Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 10:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Доколкото знам от нАуката - че по време на стареенето се извършват процеси на окисление и естерификация на алкохолите поради което вкусът и качествата на дестилата се променят (към по-добро). Едновременно и се извършва екстракция на вещества от дървесината на бурето. В тях има моно и полизахариди, феноли и т.н.
За да се случи това отлежаването трябва да е в буре - дъбово ли , черничево ли - според продукта.
Ако човек си няма буре - замества го с аериране и дъбов чипс. В общи линии резултата е същия. Най-малкото защото всеки може да си позволи нов печен дъбов чипс, докато да си позволи всяка година по едно ново току що печено буре - едва ли ...
А ако имаш старо изхабено буре - ускори процесите чрез аериране и чипс - пак ще е по-добре.

Аериране - означава да се вкарва въздух да бълбука вътре.
Най-лесно чрез помпичка за въздух за аквариум.
Може и чрез периодично раздрусване и проветряване на съда.
Другото за бузите и вятъра е шега.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 10:59 

Местожителство: София
В конячното производство поради голямата продължителност на процеса стареене се е наложило разбирането, че старите конячни бъчви са най-ценни. Основната причина за това е, че с удължаване срока на използване на дъбовите бъчви от тях се екстрахират по-малки количества фенолни вещества, а повече лигнин и редуциращи захари, в резултат на което се получават дестилати с повишено качество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 11:27 
Аватар

Благодаря и на двамата за разясненията :thumbs1: Но въпросът ми бе за ползата от аерацията на прясна ракия. И дали тази операция може да се осъществи на по-късен етап?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 11:37 

Местожителство: Варна
Цитат:
Другото за бузите и вятъра е шега.

Хич не е шега! След като 10 дена от сваряването на "сливовица" надувах бузи всеки ден в един бидон с френски чипс резултата беше мека и пивка ракия, която никой не призна за прясна :)! Нямаше и пострадали глави на другия ден!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 11:48 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А, митове и легенди всякакви има - да падала отвисоко, къпана ракия ...
Според мен - независимо кога и как - трябва да влезе въздух и да се разтвори в нея като така се ускори окислението.
Аз действам така - по време на дестилацията слагам под чучура една фунийка пълна с дъбов чипс. Ракията се стича по нея и преминава през чипса и пада в кофата. Така хем се аерира, хем се оцветява от чипса и съответно екстрактва от него - понеже е доста топла (търпя критика тук) екстракцията е по-добра.
След това на следващия ден пускам помпичката в тубата и добавям и същия чипс от кофата.
След седмица бълбукане спирам. Но тубата ми е наполовина пълна (или празна - който е песимист :) ), отвреме на време като мина покрай нея я раздрусвам и помирисвам и опитвам ...
По време на бълбукането с помпичката я затапвам неплътно с еднин найлон че иначе се губи много алкохол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 12:23 

Местожителство: Варна
Мисля, че метода с "къпането" като начин за отделяне на Фюзелови /май бяха / масла е неоспорим! Винаги го правя до напълване на първата кофа /10 л./ т.е. до достигане гърлото на висок буркан и винаги се отделя мътилката. Въпросът е до каква степен да се отделят след като в тях е аромата?!
Колото до загубите при аерирането /за сега нямам помпа и ползвам метода с преливането-всеки ден по 10-на литрови канчета/ смятам да направя следното:
На бидоните съм поставил тръбички с шлаух за воден клапан. Смятам през тях да пусна шланга на помпата и да стегна обръча. Така няма да бяга алкохола, но ще се аерира достатъчно. Излишния въздух ще преминава през неуплътнената част на тръбичката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 15:04 
Администратор
Аватар

ZMeyGorianin написа:
Мисля, че метода с "къпането" като начин за отделяне на Фюзелови /май бяха / масла е неоспорим!

:smoker: Не ми се спори, иначе... :-?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2012, 20:59 
Аватар

SiteAdmin написа:
ZMeyGorianin написа:
Мисля, че метода с "къпането" като начин за отделяне на Фюзелови /май бяха / масла е неоспорим!

:smoker: Не ми се спори, иначе... :-?

Началник, доста време те нямаше, така че мисля на много хора ще им е приятно да поспориш. Даже и на Змея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2012, 17:49 
Аватар

Местожителство: Нова Загора
И такааа. Благодарение на менията ви колеги се надявам че повлиях на главния технолог благорпиятно.
Изображение
Казах му да отвори всички тарелки за да може вкусът да е по богат а на голямо количество не държа.
Изображение
След това се отдадох на риболов защото много технологични аромати бяха почнали да се смесват поради високата температура и наличието на цветущия технолог.
Риболова се оказа доста плодотворен Изображение
След като бат милко каза че всичко е наред реших да почерпя и такааа. В момента съм налял тридесетте литра ракия да изфирясва в две малки бидончета.

Основния ми въпрос е колко време трябва да стой така и по какъв начин. и после да го сипя ли в това буренце което започнах да закисвам във ваната защото има бая големи цепнатини почти отвсякъде и дали така изобщо трябва да се закисва.Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 18:36 
Аватар

И все пак как да процедирам с бурето. Никой не казва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 19:38 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
vice_boy написа:

На първо време виж дали тече след закисването,ако всичко е ОК го измий със сода за бъчви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 20:37 
Аватар

vice_boy написа:

Да знаеш, че като я налееш в бурето, ще "изчезне" (попие) известно количество. Забелижимо ще е, колкото и да го киснеш. Ще падне и градусът с няколко деления, така че, не я разреждай преди това. И много внимавай, ако е ново или почти ново, че може да стане като карамел на цвят и с дъх на дърво, дори и за няколко дни само.
Аз така, с едно чисто ново буре и една готина гроздова... Без малко да прецакам нещата преди години...

А колко да изфирясфа в бидончетата сега... На други места във форума се споменаваше, че трябва да е поне седмица. Цената е пак понижен градус... Ама...

Последна промяна Qui-Gon Jinn на 29 Окт 2012, 20:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 20:40 
Аватар

Местожителство: Казанлък
То това лакирано буре... По-добре сложи чипс. Да не се окаже, че бурето има и някаква миризма или пък вземе, че оцвети ракията в кофти цвят.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 21:57 
Аватар

Старо ми се вижда това буре.Колко годишно е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2012, 23:04 
Аватар

svetlan27 написа:
Старо ми се вижда това буре.Колко годишно е?

Бурето е на поне 15 години.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София