Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2013, 23:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Четох, че 85% алк е пределът, над който рязко започват да намаляват ароматите. Но при 85 ги има. Затова препоръчват 82-83. За чиста напитка със съхранени аромати. В момента не мога да намеря източника...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2013, 23:27 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ilu6a написа:
MONI BARONA написа:
Нали се сещате че ако ви потече ракията /средна фракция /на 65 70градуса в нея
има какво ли не.... вода ''фузелки'', е верно по ароматна е но не е по чиста.
Всичко е въпрос на вкус....средства и желание.....

Добре де, а на колко трябва да потече ?

Точно там е разликата м/у ректификационата колона и обикновения казан,
Въпрос на избор Илия......Едното потича на нисък градус, ароматно но не до там
чисто, другото потича на висок градус чисто/ до колкото е възможно/но;>
не дотам ароматно......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2013, 23:28 

Местожителство: София
ама с кой аламбик това може да стане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 00:04 
Аватар

Местожителство: Божурище
И с не всяка колона може да стане.
бай Танас написа:
Затова препоръчват 82-83. За чиста напитка със съхранени аромати. В момента не мога да намеря източника...

Бай Танасе, да не би аз да съм източника! Доста пъти съм писал на 80-82-83%alc ми е продукта...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 10:03 
Аватар

atz написа:
И с не всяка колона може да стане.
бай Танас написа:
Затова препоръчват 82-83. За чиста напитка със съхранени аромати. В момента не мога да намеря източника...

Бай Танасе, да не би аз да съм източника! Доста пъти съм писал на 80-82-83%alc ми е продукта...

Я уточнете...защото ми се струва че единия говори за температурни градуси на колоната при варене, а другия за алкохолни градуси на готовия продукт/ракия/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 14:15 
Аватар

За обемни % пиша Мони... Доколкото разбирам бай Танас има предвид същото.
Сложих една вертикална линия на дясната част от картинката. И на лявата май трябваше да сложа...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 14:30 
Аватар

Тези ''схемички'' да ги разчете човек трябва да има съответното образование.
На мен специално нищо не ми говорят и нищо не отбирам.
Вероятно ако ти дам на тебе да ми разчетеш една партитура и ти
така ще гледаш :shock:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 15:46 
Аватар

Как така бързо изкара партитурата! Съмнителна е работата! :D
Ами ще опитам, така, с по-човешко обяснение. И не съм никакъв професионал в тази област.
За дясната част, лявата е ясна. Да извадя картинката за по-лесно... От къде са дошли примесите и как са стигнали до колоната е друга тема. За всеки примес си има кривата с номерчето на нея. Долу е процентното съдържание на алкохола, примерно някъде в горната част на колоната, малко преди да излезе от пълнежа, пак примерно, защото %-то съдържание на алкохола се променя по височината на колоната. Вдясно е скалата за коефициента на ректификация, скала за всички примеси. В жълто е за коефициент по-малък от 1-ца. В синьо, отгоре е за Кrec по-голям от 1-ца. Всеки примес в зависимост от % алкохол в който се намира му се променя по неговата крива коефициента на ректификация. И ако коефициента е по голям от 1-ца, примеса заминава нагоре, накрая си госъбираме в дестилата. Колкото е по-голям коефициента на ректификация(усилване) по кривата на примеса, толкова по-лесно той отива, усилва се, и пак там в продукта.
Обратното, колкото е по-нисък коефициента на ректификация за примеса при определен % алкохол(скалата в основата на графиката) толкова този примес се намалява, усилването му е по-малко от 1-ца. С други думи пътува надолу по колоната. Но, има, но. Процента алкохол се променя по височината. От това следва, че тези примеси някъде си намират баланса и си остават да висят в колоната, в пълнежа. И поради промените в състава на материала при периодична дестилация, съответно и на %алкохол в колоната в различните етапи на дестилацията, натрупаните примеси си местят мястото в колоната. Пътуват по пълнежа. И в крайна сметка ако не се овладява процеса, не се управлява, едни или други примеси в различно време от процеса може да заминат в продукта.
Такава реч до сега май не съм писал... Дано съм разбран с непрофесионалното си обяснение. И дано да съм прав. :? Така е според знанията ми на този етап...Непрофесионално...
Мони измъчи ме! ;) И работата ми зависна!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 17:00 
Аватар

atz написа:
Как така бързо изкара партитурата! Съмнителна е работата! :D
За дясната част, лявата е ясна.
Мони измъчи ме! ;) И работата ми зависна!

На мене и лявата час ми е толкова ясна колкото и дясната :? но дано на човека които зададе въпроса в темата да му стане ясно...
Иначе шапка ти свалям, много си навътре в нещата :respekt: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2013, 17:19 
Аватар

Благодаря за респекта Мони! :thumbs1: Така си ги обяснавам за себе си нещата. Все пак професионалистите тук имат последната дума. При мен може и да случая челкаш... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Ное 2013, 01:42 
Аватар

Коефициент на ректификация (КР) - отношението на коефициента на изпарението на примеса към коефициента на изпарението на етиловия алк. КР = КПр/Калк.
Местим вертикалната линия наляво, към по-нисък %алк - КР на тежките алк. нарастват. Т.е. при аламбика ще има повече примеси.
Но :!: "...основной смысл дистилляции состоит в том, чтобы сохранить вкус и аромат напитка, который ему передает сырье, из которого он сделан. В спирте-ректификате весь вкус и аромат варварски изнечтожается во время ректификации.
...сложные эфиры и даже сивушные спирты, ведь умеренное количество этих составляющих формирует букет напитка. По этой причине, я и остановился на магической цифре 85% (при использовании зернового и плодовоягодного сырья). Спирт такой концентрации сохраняет все естественные ароматы...
Так в чем же секрет такого качества? Всё очень просто, в аппарате заложен принцип фракционной конденсации. Фракционная конденсация – процесс обратный фракционной дистилляции. Т.е. разделение по фракциям происходит за счет того, что фракции с температурой кипения выше температуры кипения спирта, конденсируются быстрее..."
Местим надясно линията - повече алк. - по-малко примеси. Въпросът е докъде да местим :) Казано с думи прости. Управлението на дефа е volume-то на нашата уредба :megagrin: Намаляваме - звукът е нежен и фин. Но не се чува всичко. То зависи и от ухото, де. Увеличаваме - вече ясно се чуват всички честоти, но се промъкват и шумове. И главата ни боли от децибели :lol: И от партитурата зависи :D затова дестилацията е изкуство ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 17:15 
Аватар

Независимо от различните и понякога и противоречащи си мнения се радвам, че зачекнах темата и провокирах толкова добри специалисти да я коментират, мисля че дискусията трябва да продължи.
За мен като че ли като на-добро решение остана по-раншно останало мнение на victoryvtq, съгласно което по време на процеса на дестилацията и нейните начало, среда и край, колоната да се манипулира така, че да се постигне най-благоприятното съотношение между различните фракции. Смятам, че всички наши усилия са насочени натам ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 18:29 
Аватар

Няма специалисти, специалистите са в промишленото производство, тук се учим. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 19:15 
Аватар

Ами продължаваме дискусията.
Първо за 85-те % на дестилата цитирани по-горе от бай Танас.
http://distillate.rx22.ru/viewtopic.php?p=37#p37
87%.
http://labspirt.com/forum/index.php/top ... l#msg27936
Предпочитам на 80 - 82%. За главите на макс % обикновено 90 - 92 и нагоре...
За колоната и манипулирането с нея. С увеличаване на флегмовото число и въобще с дълбочината на дефлегмацията, Кр за примесите се намалява. Какво правим с ароматите? За да си ги съберем трябва да управлявяме процеса.
За да го управлявяме е необходима управляема система. Всичко да е под контрол! Да се има предвид и химията.
Колкото до изкуството на дестилацията. Има някаква граница за изкуството определена от хардуера ( системата ).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 21:02 
Аватар

Мдаа, дискусии...в темата "Заек ще вари ракия" :)
S66, мастер - "Для меня дистилляция это искусство, искусство сохранения аромата исходного сырья...."
Игорь, Администратор експерт - "Это не правда. Дистиллят - это продукт перегонки. Не больше и не меньше. Какое искусство в дистиллированной воде? или в дистиллированной браге?...Дистиллят браги - полуфабрикат, которому только предстоит стать напитком. И тот, кому это удается, может претендовать на звание Мастера..."
Кой крив, кой прав - времето ще покаже... :)
И за да не са само цитати. Аз също мисля, че правенето на класна ракия (което е не само дестилацията, а също ферментацията, отлежаването и т.н.) е изкуство. Като да рисуваш или композираш. Не на всеки се отдава. А и всеки харесва различна музика и различни картини...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София