Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:11 
Аватар

Местожителство: Божурище
Е не е за тук такава дискусия, но не само на "заека" трябва да му е ясно, че за качествена ракия, онази вертикалната чертичка, която съм сложил трябва да я местим наляво и надясно. Не да се оставя произволно, където си застане, там. И какво се получава, от ректификат, после по-близо до дестилат и накрая пак към ректификат. Или греша! За кечеството на материала е друга тема...
За мен времето го е показало вече с 80-82% на готовия вече събран продукт. Забелязал съм огромна разлика спрямо събран така продукт но на 74-75%. Ще пробвам и на 85-87%, за спорта! :nixweiss: Сега борбите са ми с химията. И още малко партитури имам да напиша...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:34 

Местожителство: от Враца
С малък казан- трябва да си като лаборант.
Трябва да се използват максимално големи казани,
тогава и абичи трудно ще допуснат мустаци от "главата" и
косми от "опашката".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:40 
Аватар

Колко големи? 300 литра и нагоре или от 1000 литра нагоре?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2013, 22:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Не че грешиш, atz. Просто пропускаш нещо. Нещо, което го няма в списъка с примесите. В плодовете се съдържат енантово-етилови естери, които са носители на аромат. За мен това са дълбоки води, но подозирам, че тези естери са след тежките алкохоли. Четох за следната технология. Отделят/бракуват част от опашките и след това пак събират. Твърдят, че там е най-ценното като аромати. А някои събирали даже и ароматна вода - до самия край. И после купажирали. По органолептична преценка :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 15:59 
Аватар

В грешка си бай Танасе, че съм ги пропуснал ароматите. Просто не му е тук мястото да се пише и за това. Я виж хората наоколо за какво пишат...
viewtopic.php?p=37809#p37809
viewtopic.php?p=37811#p37811
viewtopic.php?p=37686#p37686
От повече от половин година почти всички усилия са ми към пъстротата на букетчето! :buch:
Освен това е рано да пиша колко квадратни метра мед имам там където трябва и с колко ще варират ТТ... Имам някои сметки. Колко ли ще са вярни! :nixweiss: Трябва да погледнем и към дълбоките води. Доста е интересно. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 17:31 
Аватар

В грешка ли?...
atz написа:
Какво правим с ароматите? За да си ги съберем трябва да управлявяме процеса.
Как точно? Чистотата и мекотата на алкохола може да се контролира, да. За ароматите нищо конкретно досега. Събирането на правилните аромати са дълбоки води, поне за мен. Илюстрация на една част от горния ми пост.
Прикачени файлове:
trial.png

С кръстчетата се изхвърлят, с отметките се събират. Там, където синият цвят преминава в червен са най-големите гадости (да не изпадаме в подробности). "Вкусните аромати" са едва след това, както се казва, един етаж по-надолу, фракция2, която всички изхвърлят! При твоята технология, с твоята система патоки не отделяш, нали? Значи остават в куба. Къде са ароматите - и те там...
За любознателните http://distillique.co.za/distilling_sho ... -fractions

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 19:17 
Аватар

Още за предния пост си бях приготвил графики за ароматите, но няма да ги сложа в темата за заека. Бай Танасе, немските майстори по тази графика ли си карат процеса? Онези майстори от панаирите.
Кой определя времето за първотока? Въобще, времената на етапите в горната графика. За какво оборудване важи графиката?
Ами при работа с % изходен дестилат равен на константа, може ли да се задържат определено време етапите, както отделянето на главите така и застопоряване примерно на 42%, пак за определено време. Или докато почти спре да капе.
А какво ще се получи ако средната част, тялото, се изкара на флегмово число равно на константа? По избор, според случая.
И патоки съм събирал само, че по 50 - 80ml, за всичко под 46-45%. И за 30 - 40 минути, толкова са. А може би всичко е по-коцентрирано!
Казано още по-просто границите на преходите могат да се контролират, а не да се костатират по спиртомера в изходния продукт. И прекратявам спора, стана тенденциозен, според мен и безпредметен. Още повече в темата за заека. Времето ще покаже... Точка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2013, 19:36 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
atz; виж какво разбрах; Дестилат е равен на константа на определено време от което може би под 46-45%.е по-концентрирано!границите на преходите могат да се контролират,като се изкара на флегмово число равно на константа.
Така ли е е или съм грешка нещо.... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 00:52 
Аватар

Нищо конкретно за фракция2. Плодовите аромати. Има и цветни, те са на "по-горните етажи". Въпросът за ароматите при висока чистота на алкохола си остава без отговор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 05:45 
Аватар

бай Танас написа:
Прикачени файлове:
trial.png

С кръстчетата се изхвърлят, с отметките се събират. Там, където синият цвят преминава в червен са най-големите гадости (да не изпадаме в подробности). "Вкусните аромати" са едва след това, както се казва, един етаж по-надолу, фракция2, която всички изхвърлят!

За любознателните http://distillique.co.za/distilling_sho ... -fractions

Бай Танасе, прочетох няколко пъти тази статийка. Типично за сайтове за продажба на дестилационно оборудване. Много приказки и нищо съществено. Всеки, който е работил с дестилатор без значение какъв и влага умисъл в процеса стига до тези изводи рано или късно.... Но за мен основните въпроси остават без отговор от тази статия.
1. Кога започва и кога завършва фракция1 на практика и при какви параметри?
2. Кога започват и кога завършват опашни фракции2 на практика и при какви параметри?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 11:16 
Аватар

Точно така, IVO 68 :thumbs1: Статийката беше само примерче, а основните въпроси остават без отговор. Май досега не е коментирано за аромати в края на главите и в края на опашките, камо ли за технология...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 13:14 
Аватар

И къде последно са ароматите?... Вкусните аромати са веднага след главите. Споделено ми е преди много време от специалист от форума. Затова трябва точно да се отделят главите и да си съберем тези аромати. Така съм работил до сега. И мисля да не съм в грешка, документирано го има. Ароматите от опашните фракции дали не вървят заедно с причинителите на гърчовете?...
бай Танас написа:
"Вкусните аромати" са едва след това, както се казва, един етаж по-надолу, фракция2, която всички изхвърлят! При твоята технология, с твоята система патоки не отделяш, нали? Значи остават в куба. Къде са ароматите - и те там...
бай Танас написа:
Май досега не е коментирано за аромати в края на главите и в края на опашките, камо ли за технология...
Не е коментирано но има написано... Публикации от 2005 година. В случая за производство на коняк. Ракията към кое е по-близко, до коняка или до спирта? Както и да е става дума за ароматите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 15:06 
Аватар

Не разбрах какво значи "документирано го има"...
Малко по-свежи публикации:
Прикачени файлове:
дестилация на виноматериали.gif

Справка:
- К-5М българска колонна инсталация за дестилация на виноматериали
- высококипящих компонентов, таких как энантовый эфир - ароматни примеси в опашните фракции

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 17:00 
Аватар

Бай Танасе, извинявай, ама нещо си раздвоен.Постоянно говориш за "лачени немски концепции" а в същото време цитираш"казашки" примери.Кое да следваме?За водката, нямам нищо против руснаците, ама за ракия нещо не ми се връзва?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2013, 17:21 
Аватар

Ами ненапразно извадих справка, че колоната е българска, а технологията конячна, не водкаджийска. Така по-ясно ли е :arrow:
Die Glockenböden füllen sich mit Kondensat, welches im Verstärker entsteht, wir sprechen vom Rückfluss. Der Alkoholdampf strömt durch die mit Kondensat gefüllten Glockenböden. Hierbeiwerden aus dem Alkoholdampf schwerer siedende Teilchen kondensiert und abgeschieden (Rektifiziert). Der Mittellauf bleibt reintöniger, konzentrierter und enthält weniger Fuselöle (Nachlaufkomponente). Die Glockenböden sind einzeln Entleerbar. Dadurch kann jeder Kochboden einzeln gereinigt, zu- oder ausgeschaltet werden. Die aktive Kupferoberfläche beträgt ca. 3 qm².
ПП. И що да не се връзва - в момента руснаците са по-напред от нас и за ракията, четете им форумите и ще се убедите...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София