Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2013, 10:21 

Здравейте, питам това, защото пресирах с бъркалка за теракол в началото и сега е радко като нектар, струва ми се че не сладни вече, но като че се насъбира нещо като шапка и винарки и е трудно да разбера дали е приключило вече. Има ли опасност да изветрее алкохола, ако се забавя 3-4 дни, или пък обратното - ако избързам преди да е приключила. Този въпрос ми е необходим и за други видове джибри - колко може да се бави варенето и може ли така да се губи материал, ако не се вари веднага? Мерси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2013, 11:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
То за да изветрее трябва съвсем да е отворен съда.
По-скоро проблема е вкисване благодарение именно на винарките + горещото време.
Края на ферментацията най-добре със захаромер да се установи - два три дена ако няма падане на захарност значи е готов. От там насетне всяко бавене води до риск от вкисване.
Виненките лесно се борят с един препарат НУВАН-Био - струва 2 лв. - разрежда се с вода и се пръска около и по стените на бидона, много мирише, но не е отровен. След ден вече няма и помен от мушички, винарки, пеперудки, гъгрици и т.н.
След седмица пак.
Аз гледам да нямам винарки около бидоните щото развалят всичко.

Ако не може да се вари веднага - затваряне плътно на бидона и никакво бърникане. Може и да се влее стара ракия или патоки отгоре да запечатат и да вдигнат алкохола над пределите за вкисване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2013, 07:58 

Бидоните са с капаци, винарките не влизат вътре и не киселее кашата, захарометъра ми е проблем, защото кашата е като нектар и като го сложа в чашата или не потъва или застава където си иска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2013, 21:17 
Аватар

batence81 написа:
Бидоните са с капаци, винарките не влизат вътре и не киселее кашата, захарометъра ми е проблем, защото кашата е като нектар и като го сложа в чашата или не потъва или застава където си иска.

Е нямаш ли някаква най-обикновена цедка и моя материал беше гъст ама с цедката всичко е ок :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 08:42 

от мързел не се сетих даже:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2013, 12:12 

моят принцип е свърши ли ферментацията и в най кратък срок да се изваря ,но от възрастни хора съм чувал ,че запечатват гроздов материал и може пролет да изварят но за плодовия не ставало ,трябвало да се изваря ,защото останел ли нищо не ставало после ...хъм логиката дали не е в горещото време в ,което този материал ферментира и опасността от вкисване е много по голяма или ??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2013, 07:53 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Болшинството от населението в Бг не държи бидоните на темп. 20-22 гр,а там е разковничето.Ако ги оставиш отвън,то топло през деня и дори плътно затворени,те пак ще вкиснат...няма никакъв проблем,ако държиш сока от джибрата в кофи или други съдове,но ПЪЛНИ...5.6 месеца и повече(личен опит 3 месеца)това е,няма оправдания,като лято,и т.н....колко пъти правя лятото вино на 30 и кусур градуса,няма проблем,след като ферментира на подходящата температура

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2014, 12:14 
Аватар

Здравейте господа.Отново ще помоля за помощ,но и отново ще ви поздравя специално!
На 03.08.2014г.закупих от Сливен 250кг .праскови(бейби голд и андрюс).На другия ден с още трима човека за около 3 часа,отстранихме костилките и материалът сложих в два 200-литрови бидона на сянка.Развъртях с дрелка прасковите и ги оставих за 5-6часа(имаше малко неузрели а като цяло това са сортове със здраво,трудно отделящо се от костилката "месо".След което добавих по 15кг в бидон захар и по 16 пакетчета лимонтузу,като водата беше 35градуса(вода захар-4:1).Прибавих разтвора и започнах разтварянето на мая в топла вода-35градуса.Сложих по две пакетчета хл. мая на бидон и след като изчаках 5 минути,добавих и разтворената мая.Разбърках с дрелка.Измерих захарността на ширата,беше 17%.Температура на околна среда около 30градуса.Бидоните покрих с тензух и капак.На следващия ден(04.08.2014г)измерена захарност в 13ч-8%.,но запалена клечка кибрит си гори...?Сиропът е сладък,но вече леко киселее.Бъркам сутрин,обед и вечер.На 05.08.2014г захарноста бе 1-2 процента и исках на следващия ден(06.08-днес). да варя,но няма свободен казан а аз държа да варя на колона!Мисля да запечатам бидоните с найлон,но преди това да им сложа по 5-6 литра паток в който съм добавил 1 литър спирт.Трябва ли да разбъркам след като добавя патока и това ли е най-разумното ми действие като цяло?Много благодаря предварително. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2014, 17:43 
Аватар

Здравей ,

Според мен много на бързо ти е протекла ферментацията ( само за 2 дни ) , не че не е възможно , но ми стана малко чудно.

На мен най-бързо ми е протичала за около 6 дни .

Ако все пак си сигурен , че е приключила , слагай патоките със спирта , разбъркай и запечатвай с найлон.

До десетина дни няма никакъв проблем да изчака материала. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 10:17 
Аватар

Много ти е висока температурата на ферментация. При 30 гр. околна температура вътре в бидона е било над 35 , което предпоставя това бързо ферментиране, но и доближава материала до диапазона на вкисващите бактерии. И тъй като не е било сулфитирано те са си вътре и единствено силният алкохол би ги спрял да се развият.
Лошото е че и началната ти захарност е ниска - 17% (освен ако не е била тръгнала ферментацията още в чувалите)
От 17% до 1-2 в края следва че алкохолното съдържание на материала е около 8-9% , което е достатъчно малко и в съчетание с високите температури навън предпоставя вкисване.
Тъй че освен добавяне на алкохол под някаква форма ще трябва и добро затваряне и местене на по-хладно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 11:52 
Аватар

Господа!!!Сърдечно ви благодаря за мненията!Много искам да се образовам и да знам тънкостите за производство на хубав краен продукт(ракийка).Отчитам като грешка липсата на сулфитиране(не ми е ясно точно как става...?)и слабия алкохолен градус,но за съжаление температурата не мога да променя освен ако не ги преместя в спалнята на климатик,но си мисля че жената ще е леко недоволна :lachtot: .Сложих днес сутринта по 5 литра паток,на 200 литра бидон,но в патока имаше и по 1 литър спирт.Запечатах с найлон.Утре сутринта съм на казана и ще слагам сода за неутрализация.Нещо да пропускам?Поздрави. :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2014, 10:21 
Аватар

Содата само ако силно киселее !
Иначе вместо да помогне може да навреди. В материала за изваряване трябва да има киселинност, но не прекалена.
Ако можеш да я мериш с пеха-метър или тест лентички - не бива да е под 3.5 и само тогава (ако е под 3.5) е нужно да се ползва сода бикарбонат.
Относно добрата практика за добра ракийка :) - За да няма проблеми с вкисването прави силен материал като добавяш захар до поне 20-22% начална захарност. При по-високи околни температури може да се добавя по-малко мая (дрожди), има и отделно специални за ракия. Сулфитирането на материала помага обаче не се препоръчва за ракия, макар че аз лично съм го правил и резултата беше добър.
Охлаждането на ферментиращ материал може да става чрез претакане, разбъркване и в крайни случаи със завиване на бидона с някаква тъкан и обливане с вода, а ако се намери и вентилатор да го обдухва така както е мокър е още по-добре.
Много хора не отделят никакво внимание на температурата и много грешат. Точно там се крие ключа за добър или лош вкус и неприятни миризми. Ниските температури на ферментация дават минимални странични аромати и така се подчертава плода , а при високи температури излизат много естери и висши алкохоли, които после придават нехарактерен аромат и увеличават опашните примеси. Ако това се съчетае и с недобро разделяне на фракциите - ето ти резултата - остра и миризлива ракия от която боли глава.
Тъй че освен с добър плод добра ракия става и с добра и контролирана ферментация, както и добра дестилация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София