Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 21:30 
Аватар

Здравейте колеги. Нов съм във форума и занаята но тази година съм се зарекъл да си направя сам червено вино. След 3 дена ще купувам 200 килограма грозде - Мерло, като имам чисто нов бидон 220 литра мисля че беше и още един бидон който съм го приготвил за тиха ферментация. Та значи от това което прочетох из интернет и събрах като информация от стари винари, разбрах че етапите при правенето на червено вино са:

1во трябва да махна чепките и да смеля гроздето в големия бидон, като непосредствено след смилането трябва да източа шира и да измеря захарността. Тя трябва да бъде между 22 и 24, като ако е по-малко се добавя захар, а ако е повече се добавя вода.

2ро до няколко дена трябва да започне бурната ферментация като джибрите трябва да се затиснат за да стоят на дъното на бидона и след преминаването на бурната ферментация ги освобождавам да изплуват най-отгоре а през кранчето източвам сока и го премествам в другия бидон в който ще протича тихата ферментация.

3то след като сока е в другия бидон го оставям за протичане на тиха ферментация като бидона трябва да е затворен добре и да има отвор на капака през който да излиза маркуч който да отива в буркан с вода, за да излизат газовете които се освобождават от младото вино но да не влиза кислород.

4то след протичане на тихата ферментация премествам виното в стъклени бутилки в които да старее и същевременно да се консумира.

Общо взето това знам относно правенето на виното, като съм на ясно че има още един куп работи които трябва да спазвам но искам простички съвети като за начинаещ с които да успея да си направя вино. Нещата които не са ми много ясни са: колко точно дена долу-горе протича бурната и тихата ферментация и другото което е, ако трябва да се добавя вода или захар по каква формула се пресмята количеството за постигане на дадена захарност?

Благодаря предварително, като очаквам линкове към различни теми в които ги има описани въпросите ми по-горе. Аз търсих из форума но не можах да намеря точно и конкретно описание на въпросите си, затова и отворих тази тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 21:48 
Аватар

Местожителство: враца
viewtopic.php?f=6&t=1148&hilit=%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%BE+%D0%B7%D0%B0+%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8+%D0%BF%D1%8A%D1%82

Те тука я пусках тази тема като за Вас... :)
Много е информацията , так , че се интересувай на етапи
Направи бурната ферментация , и после ще му мислиш натам ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 15:28 
Аватар

Благодаря колега :thumbs1: Има още няколко неща които не можах да си изясня напълно:

1во: Докато трае бурната ферментация, трябва ли да източвам всеки ден по 10-20 литра шира и да я наливам отново за да се аерира?
2ро: Задължително ли е добавянето на серниста киселина?
3то: Четох че когато започвала бурната ферментация всеки ден захарността спадала. При каква захарност трябва да се премести младото вино в друг бидон за тиха ферментация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 16:07 
Аватар

Колега, аерация прави само ако има признаци виното да е запарено, тоест да се е образувал сероводород. Ако не знаеш как мирише сероводорода, оприличи го на миризма на крака, на развалени яйца и прочие.
Моето мнение е, че остатъчна захарност от около 1-2% е добре за ЯМКФ, тоест ако имаш 23% захарност, то имаш 230 г/л захари, което ще рече, че при оставане на 10-20 грама за литър захари можеш да прехвъриш в другия бидон. Мога да те посъветвам само да дегустираш всеки ден за да следиш да не тръгне към оцет работата. При първи такива признаци трябва да ти е ясно, че ЯМКФ няма да има и трябва да спасиш виното ако можеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 16:45 
Аватар

Окей благодаря колега :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 18:33 
Аватар

Последно нещо да попитам.... :megagrin: Като затискате шапката която се образува затваряте ли по някакъв начин бидона при протичането на бурната ферментация защото аз мисля да затисна шапката с нещо като кръстачка от летвички и едно дърво което да я натиска надолу като го залостя за тавана над бидона, но въпроса е дали трябва да се оплътни по някакъв начин гърлото на бидона и да се измисли някакъв подобен на водния звънец или нещо подобно?

Дали ще събера 200кг грозде в 200 литров бидон? И няма да има проблеми при затискането да прелее?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 20:27 
Аватар

1- за 200л бидон купи 180кг грозде , махаш чепките меляш с мелачка .
Инфарктното е да купиш прясно грозде и с захарност 22-24 ! инагоре... до 27!!
2- сипваш серниста 150гр - и пребъркваш на ръка , или питай други за точното количество ...
след 2 часа слагаш дрождите по начина написан на пакетчето .
3- винарките ,ааъъъ дрождите преработват захарта , като в кислородна среда се главно рзмножават , а в анаеробна преработват захарта , но несе размножават ...
4- ако се опитваш да правиш потопена шапка с кръстачки подпрени в капака , ще изпаднеш в положението на Ахмед Доган , кога навири крака на трибуната , или на Станишев и Мая , кога назначиха Делян Пеевски в данс, най-добре се откажи .
Направиси грамотна бъркалка като мен , или дрелка и го бъркай всеки ден (5 дена )
отнема по 5 секунди/ ден гледай да не прегрее над 34 градуса топлина...
капака затворен да няма винарки !
5- разграфи си графика като мойта от темата ми и мери захарността , измерването е относително , но показва скороста и посоката на ферментацията
6- когато захаромера потъне( след 5-7 дена ) източи евент. пресовай , и слагаш виното на воден клапан , без въздух , и после ше му мислиш , има и още доста процедури , но тия са най - инфарктните

Писането на латиница и писането на думата о(.)ет (ц) е забранено във форума :fies:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 21:20 
Аватар

Благодаря ти колега :gott: Сряда купувам гроздето и почвам пък каквото сабя покаже :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 21:34 
Аватар

Мии...бъди спокоен :D Прави го за удоволствие и без притеснения, стартът който ти дава този форум те изпраща 150-200г напред пред храбрият ,но неграмотен винар .
Неграмотникът природата му помага , и понякога прави вино по- добро от горе описаното :D , но той през 2-3 години тайно изхвърля по 200-300 кг материал , и не казва на никого ;)
Двама мои познати( не мога ги убедя,че не винарките правят алкохола , и да не бъркат с кол тип- баба Илийца) миналата година изхвърлиха по 300 кг вино , обаче аз ги излових :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 21:38 
Аватар

Да и аз забелязах че на повечето хора дори и мои роднини, като почна да им говоря какво съм прочел във форума, за воден клапан, дрожди, сулфитиране и така нататък повечето ме гледат като изтребители и ми казват: абе човек кви са тия неща я не се занимавай ами го прави еди как си и еди що си. Но на мен ми е пределно ясно че това е правилният метод и така и ще го направя :)

Последна питанка. Нали ти спомена че дрождите при наличие на кислород се размножават а на нас те ни трябват за да преобразуват захарта в алкохол, та като отвориш бидона за да разбъркаш мъстта всеки ден не влиза ли по този начин кислород ? А след като разбъркаш и затвориш бидона до следващото бъркане няма ли опасност налягането да стане прекалено голямо или и при бурна ферментация имаш воден клапън?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 22:03 

emil emilov написа:
Двама мои познати( не мога ги убедя,че не винарките правят алкохола , и да не бъркат с кол тип- баба Илийца) миналата година изхвърлиха по 300 кг вино , обаче аз ги излових :lachtot:

:lachtot: :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 22:27 
Аватар

Единият сам си каза ,другият го предаде жена му :D

Първите дни ни трябва размножаване- сех , при отварянето на бидоня , и бъркането се вкарва необходимият кислород ( то не е чисто само размножаване) .
След 5 ти ден примерно , (то за тва се мери ) имаме достатъчно винарки и спираме кислородът , блокираме оцетни бактерии,а винарките променят режима си и дават по добро КПД при преработката на захарта .

Поне така си мисля аз ,доколко съм разбрал ... може да ме коригира някои .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 23:10 
Аватар

А при бурната ферментация трябва ли да имам воден клапан?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 23:22 
Аватар

Не, затваряш само плътно капака против винарки, под него има 10-20 см въздух и не е абс плътен .
След 5-7 мият ден отделяш от жибрите :D и или в туби - галони на в клапан, или в друг бидон пълен до горе с уплътнител без въздух и на клапан .
Клапанът е необходим тъй като ще се отделя СО2 все още и без него ще се вдигне налягането , а не трябва да се допуска кислород

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 23:32 
Аватар

Добре мисля че като за начало са ми ясни нещата, още един път благодаря и ще пиша напред във времето как върви винарството :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София