Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 15:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2013, 18:28 
Аватар

Местожителство: Шумен
ultra_pi4 написа:
Като натисна капака водата в клапана се вдига отляво и според мен ако е херметически докато го държа натиснат трябва да стои дигната отляво но не вдига се и веднага след това се изравнява.

Така е - трябва да стои на едно ниво. Аз херметизирах, като на плоското където ляга капака залепих една плоска самозалепваща лента от микропорест каучук за уплътняване на прозорци и стегнах скобата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2013, 18:37 
Аватар

Много добра идея. Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 11:48 
Аватар

Така след уплътняване на капака с лента за прозорци имаме вече херметик :D само,че стегнах скобата с пълен клапан и изхвърли полвината вода сега вода има само в лявата (изходна) камера която е пълна до чертата достатъчно ли е или да долея още малко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 17:47 
Аватар

Колеги при мен захарността измерена днес показва 16 а ферментира вече 6ти ден...мисля да го оставя до края на идващата седмица за да стане около 2-3 и тогава да го преместя на воден клапан за тиха ферментация. Проблем ли е че ще стои с джибрите толкова време или да го местя утре макар че е висока захарността ?
Предполагам причината за бавното ферментиране е ниската температура...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 21:43 
Аватар

Местожителство: Варна
Пробвай да затоплиш.Повече от 9/10 дни с майката ще се огруби.Миналата година държах мерло 9 дни и след втората чаша ми изтръпва езика.
Иначе не е проблем да доферментира на воден клапан,но пак ти трябва температура над 20гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 22:27 
Аватар

Просто нямам възможност да затоплям мазата, в смисъл трябва да включа някаква печка която да включва и изключва като температурата стигне 20-22 градуса а самата маза не е толкова добре уплътнена че да поддържа тази температура и ще платя сумати и ток...завил съм бидона с одеала и черги, температурата на ширата е 24 градуса но повече от това не мога да затопля, а и тези дни застудя и сигурно е паднала температурата с 2-3 градуса. Ще го оставя до петък да си ферментира и после го местя за тиха ферментация която пак ще протича в същото помещение, пък каквото стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 23:02 
Аватар

Местожителство: София
unreax написа:
Просто нямам възможност да затоплям мазата, в смисъл трябва да включа някаква печка която да включва и изключва като температурата стигне 20-22 градуса а самата маза не е толкова добре уплътнена че да поддържа тази температура и ще платя сумати и ток...завил съм бидона с одеала и черги, температурата на ширата е 24 градуса но повече от това не мога да затопля, а и тези дни застудя и сигурно е паднала температурата с 2-3 градуса. Ще го оставя до петък да си ферментира и после го местя за тиха ферментация която пак ще протича в същото помещение, пък каквото стане.

При мене е почти същото но от 5 дни. Не се притеснявам, температурата е добра (нали е над 20 градуса) по скоро бих препоръчал малко тор (даф, тиазин...) при условие че няма спиране на ферментацията, но аз не съм експерт, просто предпочиталм наблюдение и анализ :smoker: пред притесненията. Огрубяването е въпрос на небце, тренирано небце, а за първи опити айде да не ставаме експерти. Ако за10 дни с твърдата фракция се огрубява , просто може би трябва да се пробва с по-лек сорт, като пино ноар например, ноза домашно виноза пръв път посоката еправилна просто терябва и търпение. :klugscheisser:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 23:30 

На село на 10-тия ден почват да го пият- викат му "резняк",
ти за огрубяване от чепките се тормозиш. :lachtot:

Иначе следя темата с интерес защото се движа с темпото на unreax с 2 дни закъснение
и при мен е същата работа и изпълнявам същите съвети-
един вид съм консуматор на темата- дрожда някаква- само папам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Сеп 2013, 23:59 
Аватар

Не вярвам да се огруби кой знае колко, а и аз не съм слагал чепките а само зърната. Дядо ми всяка година прави виното като го мели с чепки, листа, клони и половината хранителна верига :megagrin: като го държи по 30 дена в джибрите и след това го точи и цитирам: " е готово за пиене". Та миналата зима аз и приятелите изпихме 40 литра от това така наречено вино и ставаше за пиене та моето ли няма да стане дето го гледам като малко дете :D
Петък или събота го вадя от джибрите и го слагам на воден клапан, а да питам понеже мисля че от 160 килограма грозде(без чепки) би трябвало да пусне 70-80 литра вино, та като го сложа на воден клапан понеже бидона в който ще е тихата ферментация е 100 литра...как да процедирам с кислорода който ще остане над виното ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 22:27 
Аватар

Никой ли няма мнение по въпроса? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 22:46 
Аватар

Местожителство: враца
Тургаш 1-2 туби с минерална вода , те вдигат нивото колкото ти трябва .
После като почнеш да точиш добавяш туби отново и отново :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 22:49 
Аватар

unreax написа:
Абе пич , и ние имаме стока за наглеждане.24 градуса в ширата даже е много.От какво се шашкаш? Тия ядове които споделяш - не са ядове.Всичко върви нормално.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 22:58 
Аватар

emil emilov написа:
Тургаш 1-2 туби с минерална вода , те вдигат нивото колкото ти трябва .
После като почнеш да точиш добавяш туби отново и отново :D

Е то като почна да го точа аз мисля всичкото вино да го източа в 5 литрови стъклени дамаджани които да ги съхранявам в мазата на хладно и да си взимам по една-две за банкети и консумация :pfeif:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 17:15 
Аватар

Здравейте :)

Не съм много активен във форума ,но често го чета и често забравям какво съм прочел :megagrin:
Искам да задам само един въпрос:
Имам 220 литров бидон почти пълен и сега ще му слагам дрожди но гледам ,че колегите в началото са писали ,че добавят серниста киселина преди дрождите, Защо?
Тоест защо се слага тя нужно ли е и колко точно се слага на 200л. джибри?

Чувал съм ,че след протичане на тихата ферментация се слага малко за спиране на ферментацията като цяло тоест ако така ти харесва виното на вкус да не си променя повече вкуса независимо колко още ще отлежи.

Благодаря на всички отзовали се :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2013, 19:07 
Аватар

Макар, че и аз съм нов и сега се уча, до колкото съм разбрал от колегите, сернистата киселина се слага да убие дивите дрожди, които ги има в самото грозде, както и да убие влиянието от изгнили зърна( ако има ) върху виното по-нататък. В твоя случай мисля че 200мл серниста киселина ще са ти достатъчни. Имай в предвид че след като добавиш серниста киселина и разбъркаш хубаво сместа, трябва да изчакаш около 2 часа преди да добавиш културните дрожди. По този начин през тези 2 часа се счита че сернистата киселина ще е избила всички диви дрожди и др. вреднители и като добавиш културните дрожди ферментацията ще протече много по правилно, бързо и ефективно.
Това съм разбрал аз от четенето на форума и съветите на колегите, ако има нещо грешно нека някой ме поправи :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София