Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 20:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 14:23 
Аватар

Викторе говориш за тая ЯМКФ сякаш се случва всеки път. Според тебе в миналогодишното ти вино протекла ли е такава? И ако да как разбра, че това се е случило ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 15:36 
Аватар

borisgp написа:
Викторе говориш за тая ЯМКФ сякаш се случва всеки път. Според тебе в миналогодишното ти вино протекла ли е такава? И ако да как разбра, че това се е случило ?

Да използвам въпроса.По миналата година взех общо 300 кг мерло и каберне .Ронкано и смачкано го заложих в три бидона от по 130 литра.В единия-само мерло, в другия -само каберне, в третия мерло плюс каберне.Мерлото беше 22%, а кабернето 24% захари.Гроздето беше в отлично състояние, току що набрано, затова сулфитирах съвсем слабо със серниста, ама не помня точно колко беше дозата.Дрождите бяха френски, ама и за тях нямам спомен- знам, че фирмата дистрибутор беше плевенска. :roll: След бурната източих в бутилки от минерелна вода(тези по 19 литра).Клапан не съм слагал,само капачките щракнати отгоре.Като по напъне отвътре пускат, но обратно нищо не влиза.Бяха в апартамента на двадесетина градуса, щото нямаше къде другаде.Тихата премина за около две седмици и всичко се укроти.През това време от виното се отделяха малко, но сравнително едри мехурчета.След две седмици покой забелязах, че се появяват отново мехурчета, този път по малко и значително по дребни.Най много в кабернето, по малко там където беше каберне плюс мерло, а в мерлото изобщо нямаше.Според мен това беше проява на ЯМКФ. Ама как може да се установи със сигурност не знам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 16:03 
Аватар

Местожителство: враца
" При мен свърши за 4 дена - на 5-тия отточих и захаромера показваше под 0-та."

Kъм Viktor, но как свърши ,нали като го опиташ на вкус то очевидно сладни ?

Почва тихата , захаромера ...? нали в течноста има поне 10% спирт 99% вода ;) и захар неизвестно колко то захаромерът показва даже под нула,( отрицателно ) тоест - минус 3% захарност.
...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 21:17 
Аватар

Здравейте,

Може ли леко да попитам сега като протича бурната ферментация шапката да ппродължавам ли да я бъркам?
Щото то нали сега се събира всичко отгоре и става доста трудно за разбъркване и осжен това да претакам ли по малко от виното.
Бурната протича от вчера и общо 4 дни от както е заложено жибрито.

Наздраве :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 21:29 
Аватар

Що за въпрос е това колега май е риторичен а ? Ти как мислиш да бъркаш ли шапката по време на бурната и като бъркаш да претакваш ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 21:31 
Аватар

Местожителство: Варна
Жибрито требе да е потопено...
чети тук >>> http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=1825&hilit=%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D1%88%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0
Ако не можеш да го потопиш,поливай всеки ден,колкото повече толкова повече...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 21:59 
Аватар

kitaen написа:
Жибрито требе да е потопено...
чети тук >>> http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=1825&hilit=%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B0+%D1%88%D0%B0%D0%BF%D0%BA%D0%B0
Ако не можеш да го потопиш,поливай всеки ден,колкото повече толкова повече...

Мерси много този раздел е много полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 10:16 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Нищо чудно няма че за 4 дена от 24% захарността е слязла до 0 или -1 или -2 както е в момента.
Въпрос на дрожди. Не казвам, че задължително по-бързите са по-добри и т.н. :lol:
Ако виното беше жена, щеше да иска най-бавните дрожди, както и многократен рестарт на ферментацията с по един фас-пауза.
Ама не е жена, и слава Богу !
Всъщност, ферментацията си е една - алкохолна ферментация.
Ние си я делим на бурна и тиха, но тя е една - започва в бидона с джибрите и приключва в бурето с виното.
Та бай Емо - аз нямах пред вид че е свършила съвсем моята ферментация, а че "всичко свърши" в смисъл свърши видимото.
Но захаромерът съвсем очевидно показваше 0 на 4-тия ден , а аз отточих на 5-тия и то късно вечерта.
от 24% захарност до 0 да речем че можем да му кажем че 90% от работата е свършена.
Колко въглероден двуокис ще се отдели от последния 1% захари дето ще се влачат още седмица че да им правя и воден клапан ?
Въпросът е риторичен.
Друго полезно направих аз - заврях един аквариумен нагревател и сега си имам 22гр. температура във виното. (Вчера без него я мерих - 17гр.)

Дали винаги протича ЯМКФ ?
Да , стига да има топлинка. Не е нужно да купуваш скъпи бактерии, важното е да осигуриш топлинката.
Те бактериите са там, освен ако не си сулфитирал прекалено йезуитски с конска доза в началото.
Смисълът да си ги купиш е пак в тон с резултата - тези дето се продават са селектирани и дават определен очакван резултат.

Миналата година не съм купувал, и действително си протече ЯМКФ, но много бавно, защото не осигурих топлината.
Пеха от 3.2 стана 3.4 , къде заради ЯМКФ, къде заради падането на винен камък.
А сега , една година по-късно винцето само влиза в устата.

(а, още един аспект - знам че не е много енологично, но понеже извадих виното от джибрите при показание на захаромера под 0-та, добавих и 1кг. захар на 100л. вино, защото иначе бактерийките за ЯМКФ от пакетчето ще останат гладни :) .
Препоръката е да се оставя винаги до 1-2% захари за да може все пак да протече ЯМКФ, друг е въпросът как точно да стане това, след като още на ден 4-ти при мен вече показваше 0 ? Трябваше през нощта между 3-тия и 4-тия ден да източвам ли ? )

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 12:23 
Аватар

Цитат:
Дали винаги протича ЯМКФ ?
Да , стига да има топлинка. Не е нужно да купуваш скъпи бактерии, важното е да осигуриш топлинката.
Те бактериите са там, освен ако не си сулфитирал прекалено йезуитски с конска доза в началото.
Смисълът да си ги купиш е пак в тон с резултата - тези дето се продават са селектирани и дават определен очакван резултат.

Миналата година не съм купувал, и действително си протече ЯМКФ, но много бавно, защото не осигурих топлината.
Пеха от 3.2 стана 3.4 , къде заради ЯМКФ, къде заради падането на винен камък.
А сега , една година по-късно винцето само влиза в устата.

Кажи ми точно как разбра, че миналата година си е протекла какво те наведе над това 100%-во заключение?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 12:27 
Аватар

Местожителство: Шумен
victoryvt написа:
Препоръката е да се оставя винаги до 1-2% захари за да може все пак да протече ЯМКФ, друг е въпросът как точно да стане това, след като още на ден 4-ти при мен вече показваше 0 ? Трябваше през нощта между 3-тия и 4-тия ден да източвам ли ? )

То и да източиш пак няма да остане, нали дрождите за два - три дни ще я довършат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:23 
Аватар

Колегиии, днес е 11тия ден от както съм заложил гроздето а захарността е 12 :datz: Да го точа ли и да го слагам на воден клапан или да го оставя още една седмица?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:31 
Аватар

Доста сложен въпрос как си със фенолите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:37 

кое е сложното и ,кое притеснителното в случая ,стоенето 12 дни в джибрите или захарност 12 ... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 16:57 
Аватар

Ами 12-те дни..гледам колегите казват че до 5-7 ден трябва захарността да наближава 0-та а моето ферментира вече 12 дена и захарността е 12...ако не го източа ме е страх че ще се огруби много, но пък ако го източа ме е страх че ще остане остатъчна захарност...не знам какво да правя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 17:00 

и как я измерваш тази захарност , по скоро с какво .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София