Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 07:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:25 
Аватар

Няма такъв филм има ли захар има и начин да я разградиш пълно е с гадинки по магазините, които ще се справят преди две години имах подобен проблем разбира се тогава в нас дойде технолог понеже съм голямата добро утро и леко затопляне посявка и готово. Отделяй смело ако прецениш, че имаш достатъчно екстракт да нямаш после изтръпване за остатъчната захар не се притеснявай тука има хиимици ще ти помогнат ако имаш проблем ;)

Той Бай Танас е голям феномен ама незнае, че дрождите в един момент превключват в анаеробен режим :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Да де, и тогава почват да пръцкат. А момчето ще е във Варна. Дядо ли ще им даде витаминче и ДАФ. Да не говорим, че ще ги умори от студ :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:40 
Аватар

Таниновото вино не става за пиене, стане ли такова така или иначе нищо не си направил.
Мое мнение абсолютно субективно, все пак имам изтънчен вкус и високи стандарти :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:45 
Аватар

:idea: Освен да си го закара във Варна в банята :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 11:51 
Аватар

Бай Танасе не ти отива такова несериозно поведение, момчето се притеснява иска виното му да стане хубаво не като вас да яде доматите с колците и само да си приказвате. Ти първо "деде ми едно време как го е пиел като е седяло 30 дена с чепките" после изведнъж взе даф да слагаш Големите преходи ц ц ц ц ц от една ера на една планета та на друга ера през две планети...... айде дедо ти цел живот ДАФ е слагал :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:11 
Аватар

Не е несериозно. При тези обстоятелства е рано да се отделя. Казах!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:21 
Аватар

Така вече е по добре, ще взема да стана един модератор ще ви оправя аз вас :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:39 
Аватар

Що се будалкате с момчето. След 12 дни трябва да го махне незабавно от джибрата. Откъде накъде такива изводи че джибрата разграждала захарта, пък иначе не можело да си я разгради. Щом вече има тръгнала ферментация, това което разгражда глюкозата (дрождите, каквито и да са те) вече са активни. Те са анаеробни - не им трябват други условия в момента освен да речем температура, за да приключат ферментацията . Отделяй на воден клапан, и инструктирай дедо си да следи да не пада много температурата на виното. Веднъж като го затвориш в изолиран съд от ферментацията би трябвало няколко дена ширата да е с по-висока температура от околната среда стига да не е в съвсем отворена маза да речем.
unreax - извинявай мойто момче, ама от толкова време пишеш в тоя форум така ли не можа да прочетеш кое разгражда захарността в алкохол и въглероден диоксид? Чета и в другата тема си писал - ако го бях извадил нямаше да може да ферментира. Ами бялото вино как става на вино, като се вади веднага след смилането от ципите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:46 
Аватар

Ти остави ми момчето ами виж Бай Танас от 40 години прави вино сигурно и какви акъли дава....... иначе сулфитирането на на мъста в поток било елементарно нещо, а още не семе се научили как работят дрождите.......аз също бих го отделил сега вместо да го оставя още 7 дни .......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 12:52 
Аватар

В помещението е студено. Бас хващам, че ферментацията ще спре няколко дни след отделянето, ако не се поддържа денонощно нужната температура. Хубаво си гълчим, ама имам и работа. Дано се появи виноиракия. Тай ще ви обясни къде зимуват белите мечки :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 13:05 
Аватар

Бай Танасе можеш ли да се обосновеш или това си го научил от дядо ти и е традиция във вашето семейство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 13:18 
Аватар

В момента до колкото мога поддържам 20-21 градуса температура, но това съм аз...дядото едва ли ще стои по цял ден като мен в мазата да следи термометри и други неща, я пусне печката 2-3 пъти на ден я не...та затова се притеснявам че ще спре ферментацията и виното ще остане сладко :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 13:25 
Аватар

borisgp написа:
Бай Танасе можеш ли да се обосновеш или това си го научил от дядо ти и е традиция във вашето семейство.

Скоростта на ферментацията, както и екстакцията и в частност феноли (м/у другото ти, обладателю на изтънчен вкус имаш ли под ръка фотометър, че питаш момчето как е с фенолите?) е право пропорционална на температурата. Духалката е работила 4 мин. Обикновено са 2 кВт. Температурата се е повишила до 20 гр Ц. Колко е била преди това? И колко става нощем. Айде докато смяташ и аз ще отида да свърша някоя работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:09 
Аватар

Бай Танасе имаш право, обаче може да счита, чи при наличието на 7-9 % алкохол вече има достатъчно екстракт във виното и повече контакт с твърдите части не е необходим.
Освен това имаш ли вече плътност тръпчивост и цвят (за което не ти трябва фотометър или каквотото там спомена) виното трябва да се отдели независимо дали има недоферментирала захар.
Другото е че до колкото разбирам май температурата не е била основната причина за забавянето....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 14:55 
Аватар

ОК, да допуснем, че 7-9%alc е достатъчно. В момента колко е? Дойдохме си на приказката.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София