Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 15:20 
Аватар

Ами гроздето е било не по малко от 24 % в момента е 12 .... колко да е минимума го имаш .
Аз бих предпочел това пред това да ми изтръпва устата от всяка глътка. Не че ако го задържи 20 дни е гарантирано влошаването ама все пак е доста вероятно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:44 
Аватар

Местожителство: Пловдив
borisgp написа:
... колко да е минимума го имаш...

Нима? Цитат:
borisgp написа:
...можеш ли да се обосновеш или това си го научил от дядо ти и е традиция във вашето семейство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 16:57 
Аватар

24-12=12; Минимум 12х0.56= 6.72; максимум 12х0.62=7.44

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 17:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Е, тая сметка е без кръчмар. Захарта е повече заради грешката от захаромера, веднъж заради ниската температура, втори път заради алкохола. И коефициентите са завишени като за тая ситуация.
Абе, много баби, хилаво бебе, натам отива работата.
п.п. Ако аз правех вино за първи път, щях да си разработя цялостната стратегия и не бих слушал никого, ако ще и Борис с неговия "изтънчен вкус". За мен дискусията приключи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 18:05 
Аватар

Истината е че аз без този форум и хората в него изобщо нищо нямаше да направя и научих страшно много неща за което благодаря на всички колеги :gott: Днес намерих още един захаромер само че български а този с който мерих беше руски, та днес руския показва 11 а българския 8 :skeptisch: Както и да е, ще го оставя до петък да си побълбука като инструктирах дядката да спазва стриктни 20 градуса, както се казва да правим каквото трябва пък да става каквото ще...междувременно днес си купих " воден затвор за тиха ферментация " и другата седмица го слагам на воден клапан...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 18:24 
Аватар

Ako ще го оставяш да петък по-добре не вдигай толкова температурата и щом си стигнал до това положение явно форума не ти е помогнал много :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 18:42 
Аватар

Местожителство: враца
Но Борисе ,той е махнал чепките , без тях едва ли ще стане "таниново "виното с 3-4 дена повече ...
Освен това той мери темп на въздуха 20 градуса , виното вероятно е студено и 17 градуса целзии .
Н е знам какво трябва да направи ,аз интуитивно бих го отдели пресовал и на клапан при 20гр температура на виното обаче .
Щом бълбука - далаверата върви :) каквото и да го направи от двата вариянта не е фатално .
Според мен след пресоването ще забави ферментацията , но както я мислят новите тука за след месец да се пие ... ее нема да стане ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 18:57 
Аватар

Може даже и доста добро да излезне :) абе дайте да направим една тема със систематизирана информация като тази за бяло вино хората четат накъсани неща и после им обягват някои работи. Ето сега момчето ако беше претаквал адекватно първите дни да достави кислород тия дрожди за машини миналата година ги видях на 15 градуса ...нямат спирка ще взривят бидона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 21:33 
Аватар

Плановете са петък да го източа в другия бидон и да го оставя на воден клапан до края на ноември и след това да го напълня в стъклени дамаджани от по 5 литра и да го съхранявам на хладно в мазата. Или е по-добре към началото на ноември да го откаля и пак да го налея в бидона да стои там на воден клапан до края на ноември и тогава да го пълня в бутилки?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 21:41 
Аватар

Местожителство: София
Днес ототчих моето винце :klatsch: - мерло от района на Брестовица, захраността е 3о, но няма кога да го чакам, 3 дни мацерация (уж студена - 15о) след сулфатиране и ензимче, 11 дни "бурна" фермантация с дрожди и тор. Тази година рандемана е много добър, при мен от 414 кг. грозде - 310 литра вино - 75% - до сега толкова не съм постигал :cooler: . 275л самоток и 35 литра пресовано. Сложих остатъка от торта и заложих бактерия, едно нагревателче директно във виното и водно клапанче - 20о с одялце да му е топличко и айде ще чакаме някоя друга седмица. Благодаря на всички знаещи и пишещи в този форум - много помага.
Съгласен съм за систематизирането иначе трябва да се чете много и на много места, а това не е лесно :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 22:31 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
borisgp написа:
...Ето сега момчето ако беше претаквал адекватно първите дни да достави кислород тия дрожди за машини миналата година ги видях на 15 градуса ...нямат спирка ще взривят бидона.

„При достъп на кислород ферментацията отслабва, но за сметка на това се засилва дишането и размножаването. Понякога ферментацията може са се прекрати напълно след силно аериране. Потискането на алкохолната ферментация от кислород се нарича „ефект на Пастьор”.”

ВЛИЯНИЕ НА ФАКТОРИТЕ НА СРЕДАТА
ВЪРХУ АЛКОХОЛНАТА ФЕРМЕНТАЦИЯ:
1. Достъп на кислород.

При добра аерация се активира размножаването на дрождевите клетки, но ферментацията е много слаба.
При анаеробни условия се установява обратния ефект-размножаване почти не се наблюдава, но се образува интензивно етанол.”

ТИХА ФЕРМЕНТАЦИЯ
При относителна плътност 1,000 младото вино се отделя от джибрите и бурната ферментация преминава в тиха.
За да се гарантира нормалното й протичане се извършва открито претакане при широк достъп на въздух, което осигурява необходимия кислород за развитието на дрождите, отделяне на грубите дрождени утайки, които остават на дъното на ферментатора.
Това се осъществява при прехвърлянето на виното в съдовете за провеждане на тиха ферментация.
Поради опасност от окисление по време на тихата фер-ментация, тя трябва да се провежда в закрити или полузакрити съдове, с изключение на случаите на запарване при което се прави аериране.
Тихата ферментация се счита за приключила, когато при 2-3 последователни анализа стойностите на алкохолното съдържание и беззахарния екстракт на виното остават постоянни. В края на етапа спира отделянето на СО2, дрождените клетки лизират под действие на собствените си ензимни системи и средата се обогатява на автолизни продукти.
Това е много благоприятно за развитието на млечно-киселите бактерии, на които се разчита да проведат следващия етап от развитието на виното - ЯМКФ.”

И един въпрос: По какъв начин измервате захарност във ферментиращо "вино" ?

Разтвора е ТРИ компонентен !!!
Захарта ПОВИШАВА плътността, алкохола я НАМАЛЯВА !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 22:48 
Аватар

Винаги ми е било интересно, понеже захаромера ми е такъв от едната страна показва захарност а от другата показва алкохолни градуси. Та много ми е интересно примерно при 24 захарност той показва алкохол 0 но ако разредя с вода и направя примерно 16 захарност той ще потъне и ще показва алкохол от порядъка на 5-6 а в действителност няма да има никакъв алкохол ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2013, 23:11 
Аватар

"И един въпрос: По какъв начин измервате захарност във ферментиращо "вино" ? Това наистина ли те интересува , или желаеш да ни пуснеш безплатен учебникарски текст?Аз измервам чрез тест за диабетици- а ти?." Не учи, ако ти не си научен", и не споменавай напразно името Господне.А да видим това от къде е? А па тая с големите бомби е много подходяща за библейски цитати. :evil:
unreax, пиши на лични , за да не се възприеме като реклама. За 6 лева ще получиш много по точен захаромер, заедно с мерителен цилиндър.Фирмата е софийска,ама като влезеш в сайта,сам ще се ориентираш. На мен измерването ми е фикс идея.Без поне приблизително точни мерки - няма премислени резултати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 00:37 
Аватар

Местожителство: ПЛЕВЕН
kostakurta написа:
"И един въпрос: По какъв начин измервате захарност във ферментиращо "вино" ? Това наистина ли те интересува , или желаеш да ни пуснеш безплатен учебникарски текст?Аз измервам чрез тест за диабетици- а ти?." Не учи, ако ти не си научен", и не споменавай напразно името Господне.А да видим това от къде е? А па тая с големите бомби е много подходяща за библейски цитати. :evil:
unreax, пиши на лични , за да не се възприеме като реклама. За 6 лева ще получиш много по точен захаромер, заедно с мерителен цилиндър.Фирмата е софийска,ама като влезеш в сайта,сам ще се ориентираш. На мен измерването ми е фикс идея.Без поне приблизително точни мерки - няма премислени резултати.

1. Да интересува ме !
2. Щом не желаеш, не чети учебници !
3. Цитатът от Евангелието по Матея, що те дразни !?!?!?
4. А тая с големите ненки е идеална за форума и за хора с чувство за хумор. Лично аз харесвам жени с такова форми.
5. "На мен измерването ми е фикс идея." - това е добре !
6. "Без поне приблизително точни мерки - няма премислени резултати." - най- умното нещо, което си написал ! Другото е заядливост.

Бъди здрав !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2013, 15:05 
Аватар

bulgarinut57 написа:
borisgp написа:
...Ето сега момчето ако беше претаквал адекватно първите дни да достави кислород тия дрожди за машини миналата година ги видях на 15 градуса ...нямат спирка ще взривят бидона.

„При достъп на кислород ферментацията отслабва, но за сметка на това се засилва дишането и размножаването. Понякога ферментацията може са се прекрати напълно след силно аериране. Потискането на алкохолната ферментация от кислород се нарича „ефект на Пастьор”.”

ВЛИЯНИЕ НА ФАКТОРИТЕ НА СРЕДАТА
ВЪРХУ АЛКОХОЛНАТА ФЕРМЕНТАЦИЯ:
1. Достъп на кислород.

При добра аерация се активира размножаването на дрождевите клетки, но ферментацията е много слаба.
При анаеробни условия се установява обратния ефект-размножаване почти не се наблюдава, но се образува интензивно етанол.”

ТИХА ФЕРМЕНТАЦИЯ
При относителна плътност 1,000 младото вино се отделя от джибрите и бурната ферментация преминава в тиха.
За да се гарантира нормалното й протичане се извършва открито претакане при широк достъп на въздух, което осигурява необходимия кислород за развитието на дрождите, отделяне на грубите дрождени утайки, които остават на дъното на ферментатора.
Това се осъществява при прехвърлянето на виното в съдовете за провеждане на тиха ферментация.
Поради опасност от окисление по време на тихата фер-ментация, тя трябва да се провежда в закрити или полузакрити съдове, с изключение на случаите на запарване при което се прави аериране.
Тихата ферментация се счита за приключила, когато при 2-3 последователни анализа стойностите на алкохолното съдържание и беззахарния екстракт на виното остават постоянни. В края на етапа спира отделянето на СО2, дрождените клетки лизират под действие на собствените си ензимни системи и средата се обогатява на автолизни продукти.
Това е много благоприятно за развитието на млечно-киселите бактерии, на които се разчита да проведат следващия етап от развитието на виното - ЯМКФ.”

И един въпрос: По какъв начин измервате захарност във ферментиращо "вино" ?

Разтвора е ТРИ компонентен !!!
Захарта ПОВИШАВА плътността, алкохола я НАМАЛЯВА !!!

След като го прочете това направи ли си някаквъв извод или ??? Щото е извадено от контекста и съм сигурен, извода който си направил е грешен.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София