Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 04:45 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Не слагай клапан,преди да завърши бурната ферментация....бъркай 2-3 дни по 1-2 пъти на ден,след което ако имаш възможност потопи шапката,докато не премине бурната ферментация,останалото ти е казано по горе
П.с Бай танасе,прокрадва се някаква нова мода,знае ли човек,що за отроче ще се пръкне :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 09:19 
Аватар

Колеги,кога по принцип трябва да започне първата ферментация ? ден,два,5 дена ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 09:31 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Това с водния клапан ще стане, обаче - по-добре да е потопена шапката и тогава да има клапан.
Дрождите в първия си етап на размножаване употребяват кислорода и минералите. После следва етапа на експоненциално размножаване в който започва същинското преобразуване на захарите в алкохол. Там кислород вече не е нужен.
Защо обаче е нужно вкарването на кислород в началото - защото колкото повече е той - толкова повече деления на дрождеви клетки ще има, т.е. все едно сме сложили двойно повече дрожди от пакетчето. По същия начин и минералите действат - колкото повече минерали има в средата, толкова повече деления се получават после.
В крайна сметка - ферментацията ще стане и така и онака.
Обаче ако стане при малко начален кислород, малко минерали и ниски температури - по време на същинската ферментация ще има приемливо количество дрождеви клетки, които да изядат захарите, макар и по-бавно, Но в края на ферментацията, когато има натрупан много алкохол, липсват вече минералите - дрождевите клетки са поизмрели - тогава няма да има необходимия брой за приключване докрай на ферментацията. Виното ще остане сладко и недовършено.
В случая с многото кислород, много минерали и добре подготвени дрожди - рехидратирани, ако може и в стартер - тогава лаг-фазата ще е малко по-дълга, но после ще има взрив на бурна ферментация, и най-важното - в края ще има клетки за да доизядат и последните захари.
Най-добрия начин е да се броят клетки с микроскоп, но това засега го прави само един голям фен на бираджилъка от Пазарджишка околия :)

Давам пример с моята последна варка бира - в събота вечерта заквасвам 105л. бирена мъст с 12% захарност със стартер 15л от същия тип бирена мъст, който е на около 20 часа от собственото си заквасване, но и той беше заквасен с министартер.
На следващия ден - неделя на обяд - ферментацията в големия обем беше в разгара си, захарността беше 7%, а температурата в бидона - 5-6гр. над околната !
В понеделник по обяд - пяна няма, температурата в бидона = на околната, захарността 3% (което за този тип бира е крайната) и всичко изглежда приключило.
За няма и 44 часа !
Но всичко е заради стартера - в него дрождевите клетки са били освен много на брой, и в максималната си сила и виталност - това също е много важно.

При винарските дрожди нещата са подобни, но там се работи с още по-големи захарности и затова и нуждата от виталност на дрождите в края на ферментацията е още по-голяма. А за грозде над 24% захарност - без кадърни дрожди и мерки за развитието им съвсем не бива да се работи.
Мерките са - по-голяма доза дрожди, по-добра подготовка на дрождите - рехидратация 15-20мин. , ако може - стартер, минерали да се добавят , аериране да се направи - механично чрез преливане от високо , претакане, може и с помпичка за аквариум и т.н.
Който вземе мерките - после ще си свирка и ще си гледка как му се формира винцето, а който претупа работата - после ще пуска теми за спряла ферментация.

А в отговор на изпреварилия ме - ферментацията има много фази, та тази фаза - видимата зависи именно от аерирането, щама дрожди, количеството дрожди, начина на подготовка и т.н. всичко гореизброено.
По принцип - до 24 часа трябва да има вече признаци, до 48 ако няма - имаш проблем - или малко дрожди си сложил, или много серен двуокис, или не са добри дрождите, или прекалено кисела е средата или нещо зараза има и т.н.
При силна аерация и малко засяти дрожди лаг-фазата се увеличава, но после изведнъж става много бурна.

И още нещо се сетих.
Тук в моя район е много разпространен следния метод за винификация, който естествено аз не подкрепям напълно, но все пак нека го споменем :
1. Използва се серен двуокис.
2. Не се използват купени дрожди.

Парадокс, обаче ето какво става на практика :
Сулфитираната мъст не започва ферментация и остава така няколко дена (обикновено 3 или 4).
През това време се получава някакъв вид топла мацерация, която е някакво предимство.
Сулфитирането е избило или подтиснало развитието на слабите щамове диви дрожди, но все пак са останали щамове силни дрожди.
Именно някой от тях след като успее да се размножи достатъчно провежда и самата ферментация.

Така по естествен път се селектират силни и витални дрожди, без разбира се да има сигурност всеки път какви ще се уцелят.
При сегашната цена на качествени и селектирани в известни институти дрожди (около 2-3 до 4лв. за 100кг. мъст) мисля че не си струва риска.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 10:08 
Аватар

Местожителство: враца
В Северозападът не се слага дори капак при бурната ферментация , бърка се с кол тип "баба Илийца" и се разчита на специални винарки- vinarcus Bulgaricus .

С крилата си те раздвижват въздуха и охлаждат шапката като подържат константна температура.
Поемат излишният танин който преобразуват в нуклеиди , проблем са инфилтрираните с тях лайнарки , те са открити и описани за първи път от Илюшата . :o
Борбата с лайнарките в България продължава от столетия и с променлив успех .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 14:40 
Аватар

Днес с баща ми оронихме гроздето, смачках го като от 172кг гроде излезе около 160кг чиста мъст без чепки. След като го смелих в едно канче налях 500мл хладка вода и вътре дрождите. След като се разтвориха допълних с 2 литра шира и съм ги оставил за 3 часа да се " активират ".В канче налях около 160мл серниста киселина и допълних с шира. Излях го в бидона и обърках на ръка джибрите, като след това източих 3 кофи шира и я налях от високо да се размеси киселината а също и да се аерира. Сега съм го оставил така и след 2-3 часа ще отида да допълня с шира кофата в която са дрождите и ще ги оставя още 2-3 часа хубаво да се активират, като след това ще ги налея при другия материал и ще го разбъркам още един път като мисля пак да източа 3 кофи и да ги налея от високо. И вече чак утре сутринта ще отворя бидона да разбъркам. Смятам че като за начало не съм допуснал някакви фатални грешки. Захарността на гроздето излезе 25,5 и като цяло съм доста доволен от материала :)
Само се чудя дали трябва да му наливам вода с тази висока захарност? Ако трябва бихте ли ми казали как да сметна колко точно вода да сложа за да докарам точната захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 17:35 
Аватар

Дотук идеално !
Не слагай вода , моето(мин. год) беше 26 захарност , и изкара 14% алкохол , което е сигурност срещу вкисване .
Изчакай и други мнения, но според мен си идеален .
Пускай и снимки ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 18:54 
Аватар

Допълних сместа на дрождите с още няколко литра шира и довечера мисля да я налея при джибрите но ме притеснява че още не са се активирали...ще видим довечера как ще е положението

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 20:05 
Аватар

Бай Танасе,не съм от Перник , ако това има някакво значение.За мен дали си от Перник, или Пловдив, или от където и да е, няма значение.Навсякъде има хора разни.Ако това което написах "по полека "те е подразнило- извинявам се.Мисълта ми беше да не ошашкаме човека.Явно няма много опит.Но нали форума е за това- да си помагаме.Това което го посъветвах е от личен опит.С потопена шапка сигурно е по добре.Но и другото става.Аз имам 130 литрови бидони. Подари ми ги приятел, който има сладкарски цех.В тях е имало гликоза.Всеки ги е виждал.Имат капак с уплътнител и скоба .Най лесно е да се дупне капака и да се сложи маркуч, или направо италянски клапан, от тези които ги продават за 3-4 лева в"Практикер".А за температурата на шапката- там за всеки е различно. При мен външната падна през ноща до 8 градуса. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 23:38 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Споко, не сме от тия, дето лесно се впрягат, а щом сме и добронамерени, всичко е ОК :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 09:37 
Аватар

:evil: OK ?? за какво разваляте хубавия скандал ?? :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 09:48 
Аватар

:D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 11:47 
Аватар

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 12:41 
Аватар

Колега , пръцка ли вече през клапаня :) .Вижда ми се много вода в тубата.Четири пръста са достатъчни.Ако можеш свали шишето долу до бидона, и да има по малко обем.Трябва водата да не може да се върне в бидона(да засмуче въздух преди това).По време на бурната почти няма такава опасност, но към края на тихата , ако се понижи температурата ,примерно през ноща, белята може да стане.И понеже във водата за толкова време са се завъдили какви ли не гадини , по добре да имаме едно на ум. :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2013, 13:04 
Аватар

Ами водата е толкова защото маркуча идва къс и не може да потъне ако водата е по-малко. Все още не иска да бълбука но предполагам че е от температурата...нисичка е към 18 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2013, 06:49 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Naskohondata1 написа:
...Бай танасе,прокрадва се някаква нова мода,знае ли човек,що за отроче ще се пръкне :shock:

ilu6a написа:
ако е спазил санитарния минимум няма да има проблем :D

Бе, забелязах я аз тая усмивка накрая, ама викам я пак да питаме, нещо да не изоставаме от модата :lol:
Я сега да питаме и друго, да сме в крак с модата. Реших да заложа материал за ракия от пресовани джибри (тамянка). Материалът ми трябва за експерименти, евентуално за неканени гости :fies: . На няколко места чета рецептата - захарен сироп, приготвен с вода или винаса + лимонена киселина + активатор + дрожди (в някои от рецептите - за трудна ферментация). Питанката е за какво са дрождите . Щото аз ги пропуснах. И пак си закъркори за часове. Джибрите бяха от напълно изферментирал материал. Разчитах, че има оцелели и ще живнат наново.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София