Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 16:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 23:02 
Аватар

Местожителство: Русе
не мога да разбера защо никой не взема отношение по тази тема. Аз лично за трета година правя бяло вино и бих искал ако има и други като мен да обменим опит. Тази година като количество, което заложих е най - много - 300 кг. шардоне и 250 кг. кайлъшки мискет. Чистият сок /самотока/ е около 200 литра. Надявам се колеги, които са правили бяло вино да споделят своя опит и начин на направа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 23:39 
Аватар

Местожителство: Варна
Ако имаш впредвид първата тема "Бяло вино" е заключена.

По-миналата-2011 правих от Ркцители...самоток,сулфитиране,дрожди,откаляване, ползвах бентонит за бистрене-ПРЕПОРЪЧВАМ за бяло,бистри бързо и го стабилизира,добавих дъбов чипс-НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ за бяло,натоварва го излишно.После бутилирах с коркови тапи,още имам няколко бутилки,напълно здраво вино като за домашно ползване :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013, 23:45 
Аватар

Че то има ли кайлъшки мискет. До колкото ми е известно са карловски, сунгурларски и врачански.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 00:04 
Аватар

Местожителство: Благоевград
cecoce4 написа:
не мога да разбера защо никой не взема отношение по тази тема. Аз лично за трета година правя бяло вино и бих искал ако има и други като мен да обменим опит. Тази година като количество, което заложих е най - много - 300 кг. шардоне и 250 кг. кайлъшки мискет. Чистият сок /самотока/ е около 200 литра. Надявам се колеги, които са правили бяло вино да споделят своя опит и начин на направа.

От 550 кг 200 литра самоток?
Някой знае ли колко горе-долу кг Алиготе, трябва да взема за да изкарам 100-120л самоток? Нямам преса и не знам колко ефективно ще го "изцедя".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:47 
Аватар

Местожителство: Пловдив
kronosks написа:
От 550 кг 200 литра самоток?
Някой знае ли колко горе-долу кг Алиготе, трябва да взема за да изкарам 100-120л самоток? Нямам преса и не знам колко ефективно ще го "изцедя".

300 кг ще ти стигнат, прави сметка, че ще изхвърлиш доста утайки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 09:56 

Местожителство: София
тази година от 460кг алиготе самотока беше 220л...като го минах през пресата отиде на 340л..много добър рандеман...аз го пресовам на свежо,тоест директно след смилането.
Според мен имаше още сок в пресовките но не исках да е грубо пресоването...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 10:42 
Аватар

Тази година от 270кг ркацители с малко памид след ронкане , смилане и веднага пресоване, даде към 85-90 литра мъст. Това в събота след обяд. Веднага КМБС в доза 20 мл на 100л мъст и бентонит 2 гр на литър. След избистряне и махане от утайките след 24 часа остана 70 л - ужас , много малко ама какво да правя. Посях дрожди , както и активатор на дрожди в доза на полвина от предписаната ,но до днес никаква ферментация . Днес вземам други и вечерта рехидриране и влагане в материала. Температура на мъста 20,5 градуса.

Миналата година правих също от ркацители, от долу -горе същото количество . Но имах към 100 л вино в бутилки. Не влагах бентонит след отделянето на самотока само СК , но не получих избистряне. След това на воден клапан и през месец март след прилагане на бентонит за избистряне го бутилирах.Не можа да се избистри както трябва , но в бутилките стана очакваното пълно избистряне. Консумира се лятото и есента ще му видя сметката :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 10:54 
Аватар

pavlin69 написа:
Че то има ли кайлъшки мискет. До колкото ми е известно са карловски, сунгурларски и врачански.

http://bulgariandrinks.com/%D0%B2%D0%B8 ... 0%B4%D0%B5

Този сорт е много хубав както за директна консумация, така и за направа на хубаво бяло вино.
При мене ферментацията приключи на деветия ден и миналата събота - му сложих бентонит и СК.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 12:50 
Аватар

caribi написа:
Тази година от 270кг ркацители с малко памид след ронкане , смилане и веднага пресоване, даде към 85-90 литра мъст. Това в събота след обяд. Веднага КМБС в доза 20 мл на 100л мъст и бентонит 2 гр на литър. След избистряне и махане от утайките след 24 часа остана 70 л - ужас , много малко ама какво да правя. Посях дрожди , както и активатор на дрожди в доза на полвина от предписаната ,но до днес никаква ферментация . Днес вземам други и вечерта рехидриране и влагане в материала. Температура на мъста 20,5 градуса.

Миналата година правих също от ркацители, от долу -горе същото количество . Но имах към 100 л вино в бутилки. Не влагах бентонит след отделянето на самотока само СК , но не получих избистряне. След това на воден клапан и през месец март след прилагане на бентонит за избистряне го бутилирах.Не можа да се избистри както трябва , но в бутилките стана очакваното пълно избистряне. Консумира се лятото и есента ще му видя сметката :)

Моята технология е следната: смилане, пресоване с преса, серниста киселина - стандартно 1гр. на литър, след 3 часа посявка с дрожди, на следващия ден - храната им. Този път на първия ден, веднага след добавянето на СК, прибавих ензими за подчертаване на аромата, танин и бентонит. На деветия ден ферментацията беше приключила и добавих отново серниста киселина в същото съотношение и бентонит за избистряне. Тази събота - 28 септември ще го откаля и ще го оставя в чисти съдове до окончателно избистряне. Предполагам около края на ноември или началото на декември ще го пълня в бутилки. Ако нещо мислите че не е както трябва ще се радвам да споделите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 13:09 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Според мен много бързате със второто сулфитиране и с бентонита. Разчитайте повече на зимния студ за избистряне.
Иначе при мен от совиньон-блан 110кг, след смилане, леко пресоване, бистрене с бентонит два дена, изхвърляне на около 10л утайки, имам след ферментация 37л вино. Рандеман около 34%. :( обаче първо качество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 13:15 
Аватар

Може и да си прав, но вече го направих. Може ли да доведе до някакви неприятни последици за виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 07:46 
Аватар

При мен обикновено рандеманът при шардоне, мискет достига до 40-42% без пресоване. Ензимите ги слагам още при ронкането, шардонето го държа 18-24 часа възможно най-охладено за настойване, постигам около 14 градуса. След това сулфитиране, дрожди, откаляване на грубата утайка, бистрене с чакане :D. За шардонето правя малолактична ферментация /когато стане :lol: /, за мискета - не. Миналата година направих грешка с отлежаване в дъбова бъчва, но голяма мъка, бъчвата беше нова и колкото и да я киснах придаде един специфичен остър вкус на виното. Добре, че само половината количество опропастих по този начин. Следващото бистрене е със студ зимата и чак накрая ползвам бентонит. Привърженик съм на държането на бялото винце върху утайките му, стига гроздето да е здраво и да не усетите някакъв проблем в аромата. Бутилирам след февруари следващата година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 10:57 
Аватар

След ронкането и смилането държите до 24 часа смлените грозда , при това охладени, така ли ? И след това вземате самотока ,слагате бентонит заедно със СК и чакате още 24 часа за избистряне?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 21:08 
Аватар

Тази година и аз ще се опитам да направя бяло вино и смятам да го държа около 24 часа с ципите, КМБС и ензимите и после да пресовам. Някой, който е правил повече ще каже ли кое е по-добрия вариант. Да се държи с ципите или направо да се пресова. От гледна точка на рандеман ми се струва, че е по-добре да постои с ципите, но това е субективно чувство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 21:13 
Аватар

Местожителство: враца
Чети заключената тема на Аз- бяло вино .
Перфекто е описано и изпробвано , аз също по принуда направих 40кг бяло вино , изронках ,смлях пресовах и изхвърлих пресованото в кофата .
За сега ми тече бурна ферментация , за след това смятам да разчитам на свръх-естествена помощ - и ще наблегна на молитви и палене на скъпа свещ от 1 лв в църквата .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София