Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 08:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 21:20 
Аватар

Чел съм я, но там не пише за държене на гроздето с ципите, или аз съм пропуснал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 22:09 
Аватар

Местожителство: Русе
vsd написа:
Чел съм я, но там не пише за държене на гроздето с ципите, или аз съм пропуснал.

Ами не пише просто защото никой не препоръчва такава технология. Но щом така си решил да го правиш сподели после за резултата. Успех. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 22:33 
Аватар

Точно това ми е мисълта, да правя ли както lub40 е писал или да пресовам веднага. Ще правя за първи път и не ми се правят експерименти. Експерименти ще правя втория път, най-малкото за да имам база за сравнение. Прави ми впечатление, че рандемана за бялото вино е доста по-малък от на червеното. Това на какво се дължи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 00:03 

Местожителство: София
vsd написа:
. Прави ми впечатление, че рандемана за бялото вино е доста по-малък от на червеното. Това на какво се дължи?

Обълкал си се-обратното е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 00:08 
Аватар

Гледам че другите пишат 300кг-100 литра, 270кг - 70 литра и т.н. та затова питам. Твоя рандеман май е доста добър.
Разгледах малко за държането със ципите, има такъв метод и се нарича "cold soak". Най-малко ми звучи безмислено да се ползват ензими и да се пресова веднага. Ще чета още и ще преценя какво да правя. Утре взимам 200 кг ркацители. Ще видим какво ще изкарам от него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 12:48 
Аватар

Технологии разнообразни, затова и вината са такива. Принципно белите вина за разлика от червените не би трябвало да са фенолно интензивни, така да се каже, но по ароматните сортове и тези бели вина, които имат потенциал за стареене се оставят на студена мацерация за кратко време - до 24 часа. По този начин се усвояват повече аромати, но... трябва да се внимава, защото по този начин може да се постигне вместо евефкт, дефект като се огруби вкуса. От голямо значение е температурата, ако може да се поддържа 10-15 С.
Това не е задължителен елемент при правенето на бяло вино, така че може спокойно да го пропуснете.
Както писах по-горе не ползвам бентонит в началния етап. Просто оставям да се раздели на пластове източения самоток след ок.24 часа хвърлям калта, която се е образувала на дъното. Наистина много добре е обяснено в първата тема на Админа, следвайте казаното и няма да сбъркате.
Аз лично никога не съм получавал по-добър рандеман от бяло грозде в сравнение с червеното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 13:30 
Аватар

При мен винаги рандемана на бялото вино е доста по-нисък от червеното. Тази година 415 кг мерло - 250 л сложени вече на воден клапан. 270 кг ркацител с малко памид - 70 л сложени на воден клапан. Но джибрите на бялото са пълни с шира въпреки че минаха през пресата , но пък за ракия са идеални .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 13:40 

caribi написа:
270 кг ркацител с малко памид - 70 л сложени на воден клапан. Но джибрите на бялото са пълни с шира въпреки че минаха през пресата , но пък за ракия са идеални .

А ензим ползваш ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 19:36 
Аватар

Добрия "рандеман" е до 60% колеги, а до 80% - пресово, но за жалост едва ли имате условия да изкарате 80% сок... тъй като ви трябва най-малкото пневматична преса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 21:31 

http://www.algolex.net/~technology/white_wine

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 22:38 

А стига с тия сайтове...ако имаш да казваш нещо го кажи.
pek написа:
Добрия "рандеман" е до 60% колеги, а до 80% - пресово, но за жалост едва ли имате условия да изкарате 80% сок... тъй като ви трябва най-малкото пневматична преса.

Най -малко...пневматичната е по -добра от ръчната тъй кьто може да се зададе усилието което да упражни в/у гроздето...и с ръчна преса можеш да го пресоваш при това много по-грубо...Но целта не е да се изкара максимум сок...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2013, 10:33 
Аватар

ilu6a написа:
caribi написа:
270 кг ркацител с малко памид - 70 л сложени на воден клапан. Но джибрите на бялото са пълни с шира въпреки че минаха през пресата , но пък за ракия са идеални .

А ензим ползваш ли?

Не ползвам , защото след смилането веднага вземам самотока , после пресовам и няма време за ензима. Всичко това в рамките на два часа. Мисля си ако след смилането охладя до 12-14 гр, слагам ензима и го оставям 24 часа да действа, и чак на другия ден да взема самотока и да пресовам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 16:38 
Аватар

Не знам за какви 60-80% рандеман говорите след като темата е за БЯЛО ВИНО. При всички случаи рандеманът зависи от вида грозде, сорт грозде, степен на зрялост на плода. Добрите бели вина от шардоне например се правят при рандемани около 30% /поне така съм чел при австралийците/, защото бялото вино е много по-деликатно и се гонят различни нежни плодови нюанси и светъл и бистър цвят. А при пресоването с голям натиск ще се увредят семките, от това ще влязат излишни танини, с които борбата после е :lol: - неравностойна.
Наистина има практика директно да се пресова гроздето и веднага да се отдели самотока, но внимателно и особено с ръчна преса трябва да си доста опитен, колко точно да пресоваш.
При червеното вино съм съгласен, че може да се пресова по-сериозно, без това да повлияе безвъзвратно на качеството, но все пак и там има мярка. Аз лично без пресоване при мерло съм достигал до към 60%, но при шардоне или мискет не съм стигал до 50%.
Вероятно по винпромите които продават наливно вино на олинклузив хотелите за по 2.30 лв. литъра това е от особена важност, но аз не бих си го причинил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 18:20 

С пресоване на ръка с дъска и скара от димят извадих около 60% сок.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 20:01 

ilu6a написа:
А стига с тия сайтове...ако имаш да казваш нещо го кажи.
pek написа:

Най -малко...пневматичната е по -добра от ръчната тъй кьто може да се зададе усилието което да упражни в/у гроздето...и с ръчна преса можеш да го пресоваш при това много по-грубо...Но целта не е да се изкара максимум сок...

Пневматична - http://www.buchervaslin.com/en-bucher-f ... 22-28.html
Ръчна - http://www.buchervaslin.com/en-bucher-f ... 22-26.html

Или обратното :wallbash:
Пневматична преса в домашни условия ми звучи доста напредничаво.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София