Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 02:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Бяло вино
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 23:31 

Местожителство: София
vinoirakia написа:
Пневматична преса в домашни условия ми звучи доста напредничаво.

Огледай се в ъв форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014, 15:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
hellreiser написа:
Според мен много бързате със второто сулфитиране и с бентонита. Разчитайте повече на зимния студ за избистряне.

:thumbs1: Подкрепям, бистренето със студ е по-ефективно от бентонита. А когато зимата е мека, като миналата, лесно може да се подложи виното на студ и в дом. у-вия. Заслужава си...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014, 20:45 

Да студа върши добра работа...но след като ползвам вече шихтов филтър,трябва да ви кажа ,че едно хубаво и бистро вино след преминаване през филтъра почва някак да искри направо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 13:48 
Аватар

Здравейте!
Бих искал съвет за следното нещо:
В Неделя закупих бяло грозде - Мускат Отонел и Шардоне - захарност 22.
Веднага го минах през пресата , като от закупеното грозде излезе 170л.шира.Към получената шира добавих 2 кг. захар , 200м.л. серниста киселина и бентонит.
След 24 часа преточих ширата и я отделих от калта в нови измити съдове, добавих танин , активатор за ферментация и дрожди които преди това бях приготвил според описаната от производителя технология(стоплих до 35 градуса предварително преварена вода , добавих малко захар и пуснах дрождите вътре.След като се активираха ги пуснах в 4 л. шира в която имаше и малко активатор на ферментацията след като и в кофата започнаха да работят ги разлях в големите съдове при останалата шира).След посяването на дрождите в съдовете с голямото количество шира минаха 16 часа и няма наченки на никаква ферментация.
Отделно съм си закупил и 150кг. само Мускат Отонел за ракия.Гроздето го приготвих още в неделя , пуснах му дрождите и в понеделник вреше като лудо.
Помещението в което са приготвени и стоят материалите за вино и ракия е с температура 25 -26 градуса денонощно.
При Ширата за бяло вино направих опити и за затопляне с ПВЦ бутилки 10л. от минерална вода пълни с топла вода да затопля ширата , но дори и след затопляне няма и следа от ферментация.
Някаде бъркам с нещо или прекалено бързам?
Предишни години пак по същата технология съм приготвял виното и зная , че след посяване на дрождите до 10 ч. максимум ширата започва да ферментира и то бурно.
Благодаря ви предварително за съветите , живи и здрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 14:32 

Щом дрождите са се активирали,ще тръгне и в големия обем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014, 14:57 
Аватар

ilu6a написа:
Щом дрождите са се активирали,ще тръгне и в големия обем.

Явно избързвам, дано сте прав.
Благодарности за вниманието.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 09:13 
Аватар

Днес е третия ден от посяването на дрождите и все още абсолютно никакви признаци на ферментация.
Започвам да се хврълям в паника :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 09:17 

Няма начин да няма наченки поне.На воден клапан ли си?
Премери темп. в помещението,от няколко дена вечер и сутрин си е хладно...16-18гр.
Твоето помещение отоплява ли се че говориш за темп. от порядъка на 25градуса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 11:27 
Аватар

ilu6a написа:
Няма начин да няма наченки поне.На воден клапан ли си?
Премери темп. в помещението,от няколко дена вечер и сутрин си е хладно...16-18гр.
Твоето помещение отоплява ли се че говориш за темп. от порядъка на 25градуса?

Значи още при първото посяване на дрождите в големите бидони бях стоплил ширата с бутилки с топла вода , и пак нямаше активиране на дрождите в големите съдове.
Повърхността на течността си стои бистра и гладка като водно огледало.
Температурата в помещението е 25 гр. имам термометър в него(това е гараж в жилищна кооперация който се явява приземен етаж като под него има и мази , със южно изложение е дори зимата когато отвън е -20 вътре тепмературата не пада под 8 градуса е вярно, че тогава комшийката си пали печката).
Друго ме притеснява мен , да не би уреда с който измерих захарност да ме е излъгал и захарността да е висока.
Днес взех пак един пакет дрожди , но този път вместо във вода ги пуснах в 0,5л. от ширата.След като тръгнаха дрождите, това след 30мин. ги излях в кофа с 4л.шира като кофата е на терасата ми която също е южна и в момента е 32гр.
Дрождите ги налях в кофата и от час и половина пак няма никаква наченка на ферментация в кофата.
Нямам идея вече какво да мисля, пак ще цопна бутилките с гореща вода във бидоните за всеки случай , даже ще сложа още един термометър в случей , че първия в помещението лъже.
Много ти благодаря , че се главоболиш с мен да си жив и здрав. :respekt: :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 11:33 
Аватар

Не ми е работа ама дрождите от агроаптека ли ги купуваш? Сигурно са на Ванков и вероятно са миналогодишни... или многогодишни....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 12:25 
Аватар

stefannankov написа:
Не ми е работа ама дрождите от агроаптека ли ги купуваш? Сигурно са на Ванков и вероятно са миналогодишни... или многогодишни....

Дрождите съм ги купувал от винарски магазин до нас, наистина са на Ванков не пише дата на производство пише , че са годни до 2015г. :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 13:07 

E нали си видял че са се активирали ?
Може просто лаг фазата да е по-голяма...макар ,че би трябвало да е около 10 часа...макс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 13:42 
Аватар

ilu6a написа:
E нали си видял че са се активирали ?
Може просто лаг фазата да е по-голяма...макар ,че би трябвало да е около 10 часа...макс.

Да , видах активираха се - шапката която направиха в кофата първоначално бе внушителна само дето в бидоните не се получи нищо вече 3 ден.
И съм убеден да речем , че не е в дрождите проблема понеже същите дрожди ползвах и за ракията и там се получи от раз.
В момента купих още едни пакет дрожди извадих , 6 литра шира затоплих я постепенно и посях дрождите директно в кофата след като пак направиха солидна шапка в кофата , взех втора кофа 15 л. и я разделих по 7,5л. затоплих двете половини постепенно и след това по равно разлях вече активираните дрожди в 6- те литра шира.Сега чакам да видя какво ще се случи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 14:05 

Миналата година и аз имах такъв проблем и се видях в чудо на вече активирани дрожди в друг съд да доливам малко по малко от ширата през интервали от време. Работих с 10 л туби и беше голям зор. Защо не пробваш да преточиш обема с добавените дрожди да вкараш кислирод. 2, 3 туби така почнаха да бълбукат без нужда от горния процес... При 25 градуса няма начин да не тръгне.
Не знам дали е от дрождите на Ванков обаче те наистина са си бавни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014, 16:17 
Аватар

Имал съм проблем с дрожди на Ванков точно от тия за "бяло вино" ако не тръгне сега , купи за "Червено вино" според мен ще видиш голяма разлика. Нищо лично ама ми е несериозно при условие че просто преопакова от големи опаковки в по-малки да не напише какви са тия дрожди и с какъв произход са, освен че са южноафрикански...
Другият вариант вече е да си оплел нещата със сернистата киселина , въпреки че 200 мл серниста в 170 литра е съвсем нормално.
Не видях откъде си - няма ли някой дето да продава нещо по-професионално...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София