Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 19:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Водка от жито
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 16:18 
Аватар

Направих ВОДКА по тази рецепта: Суровината (зърната) се накисват в тенджера с вода над зърното поне 10-15 см. Целта е това, което изплува отгоре да се махне, т.е. да останат качествените зърна. После измитите зърна се накисват в топла вода, разстилат се на слой не по-дебел от 2см, така, че да могат да покълнят и да се развиват. Поддържа се температура до 18 градуса и влажност към 40%. Първите дни и поразбърквате зърното. И го доовлажнявате в пулверизатор ако трябва. Обикновено периодът на покълване е 7-8 дни за житото, 9-10 дни за ечемика и 4-5 за просото. Точно в кълновете се намират ферментите, които ускоряват озахаряването. Внимавате да не мухляса. Основният признак че сте готови с покълването е да получите кълнове 5-6 мм. Зърната са загубили вкусът на брашно, а вече имат малко аромат като на прясна краставица. А и коренчетата им започват да се срастват помежду си. Покълнилото зърно се изсушава. Ако ще ползвате фурни или други изкуствени средства - на не повече от 40 градуса! Иначе губите захарите! Ясен признак, че вече се е изсушила суровината са коренчетата. Те трябва леко да се отделят при търкане с ръка. Изсушената суровина се смила на брашно. Оставя се да отстои 10-12 часа на стайна температура. На 10 кг. пшеница се добавя 500гр. мая и се залива с 30 литра вода. Ако нямате мая, може и със сух грах - 1кг. Оставя се да ферментира 5-6 дни. Ако е с грах - 10. Когато ферментацията завърши, получените джибри се варят в дестилатора. Добре е да се направи двоен препек.!!!

Но и прибавих 25кг. захар...на цялото количество сложих 225л вода и 5 пакета по 500гр мая!Разтвора беше с 15 захарност и почна много барза ферментациа и отделяне на температура!За 24ч захарноста падна на 5% и се поуспокуиха малко джибрите!Някои може ли да ми каже дали това е нормално и кога трябва да се варят?На 0% или трябва да се изчака?Губили се алкохол като при плодовата ракия при забавяне?

Последна промяна krasi-g на 26 Сеп 2013, 04:47, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: ВОДКА ОТ ЖИТО
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 17:05 
Аватар

Местожителство: В.Търново
"Тази рецепта" е начин да си направиш сам малц от жито.
Първо, след като си направиш малца - следва процес по озахаряване. Нещо не ти го виждам тоя процес де е.
Това че си хакнал захар от магазина и тя е изферментирала - нормално е, няма де да иде.
Сметни си после добива и виж дали не е равен на захарта от магазина умножена по 0.54 (това дава литрите 100%-тов алкохол, а те се получават като си умножиш реалните литри по техния процент изразен като число по-малко от 1-ца - примерно извадил си 30л. на 50% аалкохолни - това е 30 по 0.50 = 15л. спирт)

Истината е в озахаряването на малца !
Така няма да има нужда от купуване и влагане на захар.
Количеството на маята ти е кански огромно.

1. Има готов малц ечемичен - БГ производство - цена около 1.30-1.40лв. за кг.
2. Можеш да озахариш 5кг. жито с 1кг. от този малц. Което ти спестява правенето на житем малц.
3. Има специални дрожди за зърнен алкохол - 15гр. от тях струват 2.80 лв. и са за 20-25кг. зърно.
4. Ферментацията протича за около 72 часа ! Веднага след това се дестилира, защото има опасност от вкисване.
5. Задължително се прави преварка или се работи на казан с колона.

Има и друг начин за преработка на жито за добив на алкохол (водка) :
1. Ползват се два промишлени ензима : термостабилна алфа-амилаза и глюкоамилаза.
2. Следва пак ферментация и дестилация.

Има и комбиниран метод (аз го предпочитам) :
1. Втечняване и разваряване с термостабилна алфа-амилаза.
2. Озахаряване с малц.
3. Ферментация и дестилация ...

Добивът на алкохол е около 2кг. зърно за 1л. питеен на 40% ABV
Струва си, ако имаш много излишно зърно (жито примерно или царевица)

Ако имаш интерес - пиши ми на ЛС

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 17:32 
Аватар

victoryvt написа:
"Тази рецепта" е начин да си направиш сам малц от жито.
Първо, след като си направиш малца - следва процес по озахаряване. Нещо не ти го виждам тоя процес де е.
Това че си хакнал захар от магазина и тя е изферментирала - нормално е, няма де да иде.
Сметни си после добива и виж дали не е равен на захарта от магазина умножена по 0.54 (това дава литрите 100%-тов алкохол, а те се получават като си умножиш реалните литри по техния процент изразен като число по-малко от 1-ца - примерно извадил си 30л. на 50% аалкохолни - това е 30 по 0.50 = 15л. спирт)

Истината е в озахаряването на малца !
Така няма да има нужда от купуване и влагане на захар.
Количеството на маята ти е кански огромно.

1. Има готов малц ечемичен - БГ производство - цена около 1.30-1.40лв. за кг.
2. Можеш да озахариш 5кг. жито с 1кг. от този малц. Което ти спестява правенето на житем малц.
3. Има специални дрожди за зърнен алкохол - 15гр. от тях струват 2.80 лв. и са за 20-25кг. зърно.
4. Ферментацията протича за около 72 часа ! Веднага след това се дестилира, защото има опасност от вкисване.
5. Задължително се прави преварка или се работи на казан с колона.

Има и друг начин за преработка на жито за добив на алкохол (водка) :
1. Ползват се два промишлени ензима : термостабилна алфа-амилаза и глюкоамилаза.
2. Следва пак ферментация и дестилация.

Има и комбиниран метод (аз го предпочитам) :
1. Втечняване и разваряване с термостабилна алфа-амилаза.
2. Озахаряване с малц.
3. Ферментация и дестилация ...

Добивът на алкохол е около 2кг. зърно за 1л. питеен на 40% ABV
Струва си, ако имаш много излишно зърно (жито примерно или царевица)

Ако имаш интерес - пиши ми на ЛС

По тази рецепта го дават от 50гр. мая на кг. жито...зашто да е много? И сега какво следва? :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2013, 20:49 
Аватар

Местожителство: София
krasi-g написа:
victoryvt написа:
По тази рецепта го дават от 50гр. мая на кг. жито...зашто да е много? И сега какво следва? :roll:

Рецептата ти е сгрешена.
За следващия път слагай 1 g суха мая на Dr Йоткер за литър течност, или около 4 g на kg зърно. Проверено е, правил съм го многократно. Успех !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 03:09 
Аватар

glock написа:
krasi-g написа:
victoryvt написа:

Рецептата ти е сгрешена.
За следващия път слагай 1 g суха мая на Dr Йоткер за литър течност, или около 4 g на kg зърно. Проверено е, правил съм го многократно. Успех !!!

И какав е проблема сега след като казва,че маята е много?Какво ще се получи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 09:26 
Аватар

Ще се получи дъх на мая, нещо като на непрани чорапи.
Но не е сигурно.
Вари си материала веднага ! Няма да падне под 5%, поне не и за обозримо време.
Каквото излезе , излезе.
Ще си е зърнен алкохол подобен на водка. Двойна дестилация задължително.
После като решиш - действай по нормалните начини, които съм описал.
Ако ти трябват материали - насреща съм. Пиши ми на ЛС.

(Защо са я написали с толкова много мая ? Ами разчита се маята да преработи нишестето в пшеничния малц. Т.е. да пусне ензими, да активира неговите, освен това тя и вдига температурата и започва едно бавно и плавно озахаряване в продължение на денонощие , две. Може би, кой знае. Но трябва да се направи един йоден тест на течността преди дестилация и ще се разбере дали има нишесте.)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 13:15 
Аватар

victoryvt написа:
Ще се получи дъх на мая, нещо като на непрани чорапи.
Но не е сигурно.
Вари си материала веднага ! Няма да падне под 5%, поне не и за обозримо време.
Каквото излезе , излезе.
Ще си е зърнен алкохол подобен на водка. Двойна дестилация задължително.
После като решиш - действай по нормалните начини, които съм описал.
Ако ти трябват материали - насреща съм. Пиши ми на ЛС.

(Защо са я написали с толкова много мая ? Ами разчита се маята да преработи нишестето в пшеничния малц. Т.е. да пусне ензими, да активира неговите, освен това тя и вдига температурата и започва едно бавно и плавно озахаряване в продължение на денонощие , две. Може би, кой знае. Но трябва да се направи един йоден тест на течността преди дестилация и ще се разбере дали има нишесте.)

Мисля,че е рано за варене все още!Сега има нормална ферментациа и си се отделя гас и джибрите са горе и мисля да изчам да паднат нормално и да избистрят!Незнам защо е даде на така рецептата но е от саит а не от някои форум за да е згрещена!За момента джибрите мирищат добре и не се усеща силна миризма на мая!!!
Ако се направи преработка с активен ваглен преди преварката..няма ли да се изчистят миризмите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 13:43 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Докато чакаш да се избистри и току виж станало на „оцет„. Не чакай, ами вари веднага. Този тип материали вкисва за часове, поради ниското алкохолно съдържание.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 13:48 
Аватар

hellreiser написа:
Докато чакаш да се избистри и току виж станало на „оцет„. Не чакай, ами вари веднага. Този тип материали вкисва за часове, поради ниското алкохолно съдържание.

Но още не е превял..за какво да го варя?Минали са само ден и половина а и има доста захар за да вкисне!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 14:19 
Аватар

krasi-g написа:
Но още не е превял..за какво да го варя?Минали са само ден и половина а и има доста захар за да вкисне!

Според мен, ти вече си решил да изчакаш края на ферментацията.
В такъв случай го проверявай често, за да избегнеш вкисването.
Тъй като маята наистина е адски много, опитай се да отделиш само бистрата "бира" след края на ферментацията. В утайката ще има прекалено много заспали дрожди, които при дестилацията ще придадат неприятен мирис на чорапи !!!
Не пресовай утайката, само бистрото !
За двойната преварка е ясно.
Успех !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 14:28 
Аватар

glock написа:
krasi-g написа:

Според мен, ти вече си решил да изчакаш края на ферментацията.
В такъв случай го проверявай често, за да избегнеш вкисването.
Тъй като маята наистина е адски много, опитай се да отделиш само бистрата "бира" след края на ферментацията. В утайката ще има прекалено много заспали дрожди, които при дестилацията ще придадат неприятен мирис на чорапи !!!
Не пресовай утайката, само бистрото !
За двойната преварка е ясно.
Успех !!!

Благодаря и ще изчакам да видим какво ще стане!!!Знаещ ли нещо за третирането с активен ваглен дали помага и как точно се прави?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 15:26 
Аватар

Не ми се е налагало да използвам активен въглен.
Все пак, мисля че едва след първата дестилация (strip run) ще стане ясно дали има нужда от въглен. Давай смело и пиши за резултата !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2013, 16:17 
Аватар

А нещо за обработка с калиев перманганат знаещ ли?Защото мисля да правя двоина преварка и ако има ефект в обемирисяването си заслужава! Разбира се че ще споделя резултатите ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 15:33 
Аватар

Излезна,че грешката е вярна!!!Сноще варих когато вече се беше избистрило и несе отделяха никакви газове!Иодният тест на течноста беше добар и захаромера показваше 0 от количеството което споменах изкарах 44 литра-40º алкохол като не сам отделял нищо и сам сабирал всичко до краи понеже сега следва добавяне на 10 литра 96%-тов спирт и обработка с активен ваглен по 4-5гр на литар и след това двоина преварка!!!Водката се получи прекрасна без никакви мирезми на мая и каквото и да е там!!!В казана сложих 220 литра прецедената течност-1 пакет сода 80гр. едно пакетче калиев перманганат 20гр. и 100гр активен ваглен!Така че рецептата не е згрешена и дава добри резултати според мен!!!Благодаря на всички за помоща и саветите и наздраве :prost: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2013, 18:46 
Аватар

Цитат:
сега следва добавяне на 10 литра 96%-тов спирт и

Е ти като имаш 96%-тен спирт какви ми рецепти разправяш - какви 5лв. ?
Ми разреждай спирта и ей ти водка.
За какво е тая цялата дандания ?
Водката е чист етилов спирт разреден с вода и понякога омекотен с глицерин.
Зора е да се направи спирта, заради него се занимаваме да озахаряваме, да правим малц, да дестилираме и т.н.
Ти като го имаш тоя спирт що се занимаваш с дестилации ?

И още :
Приемаме че си ползвал 50кг. жито и 25кг. захар ? Така излиза сперед твоите писания, или нещо не съм доразбрал ?
От 25кг захар имаш 25*0.54=13.5л. спирт на 100%
От 50кг жито могат да се получат около 30кг. захари при добро озахаряване (60% екстрактивност)
От тях ще излезе 30*0.54=16.2л спирт на 100%
----------------------------------------------------
Общо 29.7л. спирт (почти 30л.)

Ти си добил 44л. на 40% - което е 17.6л. спирт на 100%
Като махнем това от чистата купена захар - остава ти около 4л. спирт изваден от 50 кг. жито !
Не ти ли се струва малко малко ?
А и цялата главоболия с покълването, сушенето и т.н.
Тъй че като решиш да добиваш спирт от зърно - обади се. Има какво още да учиш. Остави ги тия 5 по 500гр. мая да си я ползват хлебарите - че с нея може да се замесят 250 хляба от по 800-900гр. !

Сметни си пак дадените пари, добития спирт и виж дали не е било по на далавера да го купиш там от дето си купил и тези 10л. спирт.
Иначе сметката е проста :
От 3-4кг. зърно се добива литър спирт на 96%, стига да знаеш как и с какво.

Айде наздраве, важно е качеството а не количеството.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София