Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2013, 09:30 
Аватар

Здравейте,тази година реших и аз да се пробвам да направя ракия.Заложих 100 кг.грозде и правих всичко както съм чел и са ме съветвали, но май прецаках нещата.Гроздето го сложих на 17,09 но през студените дни от тази седмица всичко се утаи на дъното на бидона , а от горе остана само сока.Може ли да подскаже някой какво да правя на този етап или нещата отиват към боклука.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2013, 09:45 
Аватар

Не знам кой те съветва, ама падането на материала обикновено е сигнал че ферментацията е свършила и трябва да ходиш на казана.
Ако нямаш време затвори бидоните плътно и ако имаш стана пърцуца отнякъде лисни по 1-2 литра отгоре да запечаташ докато свариш материала.
Преди това обаче трябва да опишеш какво точно си направил , материала сладни ли , блъска ли на алкохол и пр. защото има вероятност и да си подготвил оцетна заготовка. Поне от описанието не си личи какво си правил...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2013, 20:48 

Пич отиди на Начало форум- после подфорум Вино-
после потърси теми за бурна ферментация и ако всичко е протекло ОК-
бухай в казана и вари пущината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2013, 08:10 
Аватар

Всъщност нищо специално не съм правил,заложих джибрето,бърках го 10 дена и го оставих да си втасва.Насъбра си мушички,направи си "шапка" и това е - до сряда , когато беше доста студено - всичко падна на дъното ,но лошото е че не мирише на спирт.Един комшия ме съветва да го бъркам пак,друг да му сипя топла вода и мая,но незнам дали да ги слушам-нямат много голям опит в печенето на ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2013, 09:15 
Аватар

Неписаното правило за 20-те дни твоите приятели не ти ли го казаха? Принципно ако всичко протече както трябва за около 20-ина дена материала трябва да е готов и да се утаи на дъното. Застудяването вероятно е помогнало малко, но аз заредих с вода и захар моя материал на 15.09 със всичките му салтанати - сулфитиране, дрожди и пр. ферментира си бурно една седмица и на 2. - 3.10 се утаи на дъното, на 6.10 го сварих.
Явно сред твоите приятели няма много запознати.
С каква начална захарност беше гроздето и добавя ли захар към него?
В момента можеш да тестваш тоя сок дето е отгоре със захаромер, но в дълбок съд така че захаромера да потъне много под белязката за 5% захарност - ако потъне захаромера си за варене. Друг тест е да вземеш отнякъде виномер дето мери процентите алкохол във виното - между 5 и 20% - ако ти покаже проценти алкохол около 10% това пак е сигнал че си за казана... Ако изходната ти захарност е била около и над 20% резултативния алкохол в тая мъст трябва да е около 11-12%, но ако е била по-ниска то алкохола е по-малко и затова не ти блъска на спирт отделно че спиртни пари се отделят на по-топло, то сега ако си някъде на студено - 4-13 градуса целзий няма как да смърди на алкохол.
Опитай го - сладни ли, горчи ли?
Трябва съвсем леко да горчи и киселее ако всичко е наред.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2013, 12:03 
Аватар

Изпекох го вчера и...за моя изненада излезе хубава ракия.Спрях я на 42 градуса и равносметката е 14 литра ракия 67 градуса.Благодаря на всички за съдействието,първата наздравица с тази ракия ще е за ваше здраве!!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2014, 12:28 
Аватар

и аз да си кажа болката която сам си забърках,то каквото сам човек си докара.......направих вино от гроздето с добра захарност беше 25,заложих 2 ри път,сварих го на ракия,дотук добре,но защо ми трябваше да слушам комшията зареди го пак.тои човека си е прав ама аз от нямане на време и от мързел ли го оставих сухо 25-30 дни.когато му сложих захарта блъскаше на кисело,докарах му 19 захарност и никаква ферментация.дрожди нищо,мая нищо,температурата е 22-23 градуса.виктор ми каза да сложа сода да убия киселинноста не можах ли да уцеля колияеството незнам,но знам че сложих 60кг захар.като спра да го бъркам хваща бяла пелена отгоре за 2 дни,а и 20кг ябълки сварих и добавих като последе опит=0.ако знае някои как да се избърша след това омазване да казва ще се черпим задължително ,мерси и наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2014, 13:34 

Местожителство: София
viewtopic.php?p=42698#p42698

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София