Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 18:12 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Абе, общо взето тия дюли са кекава работа.
Без видима причина ферментацията им върви супер бавно.
Дадох акъл и ензим и дрожди на боса на бираджиите - Бай Темелко Пампов, та по неговите думи - ефекта от ензима клони към нула, ферментацията се влачи почти месец, макар и една от причините да е трудното стопляне, но все пак е приключила успешно днес на 0% Брикс !
Но май без варене на дюлите няма да стане, колкото и да се мъчим да го заменим с ензим.

Аз бих пробвал само с варене и после конска доза ензим, дрожди и активатор. И държане на топло. Щото цял месец ферментация немам нерви да чакам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 19:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Някои са против дедовите рецепти но ето какво каза пред малко бабалъка
след като му прочетох темата;
Те дюлите се берат късно стоят в мазето цяла зима и пролет , на лято
когато са празни бидоните 'счукват'/вероятно има в предвид мелят/+
захар, вода и след 20 дена на казанЯ...Маи ще излезе прав иска се температура за
ферментацията на дюли.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 19:18 
Модератор

Що админа не обедини двете теми за дюли, че човек се чуди коя тема е чел на коя е отговорил .......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 21:15 
Аватар

Аз ще повторя упражнението от миналата година.Днес измих,изчистих и нарязах около 15 кг дюли на ситно,сложих ги в бидон и ги посипах с 10 кг захар.Утре останалите дюли-пак около 15 кг,измиване ,почистване,нарязване на ситно вьрху днешните и пак покриване сьс захар.До напролет.Не бьрзам,пьк си е и студено за ферментация вече/сьдовете ми са навьн/....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2013, 22:27 
Аватар

Добре е темите да са обединени, щото става дума и в двете за дюли, засега ще пиша в тая за да не става объркване.
Това което казва Виктор се убеждавам че е така- няма по тегав плод за ракия.На същото мнение са и сърбите, щото като изчетох това което е писано в нашия форум погледнах и http://www.sveovinu.com/index.php/topic,73.0.html
Там я правят по няколко начина.Общо взето не препоръчват варене на дюлите, въпреки че някои го практикуват, щото се губи аромат.Когато се варят температурата не трябва да е по висока от 70 градуса.Захар добавят най много до 10%.Това което правят в промишлени условия е:
Смилане на дюлите на парченца около 4 мм.Добавяне на ензим. Изчакване от 2 до 8 часа, в зависимост от ензима ,температурата и сорта дюли.Пресоване и влагане на дрожди.Ферментират само сок.Ферментацията се точи около месец, при температура около 20 градуса.И при тях има ракия без захар и с някакви количества добавена захар.Казват че от 27 кила дюли без захар излиза 1 литър на 40 градуса "отличан квалитет" и струва 30 евро.Дюлите са 30 стотинки килото.
Моето джибре е на десетина дена, температурата в помещението е постоянна 21 градуса и в сравнение с гроздов материал направо е умрело, едвам едвам къкре но си действа.Има не още 200 кила, ами станаха 350.Ензим не можах да намеря, заради" Златната бъчва", ама за тия мизерници не ми се и пише.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2013, 11:01 
Аватар

Хъм, аз се извинявам, че пак се намесвам, макар и да не съм технолог и да нямам опит, но ще копирам тук един стар пост, ако не се лъжа на victoryvt, който на мн достъпен език обясняваше защо няма смисъл от пектолитичнен ензим (и въпреки това аз го сложих за собствено успокоение):
"Метанолът е продукт именно от разпадането на пектина. Този пектин, който е в плодовете - круши, дюли, сливи , ябълки и т.н. от коитоправим плодова ракия - представлява образно-казано много метилови групи навързани във верига, по подобие на глюкозните молекули в нишестето.
На същия принцип по време на ферментацията от ензими произведени от дрождите се получава разкъсване на връзките в пектина и се освобождава метилов алкохол.
Именно това е и причината да няма смисъл от прилагането на пектолитични ензими преди ферментация на плодови каши.
Аз преди си мислех, че ако разпаднем пектина чрез подобен ензим (същият се прилага във винификацията, ползвали сме го всички по-големи ентусиасти заедно с мацерация и т.н. ) ще намалим метиловия алкохол в дестилата. Но не би - каквото правят дрождите с пектина , същото прави и пектолитичният ензим."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2013, 11:10 
Аватар

Иначе, в книгата която имам автора - доктор на алкохолните науки е дал следната технология, която "стриктно" трябва да спазваме:
плодовете си белят, чистят, смилат, кашата се залива с вода. Пропорцията на 10кг каша - 5л вода.
Кашата се оставя една седмица, бърка се 2 пъти на ден.
След 1 седмица се пресова, получения сок ферментира.
След бурната ферментация, на всеки 10л плодово вино се добавя 2 кг захар. И се оставя да ферментира до край.
Това последното ми се видя странно, защо да добавям захар след бурната ферментация...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2013, 11:39 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз за пектолитичния ензим писах по повод, че понеже пектинът се счита за източник на метанол по време на алкохолната ферментация и едва ли не ако го разпаднем с ензими и ще се оттървем от метанола.
Причината в случая с дюлите да се ползва пектолитичен ензим е да се намали гъстотата и и да се извади екстракта.
Както същото се прави и при винификацията, но там с цел по-голям добив на сок и респективно на вино.

Метанолът като количество ще си остане все същия , със и без ползване на пектолитичен ензим.
За съжаление ...

Който иска да пие алкохол от плодове, неизбежно се сблъсква с метанола, както и с другите неприятности - висши алкохоли, фюзелови масла и т.н.
Това е неизбежно.
Но пък ракията с това се различава от другите питиета като водка, уиски - има плодов аромат, голяма част от който се дължи на опашни фракции - някои полезни , други вредни, но като цяло са повече отколкото в материали от зърно, картофи, меласа и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2013, 11:40 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Edna_Mlada_Bulka написа:
Иначе, в книгата която имам автора - доктор на алкохолните науки е дал следната технология, която "стриктно" трябва да спазваме:
плодовете си белят, чистят, смилат, кашата се залива с вода. Пропорцията на 10кг каша - 5л вода.
Кашата се оставя една седмица, бърка се 2 пъти на ден.
След 1 седмица се пресова, получения сок ферментира.
След бурната ферментация, на всеки 10л плодово вино се добавя 2 кг захар. И се оставя да ферментира до край.
Това последното ми се видя странно, защо да добавям захар след бурната ферментация...

Отговора е във въпроса....това е рецепта за 'сайдер' плодово леко газирано вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2013, 16:56 
Аватар

Аз търсих из нета пектолитичен ензим и намерих само такъв за грозде. Специалист ми рече, че става и снего за дюлите, но в по-голям грамаж.
Това открих.
Ензим за бели вина и розе Lafazym Extract
Пектолитичен ензим за бели вина и розе

Някой ползвал ли е специален ензим за дюли и кой е той ?

Ето ви един отговор на колега от Сърбия:
здравеј

днес се распитах за дјуловата ракија и един другар ми каза следното:
Дјулите се ситно сечат, што по ситно по добре е.
тогава се купува нјакој квасец, којто е италианско производство и оште една материја тзв. храна и те се ставјат в исецканите дјули. и тогава започва ферментацијата.
Захар не се тура, а може би само не повече от 4% в сироп.

Фирма којато производи тези средства е
"enartis FERM"
EZFERM квасец,а с-штата е и храна.

техно количество е по 20-25 гр на 100кг дјули и едното и другото средство.

Евгени, брате мили Бог нека ти е в помошт. Надјавам се ште испечеш добра ракија.
здрав си.

Относно моя материал от дюли, захарността му пада с 4 процента седмично. За Коледа може би ще варя. Тази година ми е за първи път, от сварени дюли. Догодина ще пробвам от смлени, без варене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Яну 2014, 18:28 
Аватар

Местожителство: Плевен
Зддравейте.Тази година за пръв път се опитваме да правим ракия от дюли.Смляхме дюлите в един цех за месо с месомелачка на пюре и добавихме сироп 3,5 към 1 . Ферментацията почна добре,но застуди и прекъсна на 12 градуса.Даже в единия бидон плода падна на дъното все едно е готово.Нямаме възможност да го приберем в топло помещение.Затворили сме го херметически и пролетта мислим да възбудим ферментацията с дрожди.От ябълки правихме по същия начин и стана перфектно.Ще се радвам на Вашите мнения и съвети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2014, 22:21 
Аватар

Аз сварих джибрито от дюлите. Преди да го сложа в казана го прецедих и варих само сока. Нямах проблеми със загаряне. От 130 литра сок изкарах 23 литра 46 гр ракия, в събота ще я преварявам. Тръгна на 62 градуса.
При прецеждането ми направи впечатление, че по едрите парчета то дюлите изобщо не са омекнали, явно си трябва ензим.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София