Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 22:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Фев 2014, 19:53 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Илиян Илиев™ написа:
beff написа:
Като те притеснява разхода на вода, пробвай с натрошен лед.

Щом водата им е скъпа смятай, че тока е в небесата. ;)

Може би ТАМ водата и токът са скъпи , но алкохолът - евтин ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2014, 19:55 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Илиян Илиев™ написа:
beff написа:
Като те притеснява разхода на вода, пробвай с натрошен лед.

Щом водата им е скъпа смятай, че тока е в небесата. ;)

Офф; смятай в Българя спрямо заплатите всичко е в пъти по скъпо.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2014, 21:03 
Аватар

Не ми се измества темата, но по принцип не е така. На повечето места в Европа тока и водата са по-скъпи отколкото в България, ако се съпоставят със заплатата. А там където не са по-скъпи, то има други измислици, които са отчайващо скъпи и от само себе си почваш да се вглеждаш в сметките за тока и водата - все пак мозъка на хората се промива в посока лична пестеливост за да се замаскира циничното печалбарство на доставчиците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2014, 03:17 
Аватар

Местожителство: spain
lhristov написа:
Значи... за такова количество вино, една варка (с тази инсталация) НЕ би трябвало да продължава повече от 5 часа да кажем. Вкл. с миенето и събирането на инсталацията.
Той Наско е казал - нагряване, докато текне - 1/2 час. Айде нека да е 1 час. (Т.е. мощността е важна. И трябва да може да се регулира.) Текне ли, намаля се. Но не чак да капе. Основно ядро (сирец, дето му викаме) - 2-3 часа. При постоянен дебит и постоянни други условия. (Нагряване и охлаждане). Патоки - 1, 2 часа. Вече с увеличено нагряване. Може и със спряна вода за охлаждане. Важно е алкохола да се досъбере, и не толкова неговите характеристики.
За охлаждането:
Маркуч, подключен към отделен кран. (Не към чешмата на съпругата, щото :mocken: ). Маркуча до дъното. Фиксиран. Когато текне първака, пускане на дебит 100 мл./мин. Важна е най-долната 1/3-та от обема да бъде студена. Най-горната 1/3 от охладителя не е важна. Така, вече казах - 2-3 часа. Ако сметнем, това е мах. 18 литра вода общо. Смятам, не е фатално. Фрапиращо. Като се отделят патоките, вече може и водата да се спре.
Има ли нещо неясно по така написаната процедура? Ако има, нека следва питане.
Е, ако дестилата тече топъл, ясно, дебита на охлаждането трябва да се повиши. Но не вярвам.
Може, а и трябва да помислиш, колега saintbernard за изолация. Понеже лулата ти фиксира разстоянието между казана и охладителя и, това разстояние е малко, неминуемо имаш нагряване на охладителя от самия казан. А и от котлона.
Но, това на по-късен етап.
Поздрави.

О.к рaзбрaх мерси зa съветa,ще действaм,може зa съботa дa пробвaм aко стaнaт джибрите(круши)
Днес питaх в железaриятa и един гaзов нaгревaтел зa моя кaзaaн е 50€,продaвaчa кaзa че е зa стaндaртнa бутилкa(същaтa кaтобв БГ) пропaн бутaн.
Поздрaви

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2014, 21:30 
Аватар

Здравеите забелязах че в темата став ана въпрос за газовите горелки за и реших да питам.

Дъното на моя ми с евижда доста тънко като притисна с палец и хлътва та удачно ли е да му сложа от тези газовите саджаци дето се продават по магазините да не вземе да го прогори, а и друго да питам видях снимка на тернометър пъхнат в водата на охладителя показваше 40градуса на повърхноста това добра темперетура ли е или е хубаво да е по ниска :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2014, 22:18 
Аватар

На колко ракии си приятел?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2014, 23:10 
Аватар

:lol: ако щеш вярваи на нито една питам защото друг един уж разбирач ме предупреди за дъното да гледам да не е тънко аз не разбирам те първа се сдобих с такова чудо :? и затова питам
Сигурно е смешно и идиотско ама Ай де като не знам а също и за водата в охладителя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 12:45 
Аватар

Местожителство: София
Дидо може вече да знаеш отговорите на въпросите си и не знам дали ще ти помогна след толкова много време, но чак сега ги виждам и че все още нямат отговор.

1. За дебелината на дъното няма значение, защото вътре има течност. Предлагам ти да си направиш един малък експеримент: В малко шише от минерална вода сипи вода, колкото да покрие дъното и нагрявай със запалка там където има вода, ще видиш, че не може да се стопи пластмасата докато има вода вътре.
2. Колкото до водата в охладителя, не е проблем, че на повърхността е топла. Най-горната 1/3 не трбява да те притеснява, а най-долната 1/3 трябва да е студена разбира се.

Дано да съм ти бил полезен.
Успехов

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 13:07 

Разбира се,че има значение дебелината!!!За топлопреноса какво ще кажеш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 13:48 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
zevvs , ако колегата ще топли вода в този казан даже е по-добре ако дъното е тънко , но тъй като позирам че ще го ползва за дестилиране на алкохол при което много често в казана се вкарват плодови каши и джибри , а не само бистро вино то тогава дебелото дъно има голямо предимство пред тънкото , защото вероятността от загаряне е много по-малка ! Моят съвет е да си по-предпазлив когато съветваш някой друг голега , защото последствията ще ги носи той...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 16:02 
Аватар

"ако щеш вярваи на нито една питам защото друг един уж разбирач ме предупреди за дъното да гледам да не е тънко аз не разбирам те първа се сдобих с такова чудо"
Няма нужда да си голям разбирач, виж тенджерите от алпака.Защо според теб им слагат допълнително такова масивно дъно, а не карат на гола тенекия? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 16:47 
Аватар

Бях чувал преди години,че казан с тънко дъно се намазва от страната на огъня със смес от яйца и цимент :skeptisch: и така спокойно изкарвал 1-2 сезона.Но дали е вярно и каква е пропорцията на сместа.............? :nixweiss: Ако някой има представа-да сподели.Що пък и яйца се слагат.........? :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 18:38 
Аватар

Абе, готов съм да поспоря с вас за дебелината на дъното на казан от мед и склонноста на същия да загаря. Коеф. на топлопроводност на медта (не меда) е толкова голям, че практически дебелината не влияе. Виж, от механична гледна точка, да. По-тънкия е по склонен на смачкване, изкривяване и т.н. А пък не дай си боже да загори и се налага жулене - може и да се пробие от търкането. :cry:
Е, ще скочите срещу мен с довода, че по-дебелото дава по-равномерно разпределение на температурата и ще сте прави, НО, ако отвътре има само течност и няма какво да прегрява локално... Тогава?

А пък за това обмазване отвън въобще няма да го коментирам. Защо е нужно да пречиш на топлината? Грееш и същевременно изолираш? И със същия успех можеш да обмажеш и с..., айде да не казвам с какво. Сещате се. Достатъчно е, че обмазахме хубавата тема на човека. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 18:59 
Аватар

А пък за това обмазване отвън въобще няма да го коментирам. Защо е нужно да пречиш на топлината? Грееш и същевременно изолираш? И със същия успех можеш да обмажеш и с..., айде да не казвам с какво. Сещате се. Достатъчно е, че обмазахме хубавата тема на човека. :megagrin:[/quote]

Няма да има ефект обмазването с......... отвън.Отвътре трябва да са. :lachtot:

Сега сериозно:Както казах ,чух за това с цимента и яйцата преди години.Нито съм го изпробвал,нито знам пропорцията,нито ефекта от това.Просто споделям.А иначе,дебелото дъно е за предпочитане със сигурност.И като топлопроводимост,и като защита,както каза ти от изкривяване,пробиване и др. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Дек 2014, 22:27 
Аватар

Местожителство: Плевен
Опасността от загарянето на материала не зависи от дебелината на дъното.А от самия материал и силата на огъня.Водата ще заври когато достигне 100 градуса,без значение от дебелината на дъното,нали?Дебелината на дъното,може би мааааалко ще увеличи времето,необходимо за завиране.Но разликата ще е минимална.
Значи"дебелината няма значение" :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София