Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 22:23 

Местожителство: Добрич
Здравейте колеги! За съжаление забелязвам,че май навсякъде сините сливи които продават за ракия не са съвсем узрели и има проблем с разбиването им, а и логично захарта в тях е по-малко, както и аромата. На 30.08 и аз взех 180 кг сини сливи(никаква идея какъв вид точно) на 0,40 лв за килограм. Изглеждаха узрели, но после разбрах, че не е съвсем така. Побърках се да "пасирам" ми изглежда точна дума- дрелката ми изпуши буквално, но след 2 дни битка станаха на нещо като пюре. Добавих вода и захар смесена 1:3,5 понеже мерилото за водата май не беше съвсем точно, иначе исках 1:3. Така стана, че добавих 30 кг захар и 15 пакетчета лимонена киселина. ЧУдех се дали ще тръгне ферментация и реших да не рискувам и засях с дрожди, но не сулфитирах- защо не мога да отговоря смислено, може би най-логичното е че просто изключих, а и досега не съм го правил, така че....
На другият ден имаше бурна ферментация( не като на кайсиите от миналата година които ме търсиха) и така няколко дни като утихваше. В последните три дни мерих захарта и показваше все 0, "шапката" беше полупотънала, с кибрит не пробвах, не беше сладко на вкус и днес отидох на казан и изварих. Резултата е :
2л- на 88%
32л на 67%( може и да са 30 или 33 литрите- нещо им нямам вяра на съдовете)
7л мисля са към 28-33%, но може и да не е са точно толкова, то можеше и още, ама 6 часа на казана ми бяха достатъчно
Като цяло съм доволен- ракията е бистра, има аромат и количеството е доста добро. Да се надявам и като и дойде времето, да е надминала опита ми със сливи от преди 2 години.
Дано съм бил полезен на някого и ако има въпроси доколкото мога ще отговарям, макар да съм лаик, а сравнение с доста от хората тук- едва прогледнал!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014, 22:34 
Аватар

Добре е. Лимонената киселина не ти е трябвала.Общия принцип е ,че когато плода не е узрял киселините са много, а захарите малко.Когато започва да зрее киселините падат а захарността се увеличава.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София