Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ракия от джанки
МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 00:04 
Аватар

Здравейте сложих 2 бидона до половината пални с плод от джанки джанките са различни някои по сладки други не толкова добавих на 10 литра вода по 3 кг захар поне така ми казаха общо към 39 кг захар сам сложил вас трябва ли да меша бидоните да не са различни плодове че гледам едната е тръгнала по бързо да ферментира от другата и на вкус са различни едната е сладка като сок като я опитам а другата накиселява но не знам дали е от сладост за сефте ми е да правя ракия сега се уча за това пиша тук нали за това е този форум някои ако може да каже благодаря :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2014, 10:46 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Никога ферментацията в два или три съда не завършва абсолютно едновременно,не се притеснявай.
Важното е захарността и количеството плод да са еднакви. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2014, 15:30 
Аватар

Здравейте, колеги! Изчетох доста теми от форума и се радвам ,че ви има, адмирации! :2thumbs:
Реших да пиша тук, защото забелязах, че доста са разхвърляни темите и не ми се искаше да създавам нова.
Та така да си дойдем на думата, варя ракия от 15 години на собствен казан от 120 литра, имам два бидона по 220 литра и винаги съм ги пълнил с материал до половината и разделям един чувал захар от 50 кг. на всеки, без да съм мерил никога захарността на материала и доливам с вода, една педя от гърловината...винаги съм вадил на втора преварка от 75 до 80 литра на около 60-65 градуса. :sauf:

Вчера ми донесоха три кофи от латекс ' ГОЛЕМИТЕ' с идеална джанка (карловка), брана на ръка.
Пасирах я с бъркалката на пюре и й добавих 15 кг. захар и 50 литра вода, слезнах до мазето и обрах 10 сладка от малките буркани с сладко от смокини и 5 компота от праскови остарели, прибавих ги и тях, после ми дойде на акъля (дет го нямам), че в къщи имам захаромер-( от 72-ра година - по БДС), и викам чек да премеря пущината... показа ми 22% захарност, още снощи завря като луда, и днес пак мерих захарността но ми показа 15% и кипи и фъшти като луда, без никакви добавки, но ми се струва гъста джибрата.

Та въпроса ми е да добавям ли още вода или като преври направо в казана да я разредя?

ПП. В казана вкарвам само прецеден материал и на преварката слагам сода.

ЕТО И казанчето, има малко грешки по него , но за сега не ме е прецакал, ще се преработва в близко бъдеще...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2014, 18:39 
Аватар

Три кофи са към 45- 54 кила.Мерил съм ги.Това дето си обрал сладкото , пази се от жената. :D
В тая жега е нормално да ври като лудо,ама по добре е да не надхвърля 28 гр." матряла".Че ще стане ракия -спор няма. 15 кила шекер на мен ми се вижда множко, почва да накъртва на спирт, ама щом не ти е за пръв път- значи ти харесва.Аз не бих сложил допълнително вода.То и без това след някой ден ще стане по-рядко.Пък и като почнеш да вариш винаги можеш да разредиш.Тя ферментацията си знае работата.Аз на втория третия ден махам костилките, щото падат на дъното, и е по- лесно отколкото в началото.Успех!
При 22 захар с диви дрожди не е добре.Имал съм такъв проблем, и по добре е да вложиш културни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2014, 14:17 
Аватар

баджо написа:
При 22 захар с диви дрожди не е добре.Имал съм такъв проблем, и по добре е да вложиш културни.

Здравей, Баджо!... Благодаря ти за съвета, но никога не съм използвал, културни дрожди... не знам късмет ли е или така си става но никога крайния продукт не е биел на спирт, аромата винаги си го има, добавял съм и сушени плодове понякога за цвят и омекотяване :furz: . Днес ми донесоха 150 кг. кайсии и смятам да ги смеся с сливи, че нямам празни бидони, ще стане ли нещо с 20 кг. захар :nixweiss: до сега не съм мешил материал?

Жената не знае, ич дума да не става!... :datz: :motz: ... :megagrin:

п.п. Забравих да кажа ,че в преварката освен сода слагам и една кофа суров материал, може би за това не ми бие на спирт, ама няма кой да я чака, в къщи сме 5 гърла и всяка вечер се тровим... :sauf:

п.п.1 току що и премерих захарноста, паднала е на 10%, нормално ли е за 3 дена?

пффф, разболях се с този форум :respekt: :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2014, 22:37 
Аватар

От кайсии не съм варил , а имам голям мерак . Ама тука няма кайсии :megagrin: .Помагах веднъж на един авер от Варна.600 кг докато им махнахме костилките свят ни се зави. Бяхме 8 души, вярно половината бяха деца на по десетина- дванадесет години.Кайсиите бяха във фаза"таман за ракия"-презрели, но не скапани.До колкото си спомням им сложихме 80 кг захар директно, без никаква допълнителна вода.Ракията стана божествена.
Сливи с джанки съм мешал и много си отиват, но с кайсия нямам идея какво ще стане.
Да ти падне бързо захарността в това топло време е нормално.Ако можеш да ги сложиш на по-хладно ще е по-добре, ама всеки зависи от възможностите си. Като удари нулата мятай в казана и не се кахъри. :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2014, 23:14 
Аватар

Благодаря ти още веднъж за съветите!
Смесих джиброка, като му дойде времето , ще дам резултат!.... наздраве :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София