Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 11:00 
Аватар

Забелязвам, че това, което остава в казана след втора преварка е оцветено в кафяво и има характерен мирис. Естествено заложеното за преварка си е чиста ракия + вода, т.е. безцветно. Какво казва теорията по въпроса?
Към края на варенето ракията, която излиза има съвсем лек дъх на същото това което остава. Та въпросът ми е каква е тази химия? Явно част от тези съединения преминават през дестилацията и се чудя доколко е опасно това.
Начинаещ съм (засега ;) ) в тая блага работа и се извинявам, ако въпросът се стори тъп на уважаемите знаещи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 11:39 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
:) Казват им "фузелови масла" или простичко "патоки". Не ги пускай в ракията, защото я развалят. Като доловиш миризмата им, отделяй ги в друг съд - във форума е писано много за това как се оползотворяват, например за спиртоване на пращина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 13:12 
Аватар

Ясно, ще внимавам и ще го отделям за патоки.
Обаче интересното е, че няма типичния гаден мирис на патоки. По-скоро на нещо сладникаво-опушено, при това категорично казанът не е загорял. Започнах да го усещам когато течеше някъде около 45 градуса.
Леко се притеснявам, че докато умувах съм изпуснал малко в общото количество, но иначе там въобще не се усеща (общо 15 литра на 58 градуса) и е доста добре на мирис и вкус. Никак не ми се ще да го преварявам пак това. Все пак ще съм благодарен за съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 15:26 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Като изтекат патоките, миризмата на оставащата винаса не е толкова неприятна, но това което ти е замирисало при 45° трябва да са си патоките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 21:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Оцветяването при преварката (ако в казана е имало само разредена ракия) най-вероятно е от самия казан, ако е меден.
Кафяво-черен е медният оксид. Медните съединения са вредни. Хубавото е, че не могат да преминат в парната фаза. В случая остават в казана.
Медни съединения могат да преминат в дестилата само там, където вече събираме течна фаза - лули, охладители - примерно ако медната серпентина е патинясала и не е почистена. Но не е невъзможно и медни съединения да се образуват при наличие да кажем на някои летливи киселини в пращината. Примерно оцетна к-на + мед = меден ацетат. Съединение със синьозелен цвят, което в най-тежките случаи може да оцвети ракията. При добра пращина/маТриал и добра хигиена, всичко си е наред. Допълнителна застраховка е използването на неръждаеми лули и кондензори. ;)

Последна промяна бай Танас на 15 Авг 2014, 21:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 21:28 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Това което остава в казана се нарича ''винаса'', с риск да попадна в
''форумни бисери'' ще ви кажа че същата тази ''винаса'' докато е топла и
слагам захар и е връщам при джибрите като изстине /разбира се/,
за втора ферментация.
Пс. някъде във форума го разисквахме този процес ако не се лъжа :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 21:36 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Мони, ти си с колона и естествено в твоя казан остава винаса. Човекът е източил винасата, най-вероятно е изплакнал казана и е заредил за преварка разредена РАКИЯ. И затова се чуди от какво се е боядисала :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 21:41 
Аватар

Мони,хич не се лъжеш," аламбика" барабар с "малчев" са го разчепкали най- подробно.Лично не съм го пробвал, но явно метода си заслужава.Дай още инфо , ако може.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2014, 23:23 
Аватар

Местожителство: Божурище
Оцветяването е от медния казан и образуваните съединения при дестилацията. Предположенията са ми, че казана е и с въздушен дефлегматор. ;) Според написаното за процеса...
Отделянето на глави и опашки е азбуката на дестилациите. След азбуката може да се чете за химията.
За тежките опашни фракции, с риск да се уплаши колегата, по-вредни са от метиловия алкохол. Мисля Аламбик го беше написал някъде.

Lyuboznatelen, добре дошъл във форума. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2014, 08:53 
Аватар

Казанът е от най-тъпите - "пералня" с медни лула и серпентина. При преварката пробвах с лек наклон на лулата към казана и е вероятно да става циркулация там. Въпреки че не е меден, от това което пишете стигам до извода че става въпрос за медни съединения. Освен това имам и медна тръбичка на капака за температурна сонда.
Доколкото разбирам, за да влязат такива в ракията може да имам пропуск с измиването на лулата и серпентината. Изплакнах ги с оцет, после и с първак (реших, че което се разтваря в ракията ще се разтвори в първака). На всяка стъпка обилно с вода. Дали е достатъчно?
Притеснявам се да не съм вкарал накрая някой боклук в ракията, въпреки че в общото количество не се усеща.
Казанът е на газ и мога да регулирам много прецизно. Загрях бавно, потече след 2 часа и половина и после за 6 часа изкарах ракията (15 литра + 1 първак + около 2 патоки).
Тъй като четох преди това за киселините, още на първите преварки неутрализирах със сода. Може и да съм прекалил. Какво става ако се прекали? Четох из форума че не е хубаво, но не намерих какво става. Сетне събрах всичко за втората преварка, разредих до под 20 градуса в казана и пак сложих малко сода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2014, 09:28 
Аватар

И още нещо - в крайна сметка търся къде трябва да се поправя. Ще ми е ценен всякакъв съвет. Предстои ми скоро да варя още един казан. Тъщата е събрала сливи за един казан и чакаме да ферментират. Да не излезе че искам да я ликвидирам. Пък и от сега е ясно, че каквото излезе ще си го пием с шурея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2014, 11:12 
Аватар

Не знам къде може да е причината, моя беше на 100% неръждаем, и това което оставаше при преварка винаги беше с различен нюанс на кафяво и бежово, но никога не съм преварявал бяла ракия.
Това което мога да те посъветвам е и това което аз правя. Вечерта слагам всичко медно в едно корито и го заливам с лимонена киселина. На сутринта не мога да си ги позная, светят отвсякъде, плакнеш обилно и готово.
В твоя случай запуши серпентината и я напълни с оцет. Иска се малко време за да подейства, обикновено двайсетина минути са достатъчни, но какво пречи и щяла нощ, само с бързо плакнене не става.
И си пази тъщата, че тия дет събират сливи на зета да си порка, са на изчезване.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часова зона: Европа/София