Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 22:08 
Аватар

На 11.09. сложих в бидон 45 кг. сини сливи и ги намачках. На 15.09 сложих сироп - 8 кг. захар и 25-30л. вода. Всеки ден бърках, но изобщо не разбрах дали тръгна ферментация - кашата стои като нектар, без да прави шапка. Вчера премерих захарността - показва 0, на вкус много леко киселее. Възможно ли е да е готова за една седмица /силно ме съмнява/ или нещо се е объркало. Бащата ме съветва да сложа още 3 кг. захар и мая. Температурата в мазето е около 19 гр. Помагайте ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 22:36 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Опитай се първо да затоплиш пращината :!: ,най лесния начин е с туби с топла вода
директно вътре, завии бидоните с някакво одеяло, найлон или нещо друго отгоре.
Пс. пак провери захарността с виномер да не би да си се объркал нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 22:46 
Аватар

В смисъл да изсипя топла вода или сложа тубата с топла вода без да я изсипвам и така да я подгрея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2014, 23:03 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
чичио написа:
В смисъл да изсипя топла вода или сложа тубата с топла вода без да я изсипвам и така да я подгрея.

Такааааа.... взимаш една празна туба от минерална вода(независимо какъв литраж)
Като казах туба имам в предвид туба а не шишенце.....
Отваряш внимателно капачката и сипваш вътре топла вода, после затваряш капачката
така е да не се отвори и да се разлее, след това е буХаш в бидонЯ със сливите
Това е,успех...... :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2014, 16:15 
Аватар

Ще напиша какво стана - ако някой има подобен "проблем" и отвори темата. Снощи няколко пъти мерих захарността с 2 различни захаромера- показваше 0. Днес сутринта се обадих на колега /разбирач/ и директно го попитах може ли за 7 дена след сипване на сиропа материала да е готов за дестилация / просто не можех да го повярвам - с моя скромен опит рекорда ми е 12 дена/. Отговори ми , че при постоянна температура, редовно бъркане и хубав плод е възможно и да печа. Тръгна слаба
ракия - 66 гр. 1 л. първак отделих и я спрях на 40 гр - извадих 10 л. на 58 гр. Доволен съм. Ако чете някой който е навътре в материала - ще помоля да ми каже има ли връзка късото време ферментиране и количеството метилов алкохол в ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2014, 21:07 
Аватар

На мене джибрето ми стана за 10 дни, беше от сини сливи и джанки. Доколкото знам със забавянето се увеличава метанола, но и аромата се засилва. А що се отнася до захарността трябва да не усещаш сладост и да не ти лепне на пръстите. Аз имам два захартомера и единя като няма вече захарност потъва на дъното на колбата, и двата са български.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2014, 22:44 
Аватар

Така "на грубо" като пресметна, си изкарал максимума от това, което си вложил. Значи, че материала ти е изферментирал. За да не видиш шапка - не си следил внимателно. Може би някой друг е бъркал? 7 дни е напълно достатъчно да протече бурна ферментация. Не съм правил материал от сини сливи, но от грозде за толкова(приблизително), преминава бурната ферментация. Със сигурност е останала малко захар, тъй като, за да свърши тя, трябва да протече и "тиха ферментация", но тя не е необходима при плодовите дестилати. Загубите от изпарение, ще са повече, от печалбите от доизферментиралите захари. Това, че ти е показал захаромера 0гр. ВХ, не означава, че реално захарността е такава. В материала ти има захари и алкохол, което прави проказанията на захаромера неточни. Трябва да потъне(след 0), когато наистина вече няма захари. Във форума вече е обяснявано защо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София