Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 11:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ракия от круши
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2015, 15:51 
Аватар

Местожителство: Плевен
Нищо не пада на дъното докато не ферментира.Ябълките ги мелим,или по-точно режем с една стара машина за рязане на цвекло.Дюлите ги мелим с машина за месо.При всички начини си става шапка и после плода пада.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2015, 16:14 
Аватар

Не знам за такива начини. При мен част от плода пада, част остава отгоре. Не съм имал пращина, на която всичко да е паднало на дъното. От круши на доста са им загаряли казаните, така че внимавай..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2015, 17:03 
Аватар

Местожителство: Плевен
Чудна работа.От каквото и да правя пращина,винаги след ферментацията плода пада на дъното и горе остава само сок.
Миналата година само ябълките не искаха да паднат изцяло,незнайно защо,но и така ги сварих и изпих :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2015, 14:09 

Местожителство: София
Христо Петров написа:
. Чул съм че ако са смлени падат на дъното, обратно, ако са смачкани плуват отгоре. Втория вариант предпазва и от загаряне на казана.

Градски легенди...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2015, 23:37 
Аватар

Здравейте. Относно темата "Ракия от круши"ее дала доста тази година и реших да я пообруля :megagrin: . Събрах към 120 кг, като съм ги поставил в чували, понеже не знам как да подходя към тях. Като за начало исках да събера малко инфо, за това как се прави крушова ракия и основните тънкости при подготовката й. Сорта на крушите не мога да ви кажа, не са петровки, но са много сладки, достатъчно :lol: , готови по това врме на годната. Та какво ще ме посъветвате да направя?
Познат ме посъветва да допълня с малко хубави джанки, за кислинност, за да направя за голям казан, който е 200 литра. Другия вариант е да допълня с още круши като за киселинност ще използвам лимонтозу - по пакетче на килограм захар. Интересува ме колко вода и съответно захар трябва да сложа, за да направя материал за варене, по единия или другия начин , описан по-горе. Чух също така, че е по-добре да ги понамачкам малко, механично или на ръка, и евентуално след 4-5 дена да добава захарта, след като са започнли да гният. Също така - трябва ли да махам дръжките на крушите? :lol: . Според мен е препоръчително, но не и задължително, прав ли съм? :smoker:
Също - трябва ли да ги затвярям плътно в бидоните?
Колко време препоръчвате да зрее материала преди да го пъхна в казана?
От четеното в сайта ми стана ясно, че трябва да ги понарежа или да ги понамачкам.
Каква захар да изплзвам? Дайте, ако е позволено име на марка.
Та дайте, ако обичане някакво мнение, какво вие бихте направили с вашия опит поставени на мое място :help: Ще ви бъда много благодарен :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2015, 23:54 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Плодовете не се понамачкват , а се смилат... Материалът не зрее , а ферментира ... Изобщо като гледам започвай да четеш веднага , че дано се подготвиш за следващата година ! :D
Абе както сам си написал , доста ще пообрулиш темата !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юли 2015, 23:04 
Аватар

Изключително съм благодарен на Христо Петров за изчерпателния отговор и съвети, същото се отнася и за vnnaidenov :gott: . Благодаря за поясненията относно термините на msergiew ;)
След събраните мнения през последните няколко дена, мисля да пристъпя към същинската част съвсем скоро. Ще докладвам задължително :P какво се получи в крайна сметка и как съм постъпил? Наздравее :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2015, 21:12 
Аватар

Успех Колега Алхимик :D при мен крушките в момента вече преминават в течна форма на тънка струйка :lab: а и да ни държиш в течение колко градуса си я докарал твоята

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Крушова ракия
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 17:17 
Аватар

Местожителство: Перник
Здравейте съфорумци, тъй като отскоро съм заболял от болеста-направа на собствен дестилат(3,4 години) и то само от грозде и малко кайсия сега имам нужда от вашата помощ относно круши. Конкретно да ви попитам, имам една круша в двора която е родила доста и започна да опада и ми е много гадно да я хвърлям, но несъм правил до момента такъв матерял и имам следните въпроси.
1.Колко захарен сироп(1 към 3 или към 4 ) да добавя на 100кг круши?Невиждам как ще измеря захарноста им а във форума съм попадал на усреднена захарност на сливи, круши, кайсии и т.н. , та колко е на крушата ?
2.Ако да речем захарноста на 100кг круши е 15% колко и какъв сироп да добавя за да го докарам до 20%( за гроздето ясно източвам от сока разтварям 5кг захар чакам го да изстине и влагам, но тук какво да правя) ?
3.Тъй като дървото узрява сравнително неравномерно колко време мога да отлагам озахаряването на матеряла и да добавям още плод( за жалост нямам мазе и немога да го държа на студено но пък мога да пъхам по някое замръзнало шише вътре)
4.Какви дрожди да ползвам(на гроздето слагам за трудна ферментация и съм много доволен) чета за хлебна мая и незная кое е по добре дрожди за вино или мая за хляб ?
5.Как е по добре да режа крушите или да ги мачкам с теслата?
6.Трябва ли да разредя толкова, че да мога да меря захарноста в края или да се пробвам със старите технологии- клечка кибрит, падане на шапката и т.н.
Моля помагайте по бързо, че днес бурята свали половината круша!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Крушова ракия
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 19:17 
Аватар

За захарността тук има полезна информация. Има и още теми, но на първо четене това изрових. viewtopic.php?f=7&t=1665&start=15

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2015, 22:46 
Аватар

Благодаря ти Иво, озахаряването вече е ясно, но колко е нормалното количество вода което да добавя към 100кг матерял за да не ми сладни после цигарата като пия ракия, а и да излезе ароматна все пак ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 00:13 
Аватар

Материала ми е в процес на ферментация. Накратко, макар си мисля, че няма да е :) :
Махнах дръжките на почти всяка една круша. Повечето бяха започнали да потъмняват яката и да се развалят, но всъщност вътре си бяха ок. Разбих ги с дрелката и се получи хубава гъста каша. Напълних 3 (120л) бидона до около половината. Не съм сигурен колко килограма ми беше материала, понеже и двата ми кантара показваха различно. По принцип бях тръгнал с 30 кг захар и 15 пакетчета лимонтозу. Повиках казанджията за съвет колко захар и вода да сложа и той ми каза "слагай 1 към 3 захар/вода и по 10 пакетчета лимонтозу на всеки бидон". Каза също така че е хубаво и по една кофа малка, 2-3 кг сливи сочни да сложа за киселинност заедно с 10-те пакетчета лимонтозу на бидон. Първите 4-5 дена материала се бъркаше по 2 пъти на ден, после по 1. И чакам... Незнам до колко е "правилно" това което съм направил, врмето ще покаже, Все нещо ще се получи, а и ще правя ракия за 1 път, от круши. До сега винаги съм учавствал в беритбата на гроздето и като страничен наблюдател при подготовката на джибрите, понеже винаги се прави вино, не съм допускан да давам мнение :lachtot:
Искам да попитам за ферментацията нещо. До колкото разбрах захарността трябва да е 0 и най-образно казано материала е готов за казан така ли? :buch: Някой нещо друго да посъветва :? :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 05:54 
Аватар

Най-добре е крушите да се смелят на каша. Добавяш захар до получаване на 20% захарност само на крушите. Обикновено при добра захарност на плода се добавят 7-8 кг захар за 100 кг смлени круши. Само вода не се добавя в материала, че се разрежда и пада захарността. Добавя се захарен сироп в съотношение вода/захар 4/1. Или казано 20 % захарен сироп. Смята се по формулата
W (А) =m (A) x 100 / m (A) + m (B) = 1000 х 100 / 1000 + 4000 = 20%
Добавяш захарен сироп към крушите около 30 %- 40 % от материала, ако искаш да правиш крушова ракия. Ако ще правиш ракия от захар може и повечко. Ти си решаваш.
Дрождите е добре да са култивирани и грамажа им се определя на база общото количество на материала круши + захарен сироп.
Добре е да се прецеди, и да се вари само течност за да не загаря.

Georgi_Romeov написа:
......... колко е нормалното количество вода което да добавя към 100кг матерял за да не ми сладни после цигарата като пия ракия.........
За това, че ти сладни ракията не е виновен материала. Виновен е казанджията, че не е почистил казана. При попадане на медни съединения в ракията, тогава сладни както казваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 14:07 
Аватар

Днес помолих казанджията да види как върви материала, понеже казана е на 50м. от вкъщи - след 4-5 дена каза да пристъпвам към варене, почти готови били. Вкусил ги, захаромера потънал доста над 0. Да видим... :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2015, 19:42 
Аватар

Много ти благодаря и само последно да те питам относно подкисляването, как и колко лимонтузо да сложа ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София