Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Крушова ракия
МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 14:39 
Аватар

На едно дърво никога не узряват едновременно плодовете. Някои са по-зелени, други по-узрели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 20:13 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги обещах да кажа резултата от това което дестилирах-115кг. Круши, 21кг. Захар, 35л. Вода.
Тъй като общото количество материал от 171кг. го дестилирах на 4 пъти, от които вторите два казана бяха по разредени(не ми се подържаше много слаб огън) и затова излезе на по нисък градус.Дестилирах 5л. ракия на 49.5%(не мисля да я препичам заради страхотният аромат), 16л. ракия на 44%(за препичане), 12л. ракия на 38%(за препичане) и първак два пъти по 300гр. на 60% и два пъти по 300гр. на 52%(изхвърлени).
Мони,искам да ти кажа, че приказката ти е много вярна, но и много не на място в случая, защото това което съм отделил(5л. на 49,5%) в никакъв случай не би повлияло негативно на общото количество, дори напротив, това са най-средните фракции и невиждам нищо притеснително в тях(можеше спокойно да се събери и повече).
Баджо, сиропа който добавих аз беше 37.5%(21кг. захар и 35л. вода) предвид не добре узрелите круши и трябва да ти кажа, че ферментацията мина успешно(тръгна още преди да съм посял култивираните дрожди и то досто буйно) за 7 дни захаромера показа пълна 0, но тъй като имаше още тиха фермантация го зачаках до десетия ден на който се обърна и веднага го метнах в казана.Държа да отбележа, че крушите бяха смлени с машина за домати, а захарта бе разтворена в почти вряща вода и зачакана да изстине преди да я сипя.
Христо Петров, на теб невиждам смисъл да ти обяснявам каквото и да било(явно трудно прихващаш) има доста изписано по темата за озахаряването във форума.
Като за първи път съм очарован от качеството и аромата на дестилата и смятам и занапред да продължавам да се занимавам с круши.Не ми загоря благодарение на слабия огън(пека на газ), разреждането и мозайката на дъното на казана.Благодаря още веднъж на всички, които ми помогнаха за този отличен за мен резултат!

Последна промяна Georgi_Romeov на 14 Авг 2015, 23:14, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 20:33 

Местожителство: Варна
IVO 68 написа:
Моят е китайски за 66 лв, но съм много доволен от него. С автоматична температурна корекция.

В друга тема питах, но не ми отговориха - как работи автоматичната температурна корекция?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 21:30 
Аватар

Автоматична температурна компенсация в диапазона от 10-30 °С. Нормално за да са точни измерванията трябва да се извършват при 20 °С. По уреда нищо не се пипа освен калибровка по чиста вода /дестилирана/ за да покаже 0% по Брикс. Вероятно е заложен някакъв коефицент в оптиката за да работи в диапазона 10-30 °С без съществени отклонения на показанията. Дори и да лъже малко уреда пак няма да е фатално. Пак ще е по-добре от обикновен захаромер.

ПП: Това за измерване на захарността директно от плодове. За приключване на ферментацията при вече втечнен материал по-удобно е обикновен ареометър да се потопи в течността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 22:47 
Аватар

"Колеги обещах да кажа резултата от това което дестилирах-115кг. Круши, 21кг. Захар, 53л"
Отиди на страница № 4 от същата тема и виж там колко литра вода си писал, не бяха ли 35, е виж като ги обърнеш може и 53 :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2015, 23:16 
Аватар

Грешкaтa е вярнa, литрите сa 35.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 16:52 
Аватар

[quote="Georgi_Romeov"]Колеги обещах да кажа резултата от това което дестилирах-115кг. Круши, 21кг. Захар, 35л. Вода.

Колега колко литра ти дойде материала?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 18:19 
Аватар

GUSBAMPS написа:
Georgi_Romeov написа:
Колеги обещах да кажа резултата от това което дестилирах-115кг. Круши, 21кг. Захар, 35л. Вода.

Е колега то като ги събереш е 171л. несъм го мерил с някаква точност, но грубо толкова си дойде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 18:37 

Местожителство: Североизточен Перник
Колеги,след малко отивам да варя крушовия материал,за първи път ще е нощно време,дано не откарам до много късно.Поизтискахме една количка твърд материал,да е по малко и ,ако може да се събере на веднъж.Утре ще напиша и аз резултата от масрафа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 18:47 
Аватар

Georgi_Romeov написа:
GUSBAMPS написа:
Georgi_Romeov написа:

Е колега то като ги събереш е 171л. несъм го мерил с някаква точност, но грубо толкова си дойде.

Не идват 171л. тези 171кг. но както и да е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 18:56 
Аватар

Моят добив е следния от: 75л. круша с изчистени дръжки, семки направени на пюре; 75л. вода; 12кг захар.

1л. Първак на 70 градуса.
17.5л. ракия на 50 градуса.
2л. патоки на 20 градуса. За патоките не съм сигурен, защото вече беше късно а аз се бех поотпуснал с една... биричка, и взех, че ги изхвърлих.

Ракията е с мек прятен аромат на круша бих казал, че е деликатна или квалитетна. Оставил съм я да отлежава в стъклени бъркани с акациеви трески и с по една круша на буркан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 19:05 
Аватар

Зaщо толковa много водa с толковa мaлко зaхaр?Чудя се кaк толковa слaб мaтериaл е тръгнaл нa толковa висок процент(нa кaкво печеш), много ли слaдки ти бяхa крушите?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Авг 2015, 19:16 
Аватар

Това е препек. Иначе круште бяха добре узрели. Казана ми е от перални и на слаб огън печа(варя). А и не пекох веднага след като удари 0 захаромера, четири-пет дена изчаках и материала стан по воднист, разредих с още малко вода, защото първия ми казан загоря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2015, 14:41 

Местожителство: Североизточен Перник
И така,след 11ч.занимавка/до 7.00ч. сутринта/от около 320лт.,печено на два пъти, крушово джибре имам препек 30лт. на 70гр. и 8лт.патока /това пък от ~65лт./35-40гр./патока/. Малко или много аз съм доволен,всичко това с 25кг.захар и 15% първоначална захарност. Впечатлен съм от икномичността на казана откъм разход на дърва.При вече загрят казан с не много жар,изгорих една и половина стари и тежки дървени врати от 60-те години :D . Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Авг 2015, 16:19 
Аватар

kvd74 написа:
И така,след 11ч.занимавка/до 7.00ч. сутринта/от около 320лт.,печено на два пъти, крушово джибре имам препек 30лт. на 70гр. и 8лт.патока /това пък от ~65лт./35-40гр./патока/. Малко или много аз съм доволен,всичко това с 25кг.захар и 15% първоначална захарност. Впечатлен съм от икномичността на казана откъм разход на дърва.При вече загрят казан с не много жар,изгорих една и половина стари и тежки дървени врати от 60-те години :D . Наздраве.

Наздраве колега! Добър резултат. Крушовата ракия мен най ме кефи, просто е фантастична и си струва.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София