Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:24

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 11:55 

Местожителство: София
Не кожата,а въобще повишеното съдържание на целулоза(кожица,мекота ,семена и т.н) Пектина е основен причинител, а той се съдържа доста в ябълките...
Това за ензима хем ми звучи като вярно ,хем не...защото той е насочен към ароматите...защо му е да извлича или повишава пектина???Някои ензими са с насока да разградят разклонените пектинови вериги така повишават контакта между мъст и твърда част...и подобрят екстракцията на ароматични в-ва.
Някой може ли да разясни?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 12:06 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Разяснявам - нарича се пектолитичен ензим

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 19:19 
Аватар

За чувала мога да дам съвет да се ползва мрежа за прозорци - здраво, със ситна плетка, мие се и съхне лесно. Но може би трябва да се ползва обущарска машина за да успее, пък и трябват обущарски конци. Аз миналата година като правих сайдера с мрежата за прозорци хубави неща се случиха.
А ензима - не съм специалист - някъде четох, може би в една английска книга май беше - че се слага, а какъв - ползвах съвета на Flanker- Zimorouge Arabanase. Не разбирам много но колкото четох за ензимите, активността им и съответно видовете пектини ми стана каша в главата, явно си трябва някоя по-голяма книга. Та ензимите са различни видове - разграждат различни части на веригата, при това се активират и инактивират при различни (определени) условия , напр. Ламбри миналата година ми каза че Лафазим Аром съм сгрешил като съм го сложил в началото на розето и че впоследствие заради него може да имам проблеми с цвета (май така си се случи но съвсем слабо). Така че съм си направил един извод засега че е по-добре да сложа (при сайдера имаше много положителен ефект). Като сваря съм намислил да дам някъде за изследване, понеже и при мен се получи доста материал. Освен това съм отделял семките и дръжките ръчно (да са живи и здрави тъстовете че ми уйдисаха на акъла), та че колко пектин да има при условие че в тия клипове всичките мелят ябълките барабар със семките и дръжките...
Ще варя на колонен казан с дефлегматор и тарелки, да видим какво ще стане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Окт 2014, 23:13 
Аватар

"Някой може ли да разясни?"
Естеството на действие на пектолитичните ензими е такова ,че съпътващо се продуцира и метанол.Това е съвсем естествено.Всяко нещо дава едно ,но отнема друго- природен закон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 00:21 

Като казах някой да обясни имах предвид например следното:
При ескстензивна селективна екстракция на компоненти от ципите и пулпа и при липсата на ценамилестеразна активност е ограничава образуването на етил предшественици това води до ........и т.н....и т.н...
Действието на ензимите от групата на оксидоредуктазите (тирозиназа, лаказа) силно увеличават редокспотенциала в кашата,процеса протича с дезоксифумаровата киселина,оксикиселните киселини и др...при процеса се образуват алдехиди, амоняк и въглероден двуокис и т.н....ит.н...

А ,не природата дала ,пък после взела...природни закони
баджо написа:
Всяко нещо дава едно ,но отнема друго- природен закон.
ни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 08:46 
Аватар

"Като казах някой да обясни имах предвид например следното:
При ескстензивна селективна екстракция на компоненти от ципите и пулпа и при липсата на ценамилестеразна активност е ограничава образуването на етил предшественици това води до ........и т.н....и т.н...
Действието на ензимите от групата на оксидоредуктазите (тирозиназа, лаказа) силно увеличават редокспотенциала в кашата,процеса протича с дезоксифумаровата киселина,оксикиселните киселини и др...при процеса се образуват алдехиди, амоняк и въглероден двуокис и т.н....ит.н..."
Не вярвам някой от форума да желае чак такива разяснения, но ако има желаещи:

http://www.zlatnatabachva.com/images/st ... y_Vol1.pdf
http://www.zlatnatabachva.com/images/st ... y_Vol2.pdf
В допълнение под всяка глава има посочена достатъчно литература ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 13:45 

баджо написа:
http://www.zlatnatabachva.com/images/st ... y_Vol1.pdf
http://www.zlatnatabachva.com/images/st ... y_Vol2.pdf
В допълнение под всяка глава има посочена достатъчно литература ...

Енология то хубаво, ама тя не засяга дестилацията на полизахариди на галактуроновата киселина(пектините) . Галактуроновата киселина може да формира соли с Ca и Mg и да се естерифицира с метанол...ама какво се случва когато се разрушат чрез ензими химическите връзки на пектините и след това полученото се дестилира???
[url]Какво се случва след като се разградят разклонените пектинови вериги, които обграждат танините и антоцианите на ципите и пулпата...и протече дестилация?-това е моя въпрос[/url]

Иначе какво правят ензимите на ниво жалка органична химия е горе-долу ясно.
Наспамихме темата...дали е възможно мненията засягащи въпроса с ензимите и метанола да се отделят в отделна тема?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 14:02 
Аватар

"При обработка на гроздовата каша и гроздовата мъст с пектинални препарати се образува метилов алкохол от пектиновите вещества.Той е в по-голямо количество,когато препаратите се прибавят в гроздовата каша, понеже твърдите части на гроздето съдържат повече пектини".Това е цитат от проф., д.с.н. Пенка Абрашева. Аз съм до тук- виж ми подписа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 14:15 

Метиловия алкохол се освобождава от ензима пектин-метил-естераза,която се намира в плодовете а също и се образува в малки количества от дрождите.
Но ензимните препарати са съвкупност от доста ензимни в-ва и са насочени не към метила..а към повишаване на интензивността на аромати и цвят.
Та въпроса стои.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 17:31 
Модератор
Аватар

Баджо , благодаря ти че се би с Илюшата вместо мен - аз бях малко зает тези дни , та за това не можах да участвам. :)
Ще обобщя тезата си примерно , мисля че теоретичните доказателства вече са приведени ! Та на практика :
- Най-малко метилов алкохол при една и съща суровина и еднакви други условия се съдържа в дестилат , произведен от ябълков сок пресован непосредствено след смилането на ябълките ! Stefannankov , тук отделянето на семките и на дръжките не играе роля , тъй като времето което контактуват с кашата е пренебрежимо малко !
- На второ място по получен метилов алкохол е непресованата ябълкова каша !
- На първо място по получен метилов алкохол ще е непресованата и обработена с ензим ябълкова каша!

Съвсем по друг начин изглеждат нещата ако искаме да получиме ябълков сок за кнсервиране ! Тогава бих ползвал ензим за бели вина .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014, 22:04 

Биете се вие. :lol: ..единия с природни закони ,другия с ябълки...Това с ябълките от къде е информацията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2014, 08:07 
Модератор
Аватар

Eо един цитат и от форума , от viewtopic.php?f=7&t=3085 !
" Втечняващи ензими

Пектолитичните ензими значително улесняват работата, като само с няколко капки втечняват гъстото пюре. Същевременно се увеличава рандемана, освобождават се повече ароматични вещества и се улеснява дестилацията, като се намалява риска от загаряне.

Големият недостатък е, че ензимите отделят метанола, съдържащ се в пектина, поради което използването им трябва да става много внимателно, след по-задълбочена преценка и не се препоръчва на хора без достатъчно опит.

За изготвяне на пращина от дюли например, използването на втечняващи ензими е особено препоръчително, като в този случай препоръчаната в инструкцията доза може да се наложи да се удвои. "

И нека да спазваме добрия тон , че рискуваме да загубим детската аудитория ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 10:30 
Аватар

Тъй като се завихри спор за употребата на ензими при направата на ракия давам резултати от тестването на моята ракия в НИИВСН от днес -
Естери(като етилацетат) - g/hl AA - резултат 45,4 +-1,8 , Гранична стойност от 100 до 600
Алдехи( като ацеталдехид) - g/hl АА - резултат 17,4+-3,2, гранична стойност от 5 до 35
Метанол - g/hl AA - резултат 242,7+-10,4, гранична стойност на показателя 1000

Метод на изпитване OIV-MA-BS-14:R2009
граничните стойности били преведени към g/hl от Наредбата за спиртните напитки.
Аз доколкото виждам съм норми, метиловия е леко висок, ако сравняваме с гроздова, но пък като за плодова ракия е много малки граници.
Моля за малко интепретация от запознатите...
Не съм поръчвал тест за висши алкохоли, видя ми се безсмислено предвид използвания метод на изваряване.
Пробата я занесох малко безмислено много та лаборантките казали че ще се почерпят ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 12:46 
Модератор
Аватар

Благодаря за споделеното ! :gott: За мен това е най-ценното мнение в темата ! Ако мога да цитирам по памет: С пектолитичните ензими трябва да се работи предпазливо и то от хора , които знаят какво правят!
Явно stefannankov е от тях !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 12:57 
Аватар

Да, едно е да мериш на око , друго е с метър.Колко повече обективни данни, толкоз по-добре.Изводите всеки може да си направи.Пусти проби не са евтини, иначе може да се дадат два еднакви дестилата, от един и същ материал, но единият да е без ензим.Тогава може да сравним какво печелим и какво губим.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София