Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 23:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 13:00 
Аватар

E, действам на проба-грешка. Късно се усетих че можело да не сулфитирам... Просто едни яки дрожди размножени внимателно преди да ги бухна във цялото количество пак щяха да свършат работа... И ако не беше тоз казан, ами друг без водна възглавница, и варях само аз че да отделя 0,5 - 1 л първак - и на ацеталдехида стойностите щяха да са в долната граница.
Казана има водна възглавница която има изпарителен съд, който май е вързан към една обща система за всички казани, което от своя страна хич не ми харесва. Наистина няма как да загори, но ефекта е малко като да почнеш да вариш в автоклав - започва да ври почти цялото количество отведнъж и така много по-трудно се отделят първите фракции. Ако караш внимателно с дървата - нема никой щото водната възглавница пречи, ако пък си много настойчив - като текне, заради многото алкохол в съда потича като от чешмата.
От друга страна пък аз ракия на под година не пия - таман и бурето се поизтощи - така че след година и ацеталдехида само ще допринесе....поне според написаното от админа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 13:21 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
@stefannankov май пак си варил по Виница :D.Изпарителният съд всъшност е бойлер,от който си допълва водната възглавница
защото се изпарява голяма част от водата по време на дестилация.Така и неразбрах защо Янко не ги направи да работят със налягане тези възглавници :).Предполагам заради безопасност,като се има предвид оператора :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2014, 13:59 
Аватар

Местожителство: Божурище
Браво stefannankov ! Респект за стореното и споделеното. :respekt:
Водна баня, не е възглавница май! Дали с налягане или без, мерене си трябва да се знае къде е процеса. За дестилацията имам предвид. А завирането еднакво навсякъде според мен е предимство, само бъркалката им липсва на казаните.
Сигурно са ония казани, дето миналата година тайничко беше врътнал крана за дефлегматорската вода. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2014, 00:19 
Аватар

Баш същите казани са. Вече малко взех да се ядосвам като ходя там. За другата година съм си навил на пръста да ида в Тополи , че там чувам имало добри казани, както и в Аксаково. Всичкото хубаво ама... точно това отношение малко трови - имаме опел ама ша го караме кат трабант. Имаме дефлегматор ама що да има термометър да се мерят изходящите газове. Тоз термометър да няма да се чупи всяка година... И тоя кондензатор - бойлер - вързани са в обща система, от която манго си пуска от време на време топла водица. Върви се чуди какво грееш - казана ли , кондензатора ли, някой решил да си мие бидоня с топла вода ли... Ей това малко трови и кат дойде баш "казанджията" (работник)дето нищо не отбира от дестилация - карай каза с чамови дъски че развиват страшна температура - бичиш здраво и за 3 часа си го изкарал, няма какво да отделяш първак, мървак , то нали двойна преварка прави бичиш здраво да тече кат чешма и си готов. И те така и като му изказах една лекция защо трябва да се знае колко загрява дефлегматора леко се оцъкли ама съм сигурен че нищо не разбра. Ама айде...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2014, 10:45 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Да напомня, че темата е "Пектолитични ензими". Сдържайте офтопика, ако обичате...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2014, 22:18 

Тук двама души обсъждаме и следим от две години плюсове и минуси при ползване на ензими...в по-големи количества грозде в домашни условия...
Скоро ще изчезнем с мнение...чисто емпирично.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2014, 01:56 
Аватар

И миналата, и тази година използвах такива ензими. В домашни условия, но за малки количества - около 600 кг грозде миналата , и около 200 кг тази година. Нещо по-осезаемо от преди не съм забелязал след използването им. Единствено забелязах, че ми избледнява цвета на виното. И двата пъти. :? А трябваше да се получи по-наситен цвят. Решил съм следващата реколта да я разделя на две. Със и без ензими. Тогава да направя някаква разлика, ако има. Иначе може да си внушавам всякакви работи. :) Но пък погледнато от друга страна дали са коректни моите резултати? В момента правя вино т.н. "Букет". От 6 години започнах постепенно подновяване на цялото лозе. Белите сортове ги подмених на 100% -"Кайлъшки мискет", а червените "Каберне" и "Мерло". Още не са навлезли в силата си като като количество за да си позволя да ги разделям за бяло и червено вино. А пък ензимите които ползвам са за червени вина. Като го смеся почти 50% е бяло грозде.

ПП: От експериментите които си правя много ми хареса комбинацията 30% "Кайлъшки мискет", 50% "Каберне" и 20% "Мерло". Мискета според мен добре се вписа в тази комбинация. Придава много приятен аромат и свежест на виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2014, 16:33 

IVO 68 написа:
. Единствено забелязах, че ми избледнява цвета на виното. И двата пъти. :? А трябваше да се получи по-наситен цвят. .

Това е един от минусите ,които сме забелязали и ние.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 01:39 
Аватар

ilu6a, аз и друг минус забелязах, та да те питам при вас как е?
Направи ми впечатление, че виното става някак си как да го кажа, по-рядко, по-втечнено ..... по-тънко, по-водно. Пак и двата пъти. Преди да използвам ензимите беше по-плътно при отпиване. То ако е само за аромат при мен винаги се е получавало и без ензими. В горния ми пост по тази причина казах, че не съм забелязал по-особена разлика със и без ензими. Гроздето е от едно и също лозе всяка година - от двора на село. Вода не слагам, но винаги се налага да сложа малко захар за коригиране на захарния градус до 23-24. Честно да ти кажа тези два минуса са достатъчни да ме откажат да ползвам пектолитични ензими. Живот и здраве да има следващата реколта ще я разделя на две за проба и ако наистина тези два минуса се откроят най-вероятно ще се откажа от тези ензими.Това казвам само за грозде. За плодове за ракия мисля, че са само в полза.
Добре, че се отдели тази тема да обменим опит. Явно и ти си забелязал нещо нередно.
:prost:

Последна промяна IVO 68 на 21 Дек 2014, 13:59, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 11:45 
Аватар

Хм, интересно. При мен цвета е по-наситен. :?
Дори баща ми отсъди, че толкова години наред, никога не са му се боядисвали кофите, които ползва по такъв начин, и много трудно се измиват, па дори и остава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 16:03 

stanilabg написа:
, никога не са му се боядисвали кофите, които ползва по такъв начин, и много трудно се измиват, па дори и остава.
Това не е плюс.
И въобще,нещо ме е подгонила конспирацията....имам чувството ,че нещо се спестява в инструкциите на производителите за ползването на ензимите.
Другия вариант,който също за мен е много вероятен и НЕ правилното дозиране на ензимите,много е възможно да е нужна сериозна прецизност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 16:24 
Аватар

http://vinarko.com/magazin/%D0%B5%D0%BD ... -arabanase

"Препоръчителните дози зависят от температурата и продължителността на контакт:
При ферментация: 1 - 2 гр./100 литра гроздова каша и продължителност 5-6 дни при 28 - 30°C
При студена предферментативна мацерация: 2 - 3 гр./100 литра гроздова каша и продължителност 2 - 3 дни при 10 - 15°C"

Това за дозите го спазвам, но никой не ми каза какво да правя след 5-6 дни. Тази година така се случи, че държах виното в джибрите 14 дена. Това сега го прочетох в сайта на Винарко. Да не би при по-продължително задържане да има обратен ефект? :? Това с температурата също не съм го постигнал. Най-много да е била 22 градуса температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 16:35 
Аватар

ilu6a написа:
Това не е плюс.

Да го разбирам ли, че е минус? Би ли разяснил. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2014, 17:23 

stanilabg написа:
Да го разбирам ли, че е минус? Би ли разяснил. :)

Мое мнение и извод дошъл чисто емпирично на базата на няколко тона е ,че когато това се случва цвета не е стабилен и при бистрене силно пада.
Отлага се(багрилна материя) по стени и дъна и като утайка...Постоянно се образува утайка.
Отваряйки бутилки при които не съм ползвал ензими, отлаганията по стените и дъното са далеч по-малки от тези при които е ползван ензин...въпреки че първите са по-стари с по 1 до 3 години.
За мен големия плюс от ензимите за сега е повишения рандеман, но отчитаме и минуси-цвят, натоварени танини,някак липса на плътност...странен мирис понякога.
Пак казвам -това са си чисто мои наблюдения и изводи, тоест не бива да се вадят някакви заключения....
Все пак това си е огромна индустрия,десетки хора ползват тези препарати и много по-вероятно е грешката да е при мен. ПРеди време бях доста добре настроен към ползването на ензими,а сега нещо съм разколебан.Вярно ,че и последните две години не бяха добри за лозята...което и огромен фактор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Дек 2014, 00:44 
Аватар

ilu6a написа:
И въобще,нещо ме е подгонила конспирацията....имам чувството ,че нещо се спестява в инструкциите на производителите за ползването на ензимите.

Това е което на мен ми дадоха. Прави 1, прави 2 и т.н. без много обяснения кое за какво и как.
Най-голям плюс който съм забелязал е бързото и качествено избистряне на виното.
Но пък единият вид от танините също помага за това. :?

Тук има доста полезна информация http://bioenzyma.com/pdf/vinification/V ... N_2012.pdf /с иконката за изтегляне в pdf формат зарежда по-бързо/

Но иначе е разрешено използването на пектолитични ензими при винопроизводството.
http://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%BC ... _at.5.html

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София