Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 20:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 20:19 
Аватар

А ти там ли ще го сложиш на аламбик?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 21:16 
Аватар

Местожителство: Божурище
viewtopic.php?p=46777#p46777
viewtopic.php?p=46778#p46778
Като забележка към Favorite777, наклона на лулата е малък но става и така.
Според мен всичко си е на място. Ако сега работя на аламбик бих работил на нос и по термометър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 21:25 
Аватар

Аз много добре знам какво съм цитирал. Но никога няма да го сложа там термометъра. Предпочитам да знам какво става близо до казана, не на 2 метра от него!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 21:41 
Аватар

Лошо няма... Въпрос на избор в такъв случай. Аз бих предпочел да знам температурата на парите които безвъвратно заминават в кондензера и връщане назад няма, защото и ставащото в лулата не е без значение. Особено ако лулата е добре оразмерена по скорост на парите в нея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 22:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Favorite777, много е важно да знаеш кога ще "тръгне" за да намалиш мощността за по-прецизно отделяне на първак. А когато този термометър отчете повишаване на температурата, вече ще е тръгнала. Затова според мен по-добре откъм казана. Когато термометърът покаже повишаване, все още ще имаш време да пипаш крана на газта. Иначе ще се "надлъгвате" или просто ще наблюдаваш колко е температурата, колкото да не ползваш спиртомер.
Отгоре нещо като гайка ли се вижда? Трябва да е термоизолиран от лулата, примерно с корк. И е много високо повдигнат. Не знам колко е дълга сондата, но не трябва да е в зона на застой, а да я обдухват парите, иначе показва по-малко от реалното.
Не пречи да пробваш така, после да го преместиш. Ще видиш разликата.
И не чакай термометъра. Пипай лулата с ръка, за да усетиш навреме движението на парите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 22:42 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Те за т'ва хората не си ебат жените на пейката пред блока, защото все ще се намери някой да даде акъл.Много си му е хубаво казанчето на човека,всеки казан работи сам за себе си
трябват само няколко варки да му свикнеш на мурафетите и готово.......Да си го ползва със здраве... :2thumbs: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Авг 2015, 22:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Е, в случая не се натискаме :D човекът сам пита за кусури...
Иначе свикването с мурафетите е най-голямата истина. Ако не знаеш какво правиш и 5 термометъра да набучкаш, все тая.
И от мен хаирлия и със здраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2015, 07:09 
Аватар

Местожителство: Плевен
Много благодаря на всички. Няма да разчитам много на термометъра и не е проблем да сложа още един в другото коляно. Този е монтиран с цанга и сондата според мен е достатъчно дълга за да достига потока на парите. Относно наклона на лулата за това оставих максимално дълги вертикалните части. При нужда мога да подрежа и да го променя. Колко трябва да го направя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2015, 10:40 
Аватар

Втория термометър сложи на мястото отбелязано с виолетовото кръгче. Или малко по-високо ако не си сложил под купола онзи "отражател". viewtopic.php?p=46778#p46778
На купола запои една гайка, в нея да се навива цанговото съединение. В случай на пропуски да се сменява лесно, не с презапояване. На дясната картинка резбата е директно в капака, при теб вместо тази резба да има запоена гайка. download/file.php?id=4004&mode=view Ако нещо ти липсва, пиши. Термометрите ги видях преди десетина дни но вече на 12лв, цанги и гайки от пневматичните ако ти е трудно може да ти подсигуря, мисля да имам налични.
Наклона, не режи тръбите, повдигни варела с кондензера с 250-300mm. Стига да имаш тази възможност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2015, 10:54 
Аватар

Отражател още не съм сложил, но не съм се отказал и ще го добавя по нататък. Имам възможност за повдигане. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2015, 12:50 
Аватар

Чакай и аз да се намешам докато не ти е писнало.На мен пък не ми харесва варела на охладителя, защото е от "Приста оил." Моят е от "ВР", ама твоят е нов, а моят е ръждясал. :lachtot:
Сега сериозно. Нещо което ще оцениш веднага, и ще си върне парите при първата варка.
Купи си минерална вата, която от едната страна е каширана с алуминиево фолио.Направи кожух с фолиото навън.Трябва да е плътно по казана, но лесно да може да се изхлузва. Иначе не е удобно при миене. Ватата е 5 см дебела и стандартно е 60 см широка.Като гледам диаметъра на казана е 50- 60 см( ако е силистренско пройзводство няма грешка) така че 2 м. ще ти стигнат. Като му сметнеш обиколката сложи още 20 см за да имаш мегдан за напасване. Може и да не е с фолио, но обезателно да е минерална ватата, а не стъклена.Тази с фолиото издържа на 400 градуса, и си има значение защото имаш открит пламък.
Това ще ти спести време за дестилация и газ.
Друго за което се сещам ,че трябва да внимаваш за загаряне. Неръждавейката е много по-зле в сравнение с медта относно топлопроводимост,и ако ти е гъсто джибрето може да стане фал. Но и за това има лек. Изпълнението ми харесва, и като оправиш дреболиите дето те "съветваме" ще стане супер.
Аз ако съм, ще послушам съвета на" atz". Ако нямаш, сбери някакъв паток от приятели и направи първата проба без да изменяш нищо. Така ще имаш база за сравнение когато променяш нещо.
Дай моля те снимка от близо как си стиковал капака с казана, че имам един 60 литров басан и може да ми свърши работа. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2015, 18:34 
Аватар

:megagrin: Много ценен съвет, ще го изолирам. Относно загарянето смятам да ползвам фабричния капак на казана. Ще го раздупча и ще го ползвам като второ дъно. Снимки ще мога да кача в края на седмицата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2015, 01:23 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет Favorite777,със здраве да си го ползваш дестилатора.Както са те посъветвали колегите тепърва ще му свикваш на мурафетите :)
Един съвет и от мен,ако дестилираш непрецедени плодови материали не разчитай много на фалшивото дъно,и пипай леко с подгряването! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2015, 13:55 
Аватар

баджо фабричния капак е заварен на обратно върху казана и после на 2-3 см. е изрязан: https://www.dropbox.com/s/y5fry04tv03lb ... 8.jpg?dl=0 Първо с четка напълних процепа с тесто и после увих намазана пак с тесто лента и въпреки очакванията ми да избие от някъде това не се случи. :)
При първото използване на казана всичко мина по мед и масло. Още преди да тръгне първата ракия термометъра започна да отчита бързо повишение. На 88 С. тръгна първака и когато по спиртомер падна на 43-44 градуса отчиташе 94 С. Като цяло съм много доволен от постигнатия резултат. :prost: https://www.dropbox.com/s/xu6o91c4gga7v ... 4.jpg?dl=0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2015, 22:34 

Ще споделите ли,колко газ изразходва казана за едно варене,,,и колко литра приблизително,вода за охлаждане?
Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София