Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 02:37 
Аватар

При първото ти включване.

"...Изчакване да завърши напълно процесите на ферментация-20 дена след още 10 примерно сваляне от грубата утайка ,тогава отново сулфитиране с бентонит...още 5-6 дена и сваляне от бентонита....последните три операции да се прведът на студено...навън ако има температури от порядъка на 3-4 или минусови темп."

Или това е за последващо избистряне? А и когато го писа си беше точно такова времето и първото откаляване протече по тази технология ;) Така или иначе, температурите в един момент ще паднат и искам или не, ще бистрим и на студено :D
Оставяме го в избата. Някаква проверка ще е необходима ли? Преливането в галоните е продиктувано от желанието ми да наблюдавам процеса, но така се лишавам от възможността да тегля вино за проба, без да нарушавам херметизацията.
За какво да следя?

Благодаря за пореден път за съветите!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 09:36 

Местожителство: София
Действай по план...Следиш хигиената при всички преливания да е възможно по-добра...миеш съдовете,изплакваш с лек р-р на КМБС...Всичко на воден клапан и на хладно до студено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 20:47 
Аватар

Да рапортувам за ябълковото вино :)
Изпълнена е инструкцията. Виното днес беше отлято от утайката. Истинската утайка- чисто жълта беше само около един пръст на дъното. Но отделих и малко по- мътна фракция, която мислех да откаля в по- тесен и висок съд, но... някой я отнесе. Както и да е. Сега имам в 3 галона по около 15 литра вино, сложих бентонит и по 1 грам на галон КМБС. Затворени са с клапан и са парафинирани. Времето, така или иначе захлажда, след около седмица ще го отлея от бентонита.

И сега моля за помощ за гроздовото вино.
Баща ми направи инсулт преди седмица. Слава Богу, добре е вече, в къщи е, но... някой трябва да продължи неговото производство.
"Залагахме" го едновременно с ябълковото, опитах се да прилагам същата технология, но има доста разминавания.
Много моля за напътствия.

Какво е направено дотук:

Ронен димят, без чепки. Измерена захарност 12%, (в последствие коригирана до 20%). Не помня какво беше количеството, приемаме, че е така. Първо сулфитиране веднага след смилането. Добавен ензим на 25.10, два дни след смилането.
на 27.10. източихме на самоток 120 литра и засяхме дрожди.
Сериозно завря на 30, два дни след добавяне на порция Тиазот.

И сега описвам гафовете, така както аз ги виждам:
- Когато се наливаше в бурето, беше започнала ферментация, но ширата беше сулфитирана с 1 мл серниста киселина на 10 литра.
- ширата не мина през бентонит. Според баща ми, калта се филтрира през джибрата.
- Не знам кога премина бурната ферментация, но до днес не беше затворено на клапан.
- Не е добавяна втора порция тиазот.
- Не е следена температурата.

Ситуацията в момента:
Много е мътно. Мъжът ми го близна, каза, че киселее. Той не е капацитет, обаче. Никога не е правил и не е опитвал неизферментирало вино. Иска ми се да е нормална киселинност на "непреврял" димят.

Източих го от бурето днес и му сложих бентонит. И сега се чудя колко време да го държа. (Въпросът ми е породен от това, че ябълковото при първото откаляване стоя 16 часа (по указания трябваше да са 12), а сега ще стои една седмица).

Не съм сулфитирала, на воден клапан е. Температурата е... може би 14- 15 градуса в мазата po termometyr.

Какво трябва да правя сега? :help:

Последна промяна maryana на 19 Ное 2014, 08:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2014, 23:31 

maryana написа:
. Времето, така или иначе захлажда, след около седмица ще го отлея от бентонита.

Може и малко повече.
maryana написа:
Много е мътно. Мъжът ми го близна, каза, че киселее.

А сладнее ли?
maryana написа:
Източих го от бурето днес и му сложих бентонит. И сега се чудя колко време да го държа. (Въпросът ми е породен от това, че ябълковото при първото откаляване стоя 16 часа (по указания трябваше да са 12), а сега ще стои една седмица).

Не съм сулфитирала, на воден клапан е. Температурата е... може би 10- тина градуса в мазата.

Как така първия бентонит 16 часа?-надявам се говориш за момента когато не е имало ферментация-в началото още?
Виж това вино сладнее ли...ако има такъв момент ще трябва да подгрееш за да довършиш ферментацията.
Ако няма сладко, то сулфитирай,бентонит и воден клапан.Сслед това покой 10 тина дена поне за него.
Премери все пак темп в мазето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 08:21 
Аватар

Да, да! Първия бентонит за 16 часа беше преди старта на ферментацията на ябълките. И беше много ефективно.

Не знам дали сладнее. Определено изглежда като работещо вино, но дегустаторът нервничи като го разпитвам. Както казах, той не може да е критерий. Да се опитам ли да измеря захарност с обикновен захаромер? Колко, евентуално трябва да показва?
Измерих температурата, 14- 15 градуса е там, където оставих след като го източих от бурето.
Ще го подгрея, защото падат температурите, но първо ще опитам да разбера дали има още захар.
Нещо като Тиазот или няма смисъл? Каква температура да "гоня"? 17- 18 градуса?
Вариант ли е да сипя серниста киселина през отвора за клапана, ако се налага сулфитиране или трябва да се разбърка хубаво? Опитвам се да си спестя разхерметизиране и повторно херметизиране, но не е чак такъв проблем.

Благодаря и хубав ден от мен!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 09:28 

Преди всичко разбери има ли остатъчна захарност...и на вкус може ...Ако има процеси в него ,тогава още е рано за бентонит и сулфитиране.
Тиазот на този етап не влагай.
Темп. при условие ,че има ферментация я повдигни на 17-18градуса.
Не слагай серниста през клапана...по скоро при свалянето му по нататък ,когато се влага бентонит и серниста ,го измий и сложи лек р-р на серниста в него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 10:01 
Аватар

Аз съм на мнение, че този последния бентонит и сулфитирането има шанс да са дошли малко рано за ябълковото вино, още повече че седи на студено.
За Димята - виждам че сте от Варненско, както и аз. И аз имам димят. Бран в средата на септември винаги е 12-14 зах. градуса(тогава го бере тъст ми). От това грозде може да стане само страхотен киселоч, никога няма да стане вино годно за пиене. И моя тъст си приказва глупостите че 12-14 не му пречело щото се слагало захар и после си хвали киселоча, който разгражда стомашни стени, кръвно налягане и мозъчни клетки, но от това вино друго освен киселини в стомаха няма да получите. Независимо дали се слага захар или не киселините са си там и са близо 2 пъти повече отколкото трябва да са ( принципно това грозде трябва да е със захарност 18-20). Пробвайте да сготвите едни пържоли с това вино - като заври ще ви залюти на очите на всички вкъщи и ще се наложи да излезете догато готвите. Иначе разгражда фасции перфектно, както и емайлови съдове. Чисти стъкла перфектно, може да се ползва и за чистачките на колата зимата - заради алкохола няма да замръзне, а и чисти хубаво всичко заради комбинацията с киселините.
Дозата 1 мл серниста на 10 литра е десетократно по-ниска от необходимата да спре някаква ферментация, предполагам че виното се е размирисало на развалени яйца?
Ако ферментацията не е приключила, слагането на бентонит е грешка от ваша страна. Тихата ферментация трае по-продължително време и външните й белези не са лесно разпознаваеми. Аз просто бих откалил от утайката , отново в добре измит съд 10-15 дни (вече плътно затворен) и едва когато започне да се избистря след като приключат процесите вътре и започне да отделя тартаратна утайка - едва тогава бих сложил бентонит и серниста - може би в началото на декември най-рано. То реално сега е на 20-ина дни.
Въпреки това моят съвет е - отделете на баща ви количество, което той би изпил до март, 2-3 литра за готвене, 1-2 литра за чистачките на мъжа ви, а останалото на ракия. Не бързайте със варенето на ракията - като се избистри виното накарайте баща ви да си удари по 2 чаши на обед и вечер, така 2-3 дни подред, след което го питайте дали и отделеното за него да не отиде за ракия. За да го улесните с отговора си сипете какво да е бяло вино в ценова категория над 4 лв. бутилката и го накарайте да го сравни с димята. След като видите какво ще отговори - едва тогава сварете гроздовата ракия.
Разбира се има и откислители, ама ще трябва да сложите много, след което отново да сулфитирате и то вече стана....бълвоч, че и нетраен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 16:08 
Аватар

stefannankov написа:
За да го улесните с отговора си сипете какво да е бяло вино в ценова категория над 4 лв. бутилката и го накарайте да го сравни с димята. След като видите какво ще отговори - едва тогава сварете гроздовата ракия.

В 99% от случаите "мойто е по-убаво от купешкото". :D Трябва да се направи тест на сляпо, т.е. да не знае кое е неговото. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 19:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Виното е алкохолна напитка, получавана чрез ферментация на грозде.
Думата „вино“ идва от гръцката дума Fοινος, означаваща вино от лоза.
Всичко друго е компромис, в дадения случаи, ябълков материал за ракия.... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2014, 22:03 
Аватар

MONI BARONA написа:
Виното е алкохолна напитка, получавана чрез ферментация на грозде.
Думата „вино“ идва от гръцката дума Fοινος, означаваща вино от лоза.
Всичко друго е компромис, в дадения случаи, ябълков материал за ракия.... :D

:2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2014, 16:35 
Аватар

Местожителство: враца
"За да го улесните с отговора си сипете какво да е бяло вино в ценова категория над 4 лв. бутилката и го накарайте да го сравни с димята. След като видите какво ще отговори - едва тогава сварете гроздовата ракия.

В 99% от случаите "мойто е по-убаво от купешкото". :D Трябва да се направи тест на сляпо, т.е. да незнае кое е неговото. ;)"
"

Това е наивно :evil: , той ще познае неговото по цветът и пак ще каже че е по- хубаво .
Добави в неговото 50 % оцет и тогава има малък шанс да признае, рецепторите на такива от поколения са адаптирани към оцета .
Купи му купешко от 7 лв не от 4 , и това ще му съсипе психиката , и ще се предаде ( освен ако не е от Северозапада) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2014, 20:02 
Аватар

emil emilov написа:
Това е наивно :evil: , той ще познае неговото по цветът и пак ще каже че е по- хубаво .

Емо, имах предвид да е с завързани очи. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2014, 17:35 
Аватар

Ъпдейт:
Ябълковото вино направи днес седмица с бентонита. В момента е бистро като сълзица, с около 1 пръст утайка. (Напомням, че при първото оттаяване преди ферментацията, изхвърлих 15 литра от 75 литра сок. Тогава ми се сви сърцето, но явно е имало защо. В последствие, след ферментацията, само утаи около 3 литра от цялото количествао- 60 литра).
Следвайки съветите на Илюша, възнамерявам да го оставя да постои до края на седмицата- ще станат 10 дни и да го отлея. ОК?
После? Отново на воден клапан и...? Да приемем ли, че с това моята намеса ще приключи?
Ако всичко е ОК, кога би трябвало да стане годно за пиене? (Стартирахме ферментация на 26.10)

Димятът бавно започва да се бистри. Предвид това, че му сложих бентонит без препоръка по никое време, ще наблюдавам процеса в една 10- литова туба и ще отлея като се отдели утайка.

Джибрите за ябълковата ракия замирисаха на оцет. Благодаря на Баджо за съвета (да добавя захар), който не послушах. Явно, ще произведем оцет. Нещо за процеса, за да го изведа докрай? Продължавам ли да бъркам джибрите и какво, въобще, да правя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2014, 18:31 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
:lachtot: Значи ако стане хубав оцет , ще трябва да благодариш на мен !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2014, 21:50 

Първо бъди внимателна когато работиш с вмирисаните джибри(макар да се съмнявам толкова скоро да са развили ацетобактори) и ябълковото вино,защото можеш да прехвърлиш там нежелана флора.
След махането на утайката дръж на хладно(5-8гр) и на воден клапан...можете да го опитвате.Виното обаче ще е с висока киселинност ,нужно е време да падне малко със студеното време...така и ще изскочат и още аромати.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София