Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2014, 16:34 
Аватар

Физиката и в Университета не ми беше най- силната дисциплина ;)
Естествено е да е по- топло, мен ме притесняват достигнатите на повърхността 23 градуса да не скапят дейността на дрождите и затова питам дали да сваля малко температурата. Намалих я, все пак.
И потопих "рибата" в дълбокото, да не ме плаши. Сега "живее" при 17- 18 градуса.
Мисля, че с това вече изпълнявам с точност указанията ти.
Благодаря за кой ли път! :gott:

А ти се навъртай пак, ако имаш възможност и желание, че след ден- два пак ще имам въпроси :lol:
Да не изпреварвам събитията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2014, 10:01 
Аватар

Здравейте с днешна дата!
Мисля, че дойде време за последващите инструкции.
В понеделник засях дрождите в бъдещото вино, от вторник ферментацията е факт.
Двукратно внасяне на активатор Тиазот, втората доза беше в четвъртък.
Подгрявах само първите 3 дни до температура 17- 18 градуса.
Последните 2 дни без подгряване температурата е 20 градуса, произвежда се сама.
Според предвижданията и съветите прочетени тук, бурната ферментация трябва да премине тези дни.
И очаквам следващи инструкции. :buch:
Ще прехвърлям в галони виното за тихата ферментация.
За какво трябва да внимавам? Преливането бавно с маркуче ли трябва да стане или може и с отливане през фуния?
Да очаквам ли наличие на утайка сега при преливането?
Колко въздух мога да оставя в галоните? до гърлото ли трябва да налея?
Водния затвор се "забива" във въздуха, нали, не се потапя?
Допуска ли се преместване, разклащане, евентуално?
Температурата? Колко време е необходимо за тиха ферментация и как да проверя кага е приключила? :lab:

Позволих си да сложа 4 грама танин на 60- те литра, въпреки че не получих инструкция за това.
Това как ще повлияе на процеса и крайния резултат? (Имам още ;), в случай че трябва да сложа още )

Хубав уйкенд на всички!
И отново благодаря за вниманието :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2014, 10:48 

Местожителство: София
До тук всичко е ОК
Ще изчакаш,докато вече няма явни признаци на ферментация и тогава ще преместиш в по-малките съдове...Там ще стои 20тина дена.
Апропо по-добре е да го оставиш в големия но при условие ,че можеш да го затвориш и него на воден клапан...(той не се потапя в течността)Можеш да местиш, не можеш до му навредиш ,но ще вдигаш утаилите се частици...а тях при следващото откаляване ще ги махаш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2014, 13:53 
Аватар

За мен ще е по- лесно да го оставя там, но въздуха вътре не пречи ли?
Бидонът, в който ферментира сега е 100 литра. Ако това, че половината е "пълен" с въздух не му пречи, няма никакъв проблем да дупна капака и да сложа в него водния затвор.
Затваря се на винт. Трябва ли да се опитвам да го херметизирам? С какво, евентуално?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2014, 14:17 

Празнината над него не е проблем,стига да се затваря херметично.
Ако не можеш да уплътниш добре бидона ,по-добре да е в малките съдове на водни клапани всичките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2014, 15:42 
Аватар

ОК!
За сега си ври стабилно, като спре, ще докладвам своевременно ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 14:53 
Аватар

Здравейте,
Давам отчет и питам дали трябва да ме притеснява нещо.
Бидончето беше оставено без надзор последните 2 дни.
Тази сутрин отивам, няма и следа от ферментация. Трябва да е спряла вчера. Докато си пукаше и пенеше... Проблем ли е?
Реших, че е по- добре да го оставя в бидона, вместо да го местя в други съдове.
Затворих му капака и го пробих за водния клапан.
Уплътненено е всичко.
Какво се случва вътре?
Не знам как да нарека в момента течността. Вече не мирйше на сок, мирише ми на мая.
Много мътно е на вид и гадно на вкус, накарах да го опитат.Температурата е 16 градуса без подгряване.
Мога ли дс го оставя при тази температура или...? Малко ще ми е сложно подгряването, защото нашите вече се прибраха и ме е страх, че ако го оставя да се топли, ще го прегрея. Уж на ниска температура настройвам нагревателя, а става 20 градуса.
Коя е по- добрата температура в момента- 16 или 20?
Планирам да го оставя без да го разбутвам така до 1.12. Добре ли е?
Трябва ли междувременно да проверявам нещо и как?
Казвайте какво още ще ми трябва по процедура, че пак ще правя поръчка към 'винарко', заради една силиконова тапа за бурето на баща ми:-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 15:29 
Аватар

Марианче, Марианче затова на корабите не допускат жени-щото винаги могат да организират паника, не за друго. :megagrin:
Температура 16 градуса е идеална, стига да можеш да я поддържаш.Това че не виждаш явна ферментация не значи че е спряла.То зависи и от породата(щама) на дрождите, но при тази температура рядко някои няма да работят. Вземи си един свестен захаромер, и един термометър.Закачи един картон и всеки ден мери температура и захарност.И записвай.Признак на спряла ферментация е, че захарността спира да пада,а също и температурата намалява.Тези показатели бавно се променят на този етап и затова ферментацията е кръстена "тиха".Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 15:43 

До 1.12 не е добре да го оставиш така!
След 7-8 дена(примерно) ще трябва да го махнеш от първата утайка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2014, 23:14 
Аватар

нали? За корабите. А моят мъж се чуди за какво ми е диплом за корабен механик, а си стоя на брега :megagrin: И хич не му иде на акъла какъв екшън би се заформил :lachtot:
Така... значи, аз си играя да херметизирам, ти сега (Илюшка) ще ме караш да го отварям ;)
Защо ли ми напомни вица за оня, дето искал да слезе от автобуса и друг му казал: "Ами Вие като ще слизате, защо се качвате!?'
Че и аз... защо ме караш да го затварям, като ще трябва да го отварям :lol:
А сега сериозно.
Държа го с водната тапа една седмица. После? Отварям го и го източвам в друг съд? Нищо че въздух, това- онова?
После пак го затапвам и пак на воден затвор? (Ако пробия още някой капак на бидон на баща ми, ще ме прати да си купувам бидони ;) ) Ще се справим с това :) Ще трябва ли да слагам бентонит? (Колко?)Или трябва да утаи само? Сега е равномерно мътно. Мама каза, че на такова му викали 'болно вино' :krank:
В този момент серниста киселина НЕ, нали?
16 градуса си ги поддържа без проблем. На дрождите пише, че работят до 13 градуса.
Купих си захаромер, но простичък. Сега имам 2 - един руски и един български, може и да ми е набор. Е, показват еднакво, но.. Не съм убедена, че ще започна ежегодно производство, за да купя рефрактометър и ще се примиряваме с това, което показват примитивчетата.
Колко пъти още ще трябва да слагам бентонит? Да поръчам, ако ще ми трябва допълнително.
Хубава вечер от мен! :sleep:

ПП. За да не се налагат сметки и четене назад,
на 26.10. го цедихме и слагахме бентонит,
на 27.10. отляхме и засяхме дрождите.
Сериозно завря на 29, ден след добавяне на първа порция Тиазот.
На 4.11. го затворихме за тиха ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2014, 09:33 

На 18.11 ще го махнете от грубата утайка,ще сложите бентонит и ще сулфитирате.Достъпа на въздух да не те притеснява.
Всичко това обаче,ако няма никакви следи от ферментация.
Това,че е мътно е нормално няма как друго да е след 7-8 дена ферментация...Съмнявам се майка ти да е виждала ферментация на бистро вино.
Бентонит ще слагаш 1 път...после ще гоните обработка със студ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2014, 11:26 
Аватар

Ок,
Ако няма балончета в затвора, на 18.11 го източвам в друг съд и оставям утайката в този. (Може ли да "ходи" при джибрите или е боклук?)
В новия съд, слагам сулфит и бентонит. Едновременно ли? Грамажите- 1 грам на 10 литра ли? По това време вече трябва ли да има вкус на вино?
Колко дни след бентонита ще го източа? И вече в бутилки ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2014, 11:49 

Утайката в канала.
Първо бентонита ,после КМБС не повече от 8гр за 100л.
8-10 дена по-късно сваляш от утайка.
След това воден клапан и покой 30-40 дена. За бутилиране е твърде рано да се говори.
Нека минат поне 2-3 месеца...минимум.Възможно е и второ леко сулфитиране.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2014, 16:50 
Аватар

Явно съм останала с погрешно впечатление, че това е бързо вино. Под 'бутилиране' нямам предвид за съхранение, а прибиране в малки съдове за консумация. След откаляването ще останат около 50 литра най- много, така че... няма да има за бутилиране.
Боже! Какъв оптимизъм! Не само си мисля, че ще стане, ами и че ще е хубаво и ще се изпие бързо:-)
Иначе казано, виното би станало годно за пиене чак за Зарезан ли?
Вече питам за ракията. Въпреки указанията ми, баща ми сложи в пулпа 40 литра вода и 7 кг захар. Припомням, че бяхме изцедили 75 литра сок. Джибрите врат, уж ги бърка. Опитах да го накарам още в началото да сложи още захар, уж обеща, но разбрах че не е сложил. В този момент може ли нещо да се направи? Да добавя ли още захар или...? Да приемем, следвайки позитивната си нагласа за резултата, че джибрите преврат успешно, при слагането в казана не е ли по- добре да се сложи само течна фаза или има смисъл от присъствието на пулпа при варенето? Иначе казано, да изцедя ли материала? Опасявам се да не загори. А ми се струва по- добре 7 литра що годе добра ракия, вместо 10 литра загоряла.
Малкото очаквано количество не оправдава, според мен съхранението в буре. То ще изпие половината. Но препоръките ви за омекотяване, могат ли да бъдат изпълнени с дъбов чипс (и глицерин, евентуално)? От кой чипс да взема- слабо-, средно- или силно препечен? Какво количество ще трябва? В указанията пише за вино 1-5 гр на литър, за силно алкохолни напитки, по- малко.
Питам отсега, защото, както споменах, ще правя поръчка към винарко и това ще е 4- тата поръчка за последните 10 дни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2014, 18:14 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
maryana написа:
Вече питам за ракията

Оптимизма май леко леко се изпарява и преминава в дестилат :D
maryana написа:
Но препоръките ви за омекотяване, могат ли да бъдат изпълнени с дъбов чипс (и глицерин, евентуално)? От кой чипс да взема- слабо-, средно- или силно препечен? Какво количество ще трябва?

Да не слагаме тигана преди да сме хванали рибката.....
Аз очаквам и винцето да стане на ракия :D Дано поживеем ще видим :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 140 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София