Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 00:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 20:49 
Аватар

Местожителство: Враца
Въпрос към знаещите винари:
Днес сварих ракията и имам 2 л. първак над 70градуса - какво да правя с него, става ли за преварка по-точно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 21:06 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
При дестилация на сирец първак и паток не се отделят. Ще го отделиш при преварката.

Ако е първакът е от добър материал и ако дестилатът е предназначен за отлежаване поне година-две в буре, можеш да го добавиш в следващия казан. Ако не - хвърли го.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 21:20 
Аватар

Сварих в 200л. казан 2л. първак на 70гр., 35 л. ракия на 47гр. и 10л. паток на 35гр.
Ракията ще се пие, защото е екстра квалитет, но се чудех метиловия първак дали да го бухна
при патока за догодина или да го изхвърля. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 21:32 
Администратор
Аватар

Писах вече - ако не вариш за отлежаване, по-добре не рециклирай първака. За да има положителен ефект от него, трябват две години химия в буре.

Щом няма да отлежава, не рискувай да разваляш 200 кила материал заради 2 литра първак. Хвърляй го.

Много първак си отделил. Това обикновено е симптом, че ферментацията не е била добра. Ако материалът е добър, за 200 литра обикновено се отделя около литър първак или по-малко...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2014, 23:45 
Аватар

Ами отделих 1% и казанджията ми се скара, той е от старата школа и
ми каза 300-400грама е първака максимум, а някои даже въобще не отделят. :D
Иначе разбрах комадата: Изхвърлям.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 00:20 
Администратор
Аватар

То не става така - на процент. Трябва си преценка. Обикновено е 0,5% но това е ориентир. При добър материал за отлежаване, може и да не го махаш. При лош може да се наложи да махнеш 1% и повече.

Най-добре разчитай на обонянието си. Следи с носа как тръгва дестилата и след два-три казана сам ще разбереш кога да отсичаш. В казанджийницата вони на какво ли не, затова е важно е да излезеш навън, да подишаш малко чист въздух и тогава подуши. Целта е да усетиш миризмата само на най-леките фракции на първака, затова поднасяш чашата отдалече. Не си пъхай носа вътре, защото обонянието се насища и губи прецизност.

Аз например никога не разчитам да отсичам по време на варенето. Номерирам си няколко шишенца и наливам по 200 ml първак подред на номерата. На другия ден на спокойствие преценявам кои номера отиват за първак и кои в дестилата. Това касае не толкова страха да не загубя някой грам алкохол в повече, а да загубя колкото се може по-малко от леките аромати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 09:29 
Аватар

Аз съм сигурен, че и 1л. изхвърлен първак на 200 казан е достатъчен и останалото, размесено в 35л. ракия, метил ще е безопасно в ниска концентрация, другия път ще разделя в 2 шишенца 2- рия литър и ще помириша, макар, че не ми е ясно точно какви аромати да търся, предполагам да са плодови, а не спиртни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 13:43 
Администратор
Аватар

Не е метиловия алкохол опасното в първака, а ацеталдехида. Мирише на гумени цървули.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 10:59 
Аватар

Местожителство: Варна
От както чета този форум успявам да си приготвя много добър материал от грозде за изваряване (ако добавя сода в материала няма почти никаква реакция). Аз не добавям веднъж отделен първак нито в преварка на ракия нито във варене на други джибри. Мисля си, че веднъж отделен като най-лека фракция добавен отново в джибри или ракия за преварка отново ще излезе първи и ще трябва да отделям по-голямо количество първак. Ако това са грешни разсъждения, ще приема всяка градивна критика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 12:37 

И аз съм така, градски! Предпочитам да махна 1% от материала, без значение от качеството му. Не го хвърлям, а разпалвам печката с него, а жената мие прозорците.
Метода с подушването сигурно дава ефект, но моя нос не е много чувствителен, така че залагам на сигурно!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 12:55 
Администратор
Аватар

Да не изхвърляме бебето заедно с мръсната вода... 1% е трагично много и е оправдано само при много дефектен материал.

В случая важна е не загубата на рандеман, за който принципно изобщо не ми пука, а загубата на на качество на дестилата. В първотока се намират редица вещества, определящи характера и прекалено късното отсичане не е добра идея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 13:56 
Аватар

В едно предаване по TV-то за дестилиране на ром,технолога "отсичаше" първака, като пълнеше малко в чаша, и след това се навеждаше и запушваше същата с едно от очите си. Обяснението беше, че щом спре да го щипе, значи е време за събиране. Не съм пробвал,не знам как ще се отрази това на очите, но може и да върши работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 14:16 
Аватар

Жоро написа:
Мисля си, че веднъж отделен като най-лека фракция добавен отново в джибри или ракия за преварка отново ще излезе първи и ще трябва да отделям по-голямо количество първак. Ако това са грешни разсъждения, ще приема всяка градивна критика.

Дори да отсичаме на по-малко от 1%, има ли смисъл тоя първак да го влагаме в преварка или изваряване на други джибри. Верни ли са горните ми разсъждения?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 14:39 
Аватар

Местожителство: Божурище
Зависи от съоражението за дестилация и кой стои зад него. Възможности за точно отсичане, разделяне и т.н. Иначе според прочетени материали, съдържанието на етанол в така нареченият първак е около 50% от обема му.
Някъде се препоръчва обема на първоточната фракция да се изчислява на базата на съдържанието на абсолютния спирт в материала. Като се отделя за първоток обем равен на 10% от изчисления абсолютен спирт и 5% междинна фракция. Според мен точно тази междинна фракция би могла да се вложи в следващ процес. Тя пък се застъпва с идващите след нея ароматни фракции, тоест съдържат се аромати в междинната. Но всичко зависи от съоражението, разделяне, отсичане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2014, 16:46 
Аватар

atz написа:
Зависи от съоражението за дестилация и кой стои зад него. Възможности за точно отсичане, разделяне и т.н.

Съоръжението е селския казан т. н. аламбик, а шеф оператора съм аз. Освен нос (и то малко дефектен) за помирисване, уста за вкусване и спиртомер с термометър, с други апаратури не разполагам. :megagrin: Остава прочетеното тук, че се отделя между 0.5 и 1% от материала в казана.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София