Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 20:26 

Здравейте майстори. Имам нужда от 1-2 съвета за отлежаване на ракия от праскови.Та аз съм на 17г. реших да пека ракия и изкарах 70 литра от праскови и понеже не съм много по пиенето и нямам голям вкусов опит други хора казаха че е много добра 58 градусова, но реших да сложа средно печен дъбов чипс по 2гр/л. сложих го в тензух в туби по 10л. Тубите не ги затворих а сложих тензух отгоре та въпроса ми е има ли смисъл от аерирането с помпичка за аквариум и как да го направя.Благодаря предварително :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 20:41 
Аватар

Местожителство: шумен
Браво с айерирането си на прав път.Давай смело.Намери си хубаво камъче за да се получат по ситни мехурчета

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 20:57 

Добре,но трябва ли да оставя тензуха отгоре и само да вкарам маркучето и дали няма да паднат градусите прекалено много :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 11:56 
Аватар

Местожителство: Плевен
Четох няколко мнения че 15мин. аериране на ден са дастатъчни и през другото време седи с тензух. Моята ръкия също е 58 градуса но сложих по 1 грам чипс на литър за да не се оцвети прекалено много и да не развали вкуса. Смятам да аерирам 2 седмици а колко ще седи с тензух ще преценя в последствие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 12:25 

Местожителство: София
Това с тензуха е само загуба на градуси...нищо друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 16:43 
Аватар

Местожителство: Плевен
И аз мисля че е излишно хем да се аерира хем да седи отворена и май ще я затварям.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 17:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз аериране в туба 30л. правя така : мушкам шлауха на помпичката до долу през гърлото на тубата, а около него в гърлото натъпквам найлон на топка. Хем не е херметично, хем е достатъчно да не излиза кой знае колко спирт.
Една седмица без прекъсване държа помпичката включена и след това спирам за една седмица, после пак и т.н. докато реша че ми харесва.
Почти никакъв градус не се губи, а ракията се облагородява забележително, особено ако има и дъбов чипс. Но не прекалявам с него, защото заприличва на уиски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2014, 18:57 
Аватар

Ти по -добре кажи как да доведа нишестето в дюлите, до кондиция за ферментация? Според мен има нещо общо с бираджийските технологии.Някои източници твърдят че е поне 5% .Това колко алкохол ще даде според теб. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 09:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Не съм чувал някой да обработва дюли с малц, но що пък да не се пробва :
5% нишесте ако имат (разчитам на твоите думи) - това значи че от тях ще добием и 5% още захари. От 5% захари ще добием и 2.5% още алкохол.
Или иначе казано, ако без обработка би извадил 10л алкохол на 100кг. материал , с нея би следвало да извадиш 12-12.5л.

Понеже знам, че дюлите се варят така или иначе - лесно може да се добави по време на варенето и малко термостабилна алфа амилаза. Ако ги вариш цели или на големи парчета обаче няма да е ефективно. Ще трябва да е на пюре.
По време на варенето с алфа-амилазата нишестето едновременно ще се разтвори и втечни.
След това охлаждаш до 60 гр., подкиселяваш до пеха 4.5 и внасяш другия ензим - глюко амилаза.
Поддържаш 60 гр. един час и те това е. Йодната проба ще покаже дали има нишесте или се е модифицирало в захари (предимно глюкоза).
Ако замениш глюко амилазата с малц - температурата трябва да е малко по-висока - около 62-63 и подкиселяването да е до пеха 5.0 - 5.2.
Тогава вместо глюкоза ще има предимно малтоза.

Аз бих пробвал с глюкоамилазата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 10:00 

Нишесте в дюлите?В семаната ясно ,че има..но пулпата на плода???
От къде черпите тази информация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 10:20 
Аватар

Че дюлите съдържат двойно повече захари от това което битува(5-6 %)се убедих сам .Миналата година си играх с над 500кг.Част от тях бяха замръзнали на земята изпопадали от дърветата и в продължение на десетина дни, постоянно са преминавали през температури от -5 през нощта до+ няколко градуса през деня. Предполагам ,че по естествен начин ускорено са се задействали ензимите , които разграждат нишестето. На този процес се дължи и "угнивнето " при мушмулите, и зимните круши.Преди това са невъзможни за ядене, но после стават меки и сладки.
Та от въпросните варки излезе че захарността е била 10%. При другите - 6%.
Данните за нишестето са от "съветски" източник на който може да се вярва.Просто бяха в раздела за сокове и затова не съм им обърнал внимание.
Викторе,това което предлагаш сигурно не представлява трудност, но никога не съм го правил.Най-вече поради неопитност може резултатите да не са реални.Би ли се наел да направиш експеримента с някакво малко количество? За съжаление тази година е мизерия с дюлите(има няма 40 кг), иначе можех да ти предоставя и материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 10:48 

Какви ензими на студ ще се задействат,че и "разградят" и от 5%(предполагаемо)нишесте ще повдигнат общата захар с 4-5 %?По тези "сметки" нишестето трябва да е по-високи%...то тази дюла направо картоф я изкара...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 11:00 
Аватар

Виктор казва ,че от 5% нишесте излизат 5 % захар годна за ферментация. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 11:09 

Да прав си...
Но търсих информация за това нишесте в дюлите...на руски ,английски....само на едно място излезе цифра 0,3гр на 100гр(на руски)...което не е и 1 процент...
5% това си е голямо съдържание...в картофите варира в широки граници от 10%...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2014, 12:10 
Аватар

Ето от тук е инфото.И на мен за пръв път ми попада, но съм склонен да и вярвам.Иначе не виждам откъде се получава такава разлика.
http://wine.historic.ru/books/item/f00/ ... t020.shtml

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София