Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2015, 20:54 
Аватар

Здравейте днес реших да си направя медовина сложих 1кг. мед липа, 7 карамфила " само цвета" 10 гр. канела, 10 гр. джинджифил, 2ве мандарини, 2ва лимона, 1на ябълка,50 гр стафиди, 7ем литра вода "която вря със меда около 20 минути" сложих също и хлебна мая около 1ин грам не съм отделял пяна всичко това го сложих във 10 литров буркан затапих го отгоре със капачка която пробих и сложих маркуч които от другата страна сложих бутилка със вода въпросът ми е дами трябва да оставя отпушен бурката отначало или затворен е добре със маркуча които минава през вода ? закупих също серниста киселина 6% и танин но не съм ги добавял защото незнам сега ли се слагат или след ферментация имам още един въпрос всичката тази смес трябва ли да се бърка и на колко време ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2015, 22:55 
Аватар

Местожителство: Пловдив
При 1кг мед и 7л вода началната захарност ще е много ниска. Медовината става добра след отлежаване, а при нисък процент алкохол най-вероятно ще се вкисне...
Не случайно при варенето пяната се отстранява. Медът съдържа восъци и други консервиращи агенти, които пречат на ферментацията и на избистрянето. Също и белтъци, от които бъдещата напитка ще вони.
Аз бих препоръчал не мая, а дрожди за бели вина и задължително активатор, тъй като в преварения мед няма хранителни вещества за метаболизма на дрождите. Стафидите и ябълката са недостатъчни да им ги осигурят. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 15:16 
Аватар

благодаря за отговора а колко дена трябва да ферментира ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 15:45 
Аватар

Зависи от много фактори. Моята с винени дрожди, при 19°C и 23°Bx за около месец. Но е трябвало да изчакам още, защото на втората година през лятото започна вторична ферментация и няколко бутилки гръмнаха :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 16:40 
Аватар

бай Танас написа:
Зависи от много фактори. Моята с винени дрожди, при 19°C и 23°Bx за около месец. Но е трябвало да изчакам още, защото на втората година през лятото започна вторична ферментация и няколко бутилки гръмнаха :wallbash:

Бай Танасе,след снощният имен ден как ти дойде на ум да споменаваш "винените дрожди".
Аз ,въпреки че не се назовавам Атанас,цял ден ми ври на тия пущини. :kaffee:
:2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 23:00 

Местожителство: София
При последните ми четения за меда попаднах на твърдения, според които при нагряването му над 40 градуса ставал вреден. Дали е истина-не зная, но после го коментирах с приятел, производител на мед, който потвърди това. Даже в чая не трябвало да се слага.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2015, 08:55 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Чак пък вреден - твърдението е че при нагряване губи част от полезните си свойства !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2015, 11:40 
Аватар

При медовината най-ценното са захарите на меда, които са много лесни за преработване от дрождите.
Преди да се наложи масово захарта, са използвали мед за подслаждане. И до ден днешен се пекат сладкиши с мед, така че нагряването едва ли води до проблеми.
Иначе да, при нагряване на глюкоза в кисела среда се получава ХМФ - хидроксиметилфурфурол, който е токсичен и дори се твърди, че е канцерогенен.
Въпросът се свежда до това, каква температура и какво ph е нужно за тази реакция :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2015, 12:25 

Местожителство: София
В пчелния мед преобладават простите захари, глюкоза и фруктоза,което основно преработват дрождите-това е ясно.
Виж ензимното съдържание дали помага за по-добрата ферментация не е ясно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2015, 12:53 
Аватар

Най-вероятно точно затова е варенето с отстраняване на пяната - да се отстранят на макс всички в-ва, пречещи на добрата ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2015, 12:44 
Аватар

изкам да ви кажа че засега джибрите се държат добре не са вкиснали и незная колко време да я държа преди да я източа като паднат плодовете на дъното ли е готово

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 12:23 
Аватар

"При 1кг мед и 7л вода началната захарност ще е много ниска"
Какво е препоръчителното съотношение според теб и бай Танасе не разбрах каква е била тая вторична ферментация която е "започнала" през лятото?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2015, 20:42 
Аватар

По-добре да е по-високо захарното съдържание, за да може след варенето и отстраняването на пяната, като се охлади и измери, да се разреди при необходимост. Медът не е само захари, някъде 1/3, не си спомням точно, има рецепти...
За гръмналите тапи нямам идея, едва ли е алкохолна ферментация при висок % алк и избистрена напитка. Може би някаква закъсняла малолактична :nixweiss: (бях добавял стафиди да се стимулират дрождите)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София