Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 15:08 
Аватар

Имам няколко спиртомера. Четири броя са български на фирма "Светлина" (като към тях имаше още два), един е украински с колба, и имам два които са с термометри. Купих от магазина едно нечупливо 200-грамче ракия производство на "Грозден" и тествах. На шишето пише 40° и въпросните четири на "Светлина" (които съм си оставил) показват точно 40°. Същото показва и украинския с колбичката. Дригуте два на "Светлина" които споменах показват по-малко т.е. единия показва 38°, а другия 36°. Единия от тези с термометрите (купен преди години за 20лв. без колба) показва с 10° отгоре т.е 50°. Съмнява ме да продават 50° ракия, а да пишат, че е 40°. Другия с термометъра не го откривам (по-точно не знам къде е защото и майка ми преподрежда :D ), но е с колба и е български до колкото знам, а и е купуван за много повече пари. Ако го намеря ще видя и той колко показва. Мисълта ми е дали мога да им имам доверие на тия спиртомери щом като показват еднакво на купешка ракия, и то колкото си пише на етикета? Благодаря! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 15:16 
Аватар

Добре е отнякъде да намериш професионален спиртомер.Поразпитай тук-там.Някой твой познат може да има.Те са снабдени с термометър,а делението "градус от градус" е повече от 1 см.Изключително прецизни са.Твоите сравни с него,като температурата трябва да е еднаква при замерването.Най -добре е в един съд да поставиш професионалния и твоите.Сам ще стигнеш до отговора на въпроса си.
Желая успех! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 19:45 

Местожителство: София
Вземи спирт от аптеката и сравнявай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 20:48 
Аватар

Е то спирта от аптеката е най-малко 70°, а тези спиртомери на "Светлина" са до 60°. Само украинския ми е до 100°. Освен да тествам с него, защото при 40° купешка ракия показва и то 40°, както и тези на "Светлина". Един старец ми разправяше за метод, който е от много години (бил вековен :D каза ми, че от пра-дядо си го е научил, но едва ли тогава е имало спиртомери, пък де да знам). Та той казваше, че като се вземе клечка кибрит и се потопи фосфора и за определено време, да речем при 40° ракия, за 40 секунди. И веднага като се извади на 40-тата секунда трябва да запали драскайкия по кибрита. Каза, че ако се задържи само една секунда повече и клечката няма да запали. Колко е вярна не знам, но лична аз искам да съм поне на 99% сигурен, че имам верен спиртомер!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 21:25 
Аватар

bako_ttvb написа:
Е то спирта от аптеката е най-малко 70°, а тези спиртомери на "Светлина" са до 60°. Само украинския ми е до 100°. Освен да тествам с него, защото при 40° купешка ракия показва и то 40°, както и тези на "Светлина". Един старец ми разправяше за метод, който е от много години (бил вековен :D каза ми, че от пра-дядо си го е научил, но едва ли тогава е имало спиртомери, пък де да знам). Та той казваше, че като се вземе клечка кибрит и се потопи фосфора и за определено време, да речем при 40° ракия, за 40 секунди. И веднага като се извади на 40-тата секунда трябва да запали драскайкия по кибрита. Каза, че ако се задържи само една секунда повече и клечката няма да запали. Колко е вярна не знам, но лична аз искам да съм поне на 99% сигурен, че имам верен спиртомер!

То,сегашният фосфор,фосфор ли е бе? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2015, 21:42 

Местожителство: София
bako_ttvb написа:
Е то спирта от аптеката е най-малко 70°, а тези спиртомери на "Светлина" са до 60°. !

А да разреждаш спирта не можеш ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 19:55 
Аватар

@vtv Не знам дали сега фосфора на кибритите е читав, но за пробата направих тест и се оказа вярно, че една секунда повече и клечката не пали (теста е с въпросната ракия от първия пост).

@ilu6a не съм разреждал спирт до сега. А градирането на ракията с вода го правихме двамата с братовчед ми и то по таблицата към единия спиртомер с термометъра и колбата (дето сега не го откривам). Ако кажеш как да го направя ще тествам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 20:29 
Аватар

Добре бе,колега!Какви тестове с фосфори правите и колко са достоверни в действителност?
Толкова ли е трудно да откриеш човек,който разполага с професионален спиртомер /дълги са поне 40 см/ и просто да сравниш показанията.Но ги тествай /твоите спиртомери/ при различни температури на измерения дестилат за да знаеш колко те лъжат /твоите спиртомери/ и да си направиш някакъв усреднен показател,по който да се ориентираш приблизително точно.Защото - категорично ще е "приблизително точно". :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 20:32 
Аватар

100мл.спирт 70* от аптеката.
0.1л х 70* : 40*=0,175мл.т.е. Добавяш 75мл.вода,за да получиш 40 градусов спирт.
Всичко това при 20*С

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 20:40 
Аватар

Koky написа:
100мл.спирт 70* от аптеката.
0.1л х 70* : 40*=0,175мл.т.е. Добавяш 75мл.вода,за да получиш 40 градусов спирт.
Всичко това при 20*С

:thumbs1: Става и с обикновена ракия,която е преминала през качествено освидетелстване! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 21:37 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Нали все пак ставаше дума за спиртомера , защото вече темата отива към преименуване на "Как да разбера верен ли ми е кибрита" .
Спиртомер се сверява с еталонен разтвор или с друг , доказано точен ЛАБОРАТОРЕН спиртомер . Щото иначе кибрити много...
Всъщност верен ли е хронометъра с който отброи времето на кибритения спиртомер ?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2015, 22:46 
Аватар

M..да. Има само един метод който е верен и той се учеше в първи курс на всеки техникум- сравнява се с еталон. Еталона трябва да е с един порядък по-точен.Важи за всякакви величини. Това е за ежедневна практика. За научни цели има други методи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2015, 23:25 
Аватар

Местожителство: Божурище
От 100ml спирт на 70% обемни и 77,4ml вода се получават 175ml на 40% обемни. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2015, 21:42 
Аватар

Местожителство: Sofia
А възможно ли е спиртомерът да е "калиброван", примерно на 40 об.%, а нагоре и надолу да не отчита вярно? Според мен - да! Имам един такъв, на който показанията му около 40-те съвпада с другите, но коренно се различава при ниски и високи стойности. Просто останалите маркери на скалата са разположени по някакви бакалски сметки, а не по еталон.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София