Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 13:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2016, 17:16 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Ами каквото излезе , такова ще влезе! :lol:
Сега без майтап - харесва ми подхода ти!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2016, 17:59 
Аватар

Мерси, мсергиев. Все пак имам добри учители.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2016, 08:38 
Аватар

jiwano написа:
След около 10 мин секса в първия съд почнА.
И във втория съд секса е налице,
Гледай само да го не докараш до климакс ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2016, 17:34 
Аватар

Без малко,май така щеше да стане. Днес го гледах и брках - образувала се е доволно дебела шапка. Околната температура е 23 гр. - в шапката 25 град. Ухае на сливи и удря на спирт. Ще го бъде!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2016, 21:40 
Аватар

Два дена не съм бъркал - нямаше ме. Оказа се, че бидонът се е оправял сам и без мене. Заварих хубава дебела шапка,забележителен плодов аромат и температура съответно 23 - околна, 25 на джибрите - след разбъркване. Махнах костилките или поне тези които се намираха на дъното на бидона. Не бяха много около 6-7 литра. На вкус е взело вече да нагарча-пълен майтап-джанково вино. :D :D :D Поради това реших да мерна и захарността. Оказа се, че е 8, те 12 об.пр. за около 3 дена. Добра успеваемост на дрождите, значи. Все пак, да видим докъде ще потъне спиртомера следващите дни. :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2016, 09:01 
Аватар

jiwano написа:
Оказа се, че бидонът се е оправял сам и без мене.

Шапката ги бъркам 3-4 пъти за цялото време (2 седмици). Да споделя и аз какво направих, че бяха стигнали до оргазъм и вчера ги сварих :)
50 кг джанки смачкани на ръка, 28 кг захар, мая за ... мекици
На 10-тия ден захаромера показваше 6, но понеже бяха в по-хладно помещение нещо го караха мъчително. За 2 дни и малко отгоре падаше с процент. Взех че ги изнесох с кофи и ги пресипах в друг бидон директно на слънце, като разбих още малко мая директно в джибрите, вода не съм добавял. Бидона го покрих с една стара черга, да не го пече слънцето директно, щот си мисля че не е добре за пластмасата. За 6 дни превря отвсякъде. Добавих и още 20 л паток от липата и изкарах 29 л ракия. Междувпрочем много интересен вкус се е получил и ракията някак си е по-мека.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2016, 13:49 
Аватар

брат, не е ли много шекеря?!? :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2016, 14:34 
Аватар

Много е, на такова количество плод, обикновено слагам 13 кг захар, което пак не е малко, но сега нямаше повече джанки, а трябваше да запълня казана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2016, 22:12 
Аватар

Местожителство: Аксаково - Варна
Да се присъединя и аз към джанковата ако може?!
В неделя (07.08) смлях 15кг джанки и понеже бяха средно узрели (със съвсем леко кисела жилка) и нямаше да има никаква файда от тях, минах през борсата и взех още 25кг сини сливи(на 50ст/кг). Синята слива я изчистих от костилките и я смлях с дрелката при джанките. Налях си една бира и се успокоих, че съм свършил половината работа и като се зачетох във форумът започнах да се притеснявам. Причините са високата температура (беше 38 градуса) и преполагаемата ниската захарност на материала. Разбира се като новобранец не бях се подготвил и нямах захар за да вдигна захарността, която не измерих защото мастта беше изключително гъста - можех да я греба със шепи. От 40кг материал съм изхвърлил 3кг (костилки + гнили и мухлясали плодове). В килера имах някакви стари сокове с около 30-32% захарност, общо 1,5л. Стори ми се малко и добавих 3,25л- 50%-тов захарен сироп или с други думи 2л. вода + 2кг. захар. и оставих така материала. Идеята ми беше да докарам някаква захарност, че да тръгне алкохолна ферментация, а не оцетна (както казах температурата беше много висока).
Вчера (08.08), като се прибрах от работа ми направи впечатление, че шапка почти не се беше вдигнала (някакви наченки на ферментация) и материала си миришеше на сливи и кисела нотка от джанките. Зарадвах се, защото очаквах да е вкиснал. Хидратирах дрождите от тази тема. Разтворих 12кг захар в 36л. вода. Ползвах калкулатора за подслаждане на мъстта. Идеята беше да докарам около 85л мъст, че казанчето е 50л кег от бира и да имам материал за 2 пъти.
Дрождите добавих в около 20% захарен сироп (около 250мл). За по малко от 10 минути бурканът започна да кипи. Прехвърлих в по-голяма купа. добавих от вече подсладената мъст (250мл). Започна много бурна ферментация в купата за около 15мин. Добавих дрождите в бидона. Разтворените дрожди са за 56л. пращина, а при мен е ~85л (дано си свършат работата).
Днес сутринта материалът вече кипи със страшна сила. Шапката е потапяна 3 пъти. Вече имам и данни от захаромера- 18.5 захари в бистра течност от преди малко.
Тук и питането (притеснението) ми. Джанки - 6-8-10-12 захарност. Сини сливи 10-12-14 захарност. Смятах струвах и поставих начална захарноист на смленият материал 10%. Добавянето захар, вода, сладки сокове си изчислявах с калкулаторът на @siteAdmin. Сметнах, че съм докарал захарност около 20,8-21% (с питомните високо алкохолни дрожди не трябва да има остатъчни захари. Дали протича правилна ферментация?! Ако някъде забележите грешки при действията ми или при сметките ми моля да ми споделите. :megagrin:
:sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2016, 23:38 
Модератор
Аватар

Дебютант номер едно за 2015 беше Живано! Званието за 2016 се присъжда на теб!!! :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2016, 12:10 
Аватар

:D Мерси, но...
Тази сутрин нещата не изглеждат толкова добре. Външната температура - 21град., а шапката беше 1/3 по малка, сякаш ферментацията спира. Ароматът също не ми харесва - сякаш мирише на сероводород, не съм съвсем сигурен, но определено не е на сливи. Единствената ми грешка за която се сещам е, че не разварих захарта (Захира) за да убия евентуални микроорганизми в нея. Довечера след работа ще мириша пак, ще цъкам с език и ще меря захарност. :D Дано органолептичните ми възприятия са ме заблудили, че сутринта бях сънен и ...
А снощи сокът беше толкова хубав, че ударих 2 чаши с лед. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2016, 15:33 

Местожителство: София
Миризмата на яйца по време на ферментация е преодолим проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2016, 16:07 
Модератор
Аватар

Ако наистина мирише така малко ДАФ решава проблема с миризмата! Ако случаят е спешен и няма време за поръчка с куриер , тогава става и с нишадър на прах от аптеката. Една опаковка е 20 грама , а дозата е 0.3 грама на литър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2016, 20:34 
Аватар

Здравейте и :sauf: . Благодаря ви за активността и помощта. Тая вечер ми мирише на плодова джибра и слабо на етанол :D . Захарността е 12 при 28 градуса температура. Вкусът е като на плодово сливово вино. Доста по малко сладни, отколкото вчера. Ферментацията си върви, но не като в първите дни. Прилагам снимки. Вижда се вчера до къде е била шапката, а днес е едва около 5см. Мисля че трябва да спра с потапянето на шапката и да запечатам бидона с воден клапан.
Прикачени файлове:
IMG_20160810_183920r.jpg
Прикачени файлове:
IMG_20160810_183837r.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2016, 20:37 
Модератор
Аватар

Сложи им малко ДАФ... Между другото температурата е доста висока!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София