Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:49

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 13:59 
Аватар

Здравейте, нов съм във форума и ще помоля за съвет. Имам десетина асмички от сорта Кайлъшки рубин в село Згалево-Плевенско. Това им е пета година и имат по около десетина килограма грозде на всяка. Но закъснях със беритбата и тази сутрин след толкова дъжд забелязах по няколко грозда доста мухлясало. Мога да го бера най-рано утре по обяд. Мисля да процедирам по следния начин:
1. Отделям здравите гроздове и ги смачквам за вино (много ми го похвали директора на ЛВИ-Плевен, дано не го е прехвалил).
2. Мухлясалите гроздове ще преплакна в кофа с вода, като падне мухлясалото ще отива за ракия с другия материал.
3. Почиствам колкото мога повредените гроздове, преплаквам ги и всичкото за вино (ще сулфатирам с максимална доза).
4. Смачквам, сулфатирам, след 3-4 часа отделям сока и продължавам на воден клапан (като за бяло вино).
Ще се радвам на всякакви съвети и препоръки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 15:29 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Най-напред погледни тук.

Този идея, да правиш ракия от мухъл, не е подхожда много на този форум. От лош плод добра ракия не става.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2015, 16:21 
Аватар

Мамка му и временце - вали като из ведро. Сега го огледах по-подробно, не е толкова зле. Но и на мерлото има малко загнило, та и за него е време. Ще поизчакам поне да намалее дъжда и го започвам. Искаше ми се да сложа отделно кайлъшкия рубин, но май ще ги събера мерлото и кабернето. Някой правил ли е такъв "букет" и дали няма да сбъркам ако го направя. Около 50Х40Х10 % кайлъшки рубин, мерло и каберне. Ако изчакам още се страхувам да не се порази всичкото. Но със сигурност ще съм единствения аджамия който бере грозде в такова време :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2015, 12:20 
Аватар

Измих два грозда, около 20% са така. На живо изглеждат по-добре, тия са от най-много засегнатите. Това е кайлъшкия рубин, мерлото почти няма - само единични зърна.
Нееее, отказвам се! Няма никакъв шанс да спре дъжда, ако утре е спрял - тогава ще го бера. Сега е мисия невъзможна. Каквото устиска, това ще е!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2015, 16:05 

Местожителство: София
Грубите танини на рубина добре ще си паснат с по-мекото мерло...но ще е далеч по-добро виното след 1 година,когато омекнат танините.
Това с мухала изглежда страшно лошо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София