Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 22:37 
Аватар

Защо изневерих на първоначалния план, ли? Защото сложих от дрождите дето, могат да работят и на по студено. Факт е, че и до момента ферментацията продължава. Вярно, не е бурна, но продължава. Някъде тука бях чел, че при по - ниски температури се запазват ароматите, и вкусовите качества на бъдещата ракия. Та затова не топлих. А, проблем ли е ако е по-ниска температурата? Ще се получи по-малко алкохол ли? Или ще приключи по-бавно ферментацията или въобще няма да приключи.?
:datz: :datz: :datz: Слизам да топля...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2015, 23:21 

Местожителство: София
jiwano написа:
: Слизам да топля...

:thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 10:26 
Аватар

Другари, аз май оаках материала. След няколко дена поддържане на 20-23 градуса на джибрето и бъркане по 1 път на ден. Нощес изглежда съм го претоплил. На термометъра показваше 28 градуса. Бах мама му и накиселява отгоре на всичко. Спрях печката. Кво да го права. Необратимо ли е?
Към 18.00 ч пак направих замервания. Температура след разбъркване 25 гр. Захарността е 3 процента. На мене ли ми се струва или е по-малко кисело от заранта?

Последна промяна jiwano на 18 Окт 2015, 17:52, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 17:51 

Спокойно, за 10-15 часа не си го прецакал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 17:54 
Аватар

Мерси Илюша, а трябва ли да охладя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 17:56 

дА разбира се .С няколко разбърквания ще падне с 2-3 градуса,пробвай така да свалиш до 22-24..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 11:06 
Аватар

19.10 9.22ч. Температура на околния въздух 14 градуса. Темп. на шапката 22 гр.,темп. на виното - 20 гр. На вкус - вино горчиво, тръпчиво и с лека кисела жилка. Отточих 1 чаша за проба с маркуч, като го потопих горе долу в средата на бидона /където е виното/. Показва захарност 1 об. %.. Как смятате, нормална ли е тази кисела жилка? не е ли по-добре да варя направо при условие, че вино няма да се точи, или да го изчакам още малко съвсем да потъне захаромера? Опасенията ми са, че ако не е нормална тази киселост, може, ако го изчакам да тръгне в кой знае каква посока. В момента съвсем слабо се отделят мехурчета и това , че джибрите си поддържат температурата с 6 градуса над околната,означава че ферментацията продължава.
Благодаря на следящите темата и за полезните мнения и съвети!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 11:14 

Няма да тръгне в погрешна посока,изчакай още малко.Но и сега да тръгнеш да вариш не е грешка,щом не усещаш сладост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 19:10 
Аватар

19.10 14.00ч. Другари, пак слизах в мазето да направя мониторинг на бидона. От сутринта не топля, за да не го претопля пак. Беше поизстинало, спихнато, няма шапка няма гявол ни нищо. Не бълбукат балончета. Нищо! Викам си пак да вдигам температурата - тая няма да стане. И запретнах ръкави. Прецедих материала през комарна мрежа в друг бидон. Изкарах точно 60 литра течност и 30 литра шлюпки и семки. Първоначалното количество което заложих в бидона беше 96 литра, демек някъде са отишли 6 литра, къде не знам. Давам обема на шлюпките в литри, щото ги натъпках хубаво в две кофи, които са ми разграфени да мерят в литри. Можех да изкарам и още сок от джибрите, ама за 2-3 литра или колкото там изкарам няма да се правя на ром. Пък и искам да заложа джибрите за втори път със захар,вода и лимонтузу, за да си направя "захарна" ракия. Затворих бидоните плътно с капаци с обръчи и уплътнения/този с джибрите и този с виното/ и в други или по-други ден отивам да дестилирам.
За дестилацията на изкараното червено вино искам да ви питам. Понеже хич не ми се иска да слагам сода бикарбонат , предвид киселата жилка за която бях споменал по-горе, има ли някой от София с желание да помогне с измерването на тази киселинност/оцетна според мене, но може и да греша/? Мога да дойда до всяка точка на София и да донеса материал за проба?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 19:44 
Администратор
Аватар

jiwano написа:
някъде са отишли 6 литра, къде не знам

От 100 литра мъст 13,2 кг се губят под формата на 6,7 куб. м въглероден диоксид при ферментацията. Понеже плътността на разтвора намалява, обемът става на 96 литра т.е. видимата промяна е само 4.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 20:05 
Аватар

Предполагам, че е от това. А, може и да не съм премерил много точно в началото защото изгребвах с един буркан от 800 мл. и къде по-пълен, къде по празен....
А някой ще даде ли едно рамо с измерването на евентуалната киселина на виното, органолептично или с уред? За София става въпрос?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:42 
Аватар

Благодаря, vinarka. Ще го имам предвид. Даже може да отворя обръча, да изпуска леко, ако има какво да изпуска. Миризма кисела няма.
По-скоро, онзи ден като го пробвах наистина имаш далечен вкус на оцет. Направо останах кат гръмнат, толкоз мерак и накрая - оцет. Сега вече охладено, е по-друга бира. Горчиво е, стипчиво е и има леко кисела жилка, но в никакъв случай не лъха на оцет. Е тази кисела жилка не знам трябва ли да я има, не трябва ли - това са ми притесненията, щот ми е за сефте.
За твоя материал, положението май е същото като при моя. Е, тази киселост за която спомена, измерва ли се с нещо или само с дегустация се установява. Ако трябва да я има, за мен е много интересно , защото преди 2 седмици подложих едно джибре от бяло грозде - без отточване на втора ферментация и вкусът му си беше като на бяло вино, без никакви кисели жилки и пр. А като си представя, че това грозде ми го беше дал един приятел да го дестилирам, е така ако стане. То пък стана ракия за чудо и приказ. Може при бялото да не е като при червеното, знам ли.
Няма ли някой от София да го черпя едно току-що отточено вино да си каже мнението? :megagrin: :megagrin: :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:46 
Администратор
Аватар

Сода се слага само на вкиснал материал, иначе само правиш беля с нея. Ако е кисел не означава задължително, че е и вкиснал - важно е да няма миризма на оцет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 21:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Колега , не заимствай термините на винарката. В енологията говорим за киселинност , а не за киселост. Може да бъде измерена с ПеХаМетър , а още по-добре да се направи изследване на титруемите киселини

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 22:03 
Аватар

"Колега , не заимствай термините на винарката". Колега, а каква е разликата между винена и оцетна киселина. Този пехаметър прави ли разлика между двете. Извинявай, краткото време с което разполагам не ми позволява да се потопя в дебрите на форума, за да схвана разликата. За съжаление, подозирам, че не съм и толкоз начетен за да ги разбера. За това задавам прости въпроси, пък който помогне, помогне.

"Сода се слага само на вкиснал материал, иначе само правиш беля с нея. Ако е кисел не означава задължително, че е и вкиснал - важно е да няма миризма на оцет".
Благодаря, Бащице. Е толкоз малко ми трябваша, и ти ми го даде. Еми, няма миризма на оцет , няма и да слагам сода. Каквото сабя покаже!
П.П.Благодаря на всички за мненията и съветите.До няколко дена ще варя и същевременно ще доложа резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София