Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 21:18 
Аватар

Местожителство: София
Немирофф, добре дошъл на нашта маса и от мен. Това за маята са глупости. Тя е за хляб.

Второто вино вино ще ферментира с "културните" дрожди, посяти в началото.

За протокола: Видях се с колегата, запознахме се. Перфектно вино е направил. Притесненията са му само в повече. Няма жили, кисели или каквито и да било. Младо вино от кабарне и мерло. Има малко ост. захарност, но това не е проблем. Жалко, че такова вино ще отиде в казана. НО, колегата така е решил. Няма да оставя вино. Негова воля.
Хигиената му е на ниво. Съдовете. ИЗБИТЕ (разбирай мазите). Всичко.
Забележката ми е за течащата вода и за канала, щото така е много неудобно, но го изкоментирахме, и ако jiwano реши да го направи, то ще му е лесния и за него.
И... трябва да увеличи обемите. Иначе това буре, дето видях празно, все ще си остава празно чат пат. Трябва не 100, 5 пъти по толкова...
Желая му го от все сърце!

Пс. ЖиванО, активатора, дето имаш е за сто литра. Той не е като този от снимката. Сложи го както ти казах. 1/4 сега и по-натам, при захарност 5-7% евентуално пак 1/4. Не предозирай.
Друго не се сещам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 22:57 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Браво на Лъчо :klatsch: ,протегнал е ръка на колега-хвала.Заформени са колегиалните връзки, от тук на татък ще има обмен на лично(очи в очи) ниво. :2thumbs:
П.П.:Щом Лъчо казва че нещо е на ниво-да знаете:на много високо ниво е. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 23:44 
Аватар

Еми, аз кво да кажа. Мерси за ласкавите думи. Благодаря на Лъчо ,че отдели време да посети моето скромно ракиепроизводство. Страхотен човек, отдели си от времето, просто ей така - да помогне. Благодаря за ПХ лентичките и активатора - нямаше да се справя ако трябваше да чакам доставка от майните. Благодаря на всички други дето ме подкрепиха в първите ми стъпки /Илюша, мсергиев, бай танас, жоро, баджо krasy7, SiteAdmin - бащицата, IVO 68, винарката - макар, че от време на време се изказва неподготвен :megagrin: /, дано не съм изпуснал някого. Тук вече започна да ми прилича на връчване на Оскари :megagrin: :megagrin: :megagrin: . Истината е, че без вас нямаше да се справя. Благодаря, Ви. Напрееед! Наздраве, да ви е!
П.П.Утре ще опиша развитието на джибрите, не че някой от вас го интересува, ама е така - за протокола!
Поздрави!!!

20.10.15г. 16.00 ч. Образува се хубава дебела шапка - разбърках.
17.00 ч - пак шапка. Пак разбърках. Поддържам 24 гр. в помещението, а шапката отишла на 32 гр. Айде сега спирай калорифера, туби със студена вода, бъркане - въобще купон.
19.00 ч - е 29 гр.. Трябва още охлаждане, значи.
20.30 ч. Добавих, активатора, които ми донесе Лъчо или по скоро 1/4 от него . Температурата в помещението - 21 гр. Температурата в шапката пак е 29 гр., на джибрето след разбъркване -27гр. Беше се образувала дебела шапка, примерно 25 см.
21.10.15 г. 9.00 ч. Температура на помещението 20 гр., температура на шапката 24 гр. Температура на материала след разбъркване - 23 гр. Вкус - без промяна, мирис - без промяна. Лъчо ми подари и едни ПХ лентички :klatsch: та реших да премеря - ей така за протокола, показа 2.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015, 20:10 
Аватар

Колеги, утре сутринта рано отивам да дестилирам материала. Тази вечер пак го погледнах - за последно, щот ме гони параноята, както вече разбрахте, но всичко е ок. 60 литра /прецедено през мрежа против комари/ червено вино, захаромер "на нула", перфектен мирис, цвят и всичко останало. Мисля да процедирам така: 1.Пълнене на казана, 2. уплътняване с тесто+дървесна пепел+олио 3. Даване на газ на аламбика/цялата инсталация е от мед/, 4.Поставяне на шише в съда за събиране на дестилата с цел да проверя теорията за "къпаната ракия" 5. След като/ако/ текне, отделяне на 1% първак - 600 грама. 6. Събиране на дестилата до 42 %. 7. Събиране на патоките под 42 %. Ми мисля, че е това.Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015, 21:02 
Аватар

jiwano написа:
:klatsch: та реших да премеря - ей така за протокола, показа 2.

Това не може да бъде. Ти си далтонист... По- скоро е между 3 и 3,5 . Провери пак. Премери и оцета си в къщи. И тогава кажи.

Хм. Трябваше да благодариш и на съпругата ми. Тя през цялото време беше във Фиатката. Е, уплътни си времето с телефонен разговор, продължил около, има, няма час... Но аз затова си я и обичам, де. Щото е толерантна към ХОБИТАТА ми.

За дестилацията: Аз очаквах, че ще изчакаш и второто, и тогава ще пътуваш. Но щом така си решил. И точно в този смисъл днес се сетих, да те посъветвам, това първото вино да го затвориш в туби и да чака. Щото сега има много достъп до въздух. Но ти си го решил. Пътуваш. Дестилираш.

За ферментацията: Стега си му бабувал, мамка му. 24 Ок. Плътна шапка Ок. Така трябва. Те нещата ще се забавят. Няма да е съвсем като първото. Трябва да го знаеш това. Става кучаво, като стигне 7-5 об%. Имаш чувството, че никога няма да удари 0-лата. Но го прави. Стига да има топлината си.
Та така. По-спокойно. Ще станат нещата и с второто.
Поздрави и успех желая!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015, 22:35 
Аватар

:lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: сега отивам да видя пх-то!
Ще замеря и захарността за всеки случай да вида дали е паднала.Със сигурност се втелясвам повече отколкото трябва, ма то ми е от мерака..
П.П благодаря и на жена ти, Лъчо. Въобще я изключих... :megagrin:

21.10. 23.00 ч. Захарност 16%, темп.на въздуха 19 гр., темп на шапката - 23 гр. Разбърках! Темп.на материала 22гр. Лентичката за пх-то и фанах цаката. Потапя се, примерно половината и после чакаш да се разнесе влагата по цялата дължина и там на края гледаш цвета, иначе лъже. Показания: 4

:respekt: :respekt: :respekt: , Лъчо!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 16:26 
Аватар

22.10.2015 Ей ме на, на казана. Заредихме, бабата - казанджийка сложи 10 стръка коприва/за омекотяване/ , уплътнихме всичко и запалихме. Пробата за "къпана" ракия я оставих за следващия път. Сетих се, че водата там е с много голямо съдържание на варовик и не посмях, за да не прецакам нещо. това с дървесната пепел и олиото - също! В 10.30 текна бистър метиляк. Отделих 300 гр. в едно шише от мин вода, следващите 300гр. в друго шише. Тези две шишета мисля по натам като се ограмотя достатъчно да ги дам в лаборатория да им се мери съдържанието на съдържанието, ако не може - за течност за чистачки. Текна на 70% при температура на дестилата 14гр. Ракията я събирах до 42 % - общо количество 10 л. Следваща фракция - спрях на 38% - с обем 5 л. Спрях защото се появи една миризма на изтичащата ракия, която не можех да определя първоначално, но не ми хареса много, много. По нататък събрах още 1200 мл с процентно съдържание на алкохол 33% и приключих защото този мирис "на варено" определено се засили. По- късно,у дома направих нови замервания, след като филтрирах всичко през хартиен филтър. 10 л. ракия - 52%, 5л. патоки - 37% и още 1200 мл. патоки на 33%. С изненада установих, че особения мирис се беше усилил и в 3 те съда, но най-много в третия, който докато го филтрирах, видях някакви синьо/зелени частици да плуват на повърхността. Викам си, ето го метила. После се сетих, че метила въобще не плува на повърхността и тези частици са, всъщност нещо друго. Мириса, определено ми беше много познат, но не можех да се сетя на какво точно мирише. Най - накрая го хванах - на варена коприва. Бабата, определено се престара с копривата и това обяснява и синьо/зелените частици по повърхността на патоките. Днес 23.10, налях 10/9.850 мл./ литра ракия в дъбовото буре да отлежат 10 тина дни и после в бутилки.
Еми, това е!
Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 18:37 
Аватар

Местожителство: Бургас
2. уплътняване с тесто+дървесна пепел+олио

Извинявам се за въпроса но каква е целта на олиото? И аз уплатнявам с тесто от брашно и пепел но не слагам олио.
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 18:45 
Аватар

Ами, браво.
Поздравления и Наздраве!
За бабата и копривата няма да коментирам. Бабини 9-ини...
Така, по сметка, виното излиза с алкохол от 13,5+% об. (клонящо към 14, щото не си извадил всичко). Не ми се връща в темата, за да проверя за началната захарност на гроздето, но добре.
Всъщност много добре беше виното, ма замина. Язък!

Не казваш за аромата. Или още е прясна и нямаш мнение.

А и, би ли ми обяснил и това "Днес 23.10, налях 10/9.850 мл./ литра...". Къде отидоха 150 мл.? :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015, 21:18 
Аватар

Тук от форума го научих. Олиото и дървесната пепел помагали за по-лесното отстраняване на тестото от казана след дестилацията. Не, че го пробвах. Исках, но бабата -технолог ме убеди, че не ми трябва. Пък и без това тя мие казана след това.... :megagrin:
Никой не може да каже колко е била първоначалната захарност на гроздето. Първо изцедих един грозд/от мерлото ли беше от кабернето ли :? /, захарността беше 20%. Сложих на 95 л. материал 4 кг захар, за да го направя на 24%. На другата сутрин показваше повече от 25%,а отогоре на всичкото на дъното имаше около половин кг. не разтворена захар, която отделих и изхвърлих :datz: :datz: :datz: . Долях и шест литра топла вода за да намаля захарността и тя вече показваше24%. Температурни корекция не съм правил. Най - вероятно съм набарал от по-киселото грозде за първоначалното измерване.
Ароматът е на прясно сварена коприва. Голям резил. Сега да видим бурето дали няма да ще убие този аромат или ще стане още по-зле. Според мен - второто - ще се насложат две миризми.
Липсата на тия 150 мл. се дължат на факта, че 10 л. туба от минерална вода събира точно 10 л, ако се напълни до самото гърло иначе е по-малко :megagrin:
Лъчо, знаеш че джибрите съм ги заложил за втора ракия. Засега се развиват много добре и мисля, че ще се получи много хубаво второ вино. Ако искаш, като го дегустираш и ако ти хареса мога да ти го заменя за ракия :lachtot: :lachtot: :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 17:04 
Аватар

Ракията от първото вино след отлежаване в дъбово буре за 15 дена е надлежно източена и бутилирана във стъклени бутилки. Органолептично - оценка мн.добър за моя вкус. Ех да не бяхме слагали тази пуста коприва. В интерес на истината копривения вкус вече не е така натрапчив. Напротив допринася за уникалността на продукта. Явно преседяването в дъбовото буре даде добри резултати

......Продължение на второто вино за ракия
Всеки ден проверки на температурата. Пускане на духалка, насочена право срещу бидона. Температура - между 20 и 22% на джибрите.
Контролно замерване на захарността на 30. 10.15 г - 10%.
Контролно замерване назахарността на 01.11.15 г. /след сериознообдухване - температурата на джибрите се беше качила на 27 гр./ - 5%

04.11.2015 г. температура в помещението -18 гр. Температура на джибрите след разбъркване - 21 гр., захарност2,5 %, пх - 2

06.11.2015 г. температура в помещението -18 гр. Температура на джибрите след разбъркване - 18 гр., захарност -0 %. На вкус - червено вино. Не усещам сладка жилка или усещам , но много далечна. На мирис - удря на алкохол. Съвсем леко бълбука. Пуснах духалка срещу бидона - след вдигане на температурата на джибрите на 21-22 ще я спра, да си доизферментира. Не съм слагал допълнително от активатора. Просто изпуснах момента, а и ферментацията така или иначе си вървеше бавно и методично към 0.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 17:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:? Хм, странно...Сигурен ли си за ph че е 2? Оцетът е 2.4

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 17:36 
Аватар

Сигурно не е 2, ама така изглежда на лентичките. Е сега ще го меря пак и ще го снимам. Дано излезе с телефона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 17:39 
Аватар

Местожителство: Пловдив
А киселее ли?
За всеки случай погледнах, да не съм излъгал :D, даже 2.4 до 3 го дават винения
http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%81%D1% ... 0%9C%D0%95

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 17:58 
Аватар

Не киселее. Мирише си на вино.
Прикачени файлове:
f1dd0448bdb98eaed8a005f8822272e3b75e9fb592455dae25c26f4dbdef6a90.jpg

Ей го на: към връхчето на лентичката, там където е най-близо до джибрите показва 2
по средата на потопената чст от лентичката, повече бие към 2,5
в другия край, където оцветения край се смесва със синьото е 3,5. Ба, ли му мамата :nixweiss:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София