Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 18:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Абе цупим се, че искат грижи pH-метрите, ама тия лентички май не вършат работа

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 18:38 
Аватар

може да има чалъм за мерене с пх лентичките. Не знам. Някой беше писал тука , у форумО, че най добре се мери с език и с нос! :megagrin: :prost2: :prost2: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 19:11 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
От Валерус можеш да поръчаш индикатори с доста по тесен обхват, съответно и по-голяма точност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 19:31 
Аватар

Еми нормална втора ферментация. За 16-18 дена, така като гледам си приключил.
Не може да е 2 РН-то. Топни лентичка и в оцет и ще видиш разликата. Цвета е жълт и отива към кафяв. Пък и както и да е. Нали на вкус е вино? И е за казана? Ми да заминава. То за това вино не ме е яд. За първото - да. Ама замина... с коприва!
jiwano написа:

Лъчо, знаеш че джибрите съм ги заложил за втора ракия. Засега се развиват много добре и мисля, че ще се получи много хубаво второ вино. Ако искаш, като го дегустираш и ако ти хареса мога да ти го заменя за ракия :lachtot: :lachtot: :lachtot:

А това не съм го видял. Но, не, мерси. Предпочитам първо вино да пия. И старо.

И сега какво? Утре на казана ли си?
Щото аз утре съм на неделно училище. В Дупница. Темата е: " Как се управлява рект. колона за дестилация на второ вино." С под теми: "Вкарване и изкарване от режими, едене на кИфтета, дегустациЙ и други разни..."

Началника е писал преди мен. Аз от там пазарувам, щото са ми на един ... близко. Но нямаха налични каквито исках. Трябваше с предварителна поръчка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 19:42 
Аватар

lhristov написа:
И сега какво? Утре на казана ли си?

Категорично НЕ! Ще го изчакам тоя захаромер да видим до колко ще падне под нулата и тогава варя. Плюс това, сега времето е хубаво, слънчево, пък аз съм свикнал да варя на дъждовно време. Нема си развалям концепцията. :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot:
:prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 19:52 
Аватар

Нищо няма да загубиш. Вервай ми. Още повече времето ще е хубаво. Ще си нагрееш кокалите. Наслади се и на събирането на патоки. Все полезни неща.

Според теб, колко още ще потъне? Мислиш, че има още захари за преработване? Аз не вярвам.

Кажи нещо и за техниката на варене, която си избрал? Ако си избрал. Патоките от първата варка ще слагаш ли? Коприва...? Къпане? Зърната?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 21:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Зърна... Къпане... Ей, калпазани :P
Като стана дума. Ако материалът киселее, сипват сода докато спре да шупти. Малко гьотере гаче ли :D
Всъщност каква е оптималната стойност на pH при постъпване в казана? Май го бяхме коментирали, ама рових, рових :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 21:30 
Аватар

Мисля до ден , два да варя. Днес гледах матрЯла. Температурата на материала е 17 гр, околната температура - 16 гр. Удря яко мирис на алкохол и си бъбука лекичко. Явно все още нещо се случва в бидона. Пх - то е 2. :lol: Захарност/алкохол - 0/12. Направих и тест със запалка. Още при на нивото на гърлото на бидона гасне. С риск за живота си щракнах със запалката и до самото ниво на течността - не ще да пламне , даже и искра не хвърля. Тва последното малко ме учуди - но сигурно трябва да е така. На вкус - приятно газирано червено вино. От гроздето са останали само шлюпки. Е, не чак прозрачни - все пак е второ вино за ракия.
За дестилацията: Няма да добавям "копривените патоки". Тоя аромат първо ще го разкарам и после ще ги добавя при някоя бъдеща варка.
Имам останали около 10 л. патоки от един друг проект - ракия от бялото грозде. Те са с превъзходен вкус и мирис. Мисля тях да ползвам за да допълня казана. Коприва - този път - няма да слагам. Искам да видя как е "без". Или ще сложа , но най-много 1,2 стръка за адета на казанджийката. Содата ще я забравя , поне до момента, до който не направя :censored: кисело джибре, но настоящия случай просто не е такъв. Шлюпките смятам да ги варя при направата на третата ракия за бабата.
Къпането ще го отложа до момента, в който се убедя от истинската полза в него.
Имам няколко въпроса:
1.Ако добавя патоките - 10 л на 30 % алкохол към 60 л отцедено второ вино на 12 % алк. - трябва ли да разреждам с вода, да не стане бау?
2.При дестилацията на виното от бялото грозде и първото вино от червеното грозде отточих по един процент първоток или общо 1.400 л. течност на 60 % алк. На вкус тези първотоци са перфектни. Може ли и тях да ги сложа в казана.
3.Понеже отделям по един процент в началото, ако може да ги сложа - сега колко трябва да отделя. Повече или по-малко от един процент.
4. И още един въпрос, ако позволите. До колко % да ги събирам тия патоки и от какво се определя? От градуса, от вкуса или от нещо друго. Скромният ми опит от двете дестилации , които съм правил показва, че след 42 % алк. когато отсичам и почвам да събирам патоки, двете разлики с продукта който съм отдели до тези 42 % са ЕДИНСТВЕНО промяна в градуса и цвета на дестилата/леко мътен/ - нищо повече. Вкус, мирис - никаква промяна.

Последна промяна jiwano на 09 Ное 2015, 23:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 21:42 

jiwano написа:
Пх - то е 2. :lol:

Содата ще я забравя , поне до момента, до който не направя :censored: кисело джибре, но настоящия случай просто не е такъв.

Само за информация оцета е с РН 2,2- 2,4...А ти казваш ,че си измерил РН-2
Това не е кисело джибре...а много кисело.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 22:13 
Аватар

Илюша, това за измереното пх - то не е много меродавно. За това съм сложил" :lol: " Пх - то го меря с лентички с диапазон 0,5 - 5. Лентичката се оцветява в три нюанса от 2 до 3,5 и общо взето е трудно да се прецени пх - то. Като задобрея достатъчно ще си накупя прецизни уреди. Дотогава - на вкус и на мирис!
:zauf2: :zauf2: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 22:30 
Аватар

То се е видяло...пак сам ще се боря с казана. Утре към 8 паля - пък каквото сабя покаже. Извадих 60 л. вино от вторите джибри. Като по учебник - захарност -0, вкус и мирис - перфектни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 23:31 
Аватар

Лентичките не са точни. Това е факт. Особено топнати в червено вино.
Аз снимах резултата от оцета на Марио, но снимка ще кача утре. Цвета е жълт. И пак киселинността е спорна. От 2,5 до 3,5.

Сега на въпросите:
1 - добавяй смело. вода не слагай. И не давай зор на огъня. Особено преди и в момента на текването.
2 - Ливвай смело, но отдели пак толкова - 1,4 литра.
3- Този въпрос допълва предходния - За вино от грозде 1 % е много. Съвета ми е да го направиш фракционно. Подготви си по-малки съдове. Бутилки от 0,5 0,7 литра и разделяй. така и опит ще добиеш. Лесно после можеш да добавиш ценна фракция или да не добавиш. По преценка. Надписвай.
4- събираш до като издържиш... :D . До вода. А и виж отговора на предходния въпрос. Фракции.

И не се шашкай да щракаш със запалката в бидонЯ. Има разлика между СО и СО2. "Нашия" газ не гърми. Само Глобално ни затопля...

Хм, думи като "задобрея", "надобрея" са нови в моя речник. Моята дъщеря също ги използва, но за мен са малко странни. Нови и непознати са ми. Но пък се налагат в езика ни. И не звучат съвсем лошо.

Та така. Лека нощ сега. Ако имаш притеснения - звънни. Насреща съм.
Но... убеден съм. Резултата ще е повече от добър.
И, не, не защото АЗ съм се намесил...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 06:42 
Аватар

:2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 11:14 
Аватар

Лекинко съм се приготвил за предстоящите зимни месеци
Прикачени файлове:
1.jpg

:lol: :lol: :lol:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 13:28 

аз тук не виждам материал за повече от две седмици...макс :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 80 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София