Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 20:00 

Навсякъде съм чел, че се вади виното около седмица след започването на ферментацията, но пише, че това става при процес в топло помещение, с каквото аз не разполагам. Всички пишат, че им е по 20-25 градуса, но аз имам едни 14 само, съответно ми е по-бавен процеса, въпреки дрождите, които съм посял. Прочетох, че най-точният момент е когато бурната ферментация поутихне, ако при мен това стане на 2-рата седмица проблем ли ще е? Не искам да закъснея и да стане слабо и тръпчиво, но не искам и рано да го вадя, все сладко го пия и късно, даже оцветява устата. Ориентирайте ме кога точно да го вадя, мерси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 21:25 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Спешно си направи подгряване на съда ! Ако те мързи поне го изолирай ! След това има смисъл да се коментира КОГА .....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 22:24 

?едно време нито дрожди е имало, нито топли мазета октомври месец, защо да правя и топлоизолация и саниране на бидон?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 22:31 
Модератор
Аватар

Ами тогава не чети този форум и мачкай гроздето с крака - както едно време ! Ама си събувай цървулите - пардон , маратонките !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2015, 23:33 

я излез оттук

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 00:18 
Аватар

Местожителство: Варна
msergiev написа:
Ами тогава не чети този форум

Дoнecъл чyĸчaтa cвoй poмaн в eднa peдaĸция. Peдaĸтopът гo пpoчeл и мy ĸaзвa:

– Paзбepeтe, cлaбo e. Tpябвa дa чeтeтe ĸлacиĸa. Чeли ли cтe Дocтoeвcĸи, Toлcтoй, Typгeнeв?

He! Чyĸчa пиcaтeл, нe читaтeл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 01:38 
Аватар

Точен отговор на въпроса ти няма. В дебелите книги пише между 5-я и 7-я ден, но това е при оптимална температура и хубави дрожди. Реално целта е, колкото се може повече аромати и цвят, без да започне по-сериозна екстракция на танини, които биха огрубили виното. Тук вече, всичко зависи от личите ти вкусове. Някой хора харесват по-грубо вино, други не толкова. Мненията варират много. От задължително на 5-6я ден, през една трета от захарите и малко преди края на бурната ферментация, до 1-2 градуса захари. Моят съвет е: опитвай на вкус и като не е сладко тогава източи. Ако видиш обаче, че тепературата ще падне под 16-17 градуса няма смисъл да го чакаш и просто го отточи за тиха ферментация.
Тук всички вземаме доста на сериозно правенето на вино. Ако при теб не е така, тогава няма толкова значение кога ще го махнеш от джибрите. Няма да стане негодно за пиене, ако не уцелиш точно момента. По-важното е да го споделиш с добра компания.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 10:20 

Всичко взимам насериозно, имам стъклени съдове за тиха ферментация с воден клапан, спазвам и стриктна хигиена, просто няма как да отоплявам помещенията, това не разбраха моралистите по-горе, на мен въпросът ми беше лесно зададен, как да действам като по-бавно тече процеса и е по-студено. Изкл'чително съм ти благодарен, ако се сетиш и друго - сподели. Ще те послушам и ще изчакам да спре да сладни, всяка година го пия сладко иначе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 12:37 

Местожителство: София
nikolaypetrov написа:
. Моят съвет е: опитвай на вкус и като не е сладко тогава източи. Ако видиш обаче, че тепературата ще падне под 16-17 градуса няма смисъл да го чакаш и просто го отточи за тиха ферментация.

Виж ,ако няма захар то явно е протекла цялата бурна ферментация,а това не рядко означава огрубяване на вкуса откъм танини най-вече. Протичането под 16 градуса на ферментацията често може и да не завърши...в рамките на 2 месеца.Сами си преценете,как искате да се получи.
Оптимума е 20-22градуса,които не е трудно да бъдат постигнати с минимум усилия.
Често пъти е достатъчно едно първоначално подгряване до 22гр ,изолиране на съда и от там нататък ферментацията сама поддържа температурата...стига разликата в температурите на помещението и съд да не е драстична.
batence81 написа:
?едно време нито дрожди е имало, нито топли мазета октомври месец, защо да правя и топлоизолация и саниране на бидон?

Едно време са провеждали ферментацията в дървени съдове,а не в пл.бидони...Дървото е доста добър изолатор и особено не се влия от условията в избите.В такива съдове ферментацията сама поддържа достатъчна температура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 12:45 

Как да изолирам бидоните най-добре? Дори да отоплявам помещението 7 дена, нали после отива на воден клапан ферментацията, тогава като стане 12-14 градуса не е ли същата бавна и мъчна работа? Няма как да отоплявам цяла зима виното, ще ми излезе златно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 12:53 

При ферментация се отделя топлина, т.е. изолирай и разчитай само да се сгрее. Аз така направих...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 13:10 
Модератор
Аватар

Абе ще стане на моето , ама ... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 13:26 

та каква е изолацията или беше важно да е на твоето

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 13:28 
Аватар

" Няма как да отоплявам цяла зима виното, ще ми излезе златно."
Аз бих го отточил , и след това всичко останало в отопляемо помещение.Разпредели го в няколко съда и все ще му намериш място, ако площта ти е кът.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 13:34 
Модератор
Аватар

Моята беше от няколко стари черги , увити около бидона. Под чергите има 200 вата нанофолио , управлявано от терморегулатор. За едно денонощие отоплени то работи около час и половина. Следващата година ще направя нова - от минерална вата!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София