Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Окт 2015, 12:08 

Здравейте,
дойде и моя ред да задавам аджамийски въпроси. Поздравления за хубавия форум - ако човек знае какво търси, мисля може да намери всичко.

По темата:
Изненадващо тази година се захванах да правя "вино". По-долу прилагам процеса в табличен вид :datz:
Казвам изненадващо, защото решението се взе сутринта след меленето на материала.
Като за младок в занаята (чирак на чирака на калфата...) ми бяха предоставени около 85-90кг недозрял мавруд, съдържащ и стафидирали и мухлясали зърна.
Поради незнанието ми, че ще правя опити за нещо - не съм прочиствал материала.
Щом стана ясно каква е хавата - спринт до магазина: захар, дрожди за трудна ферментация, серниста, захаромер (ареометър) от по-големите, мери само шекер.
Вече имаше наченки на ферментация, около 20 часа след мелене.
Източих десетина литра мъст, сулфитирах с около 80мл серниста, добавих в общото, бърках здраво.
По време на връткането си рехидратирах дрождите, извряха малко от съда в който бяха (не знаех, че се вдигат толкова), реших че няма да стигнат и рехидратирах още малко.
Общо би трябвало да съм сипал към 15гр (божа работа :D )
Забърках в мъст и добавих към супата в бидона.
От там нататък се започна едно ферментиране, едно природно чудо... :lab: :furz: :lab:
Наложи ми се да отсъствам и си направих дървен капак за потапяне на шапката, че няма кой да бърка мат'ряла.
На десетия ден източих к'вото източих и заложих на тиха ферментация. Направих го тогава, не защото някой казва да се точи до 10-ти ден, просто реших, че е момента. Поради малките обеми на "съдовете" за тиха, правих няколко преливки за да е пълна всяка туба/бидон/галон/шише/нещо си. Видях колко много утайка има, не знаех че ще ми е полезна и отделих близо 6 литра гъста тиня. Общото източено количество беше 54л.
Пет дни по-късно засях за ЯМКФ, завих с какъвто отпадък намерих и май успях да държа температура на чорбата над 19.5 градуса. Отделих 5л и не им заложих бактерия. Към днешна дата има чувствителна разлика във вкуса, разбира се в полза на ЯМКФ.

Към момента (изтегляно със спринцовка) имам нещо което е повече сок, отколкото вино.
Вкуса не е наситен и богат на нищо, но пък е приятен. Отпивам гроздов сок и след преглъщане сгрява от където е минал :lachtot:
За мен важното е, че не остана кисело, смрад на чорап и прочее. Има леко окислен вкус, ама при тоя мат'рял мисля няма как да избягам от това. Като гледам ще е приятно по 500мл за обяд и кило за вечеря.
Нисък градус алкохол, почти никакъв цвят (прилича на газирано Party малина)
Прикачени файлове:
IMAG2878.jpg

Бъркането осъществявах със запушена, надупчена тръба ф110
Първите 3 дни интензивно, по 7-8-10-15 пъти на ден. После по-леко и по-рядко, като повечето пъти не го бърках, а само внимателската потапях шапката до долу.

Мисля направих три по-сериозни пропуска:
Трябваше да направя настойване в началото за повече цвят и аромат
Не достатъчна захарност
Ранно отделяне на утайка.

И няколко по-дребни:
Много аериране покрай залагането за тиха ф-я
Не е следена и съответно контролирана температура на мъстта.
Използване неподходящи съдове в целия процес.
Прикачени файлове:
Capture.PNG

Не знам колко ще седи на тиха - като гледам поне до края на този месец, вероятно до средата на ноември.
После ще откаля и за кеф ще бутилирам.
Виното е малко и както винаги ще се изпие младо. Не вярвам да докара до март, да не кажа януари :zauf2:
Не мисля да сулфитирам отново или ако го правя ще е с нещо от типа на 0.4мл, 0.6мл
Гледам да се придържам към долните граници на всичко което трябва да слагам.

Така... много глупости написах, моля за мнения, съвети и псувни относно процеса.
С други думи искам да знам какво според вас е сбъркано, сгрешено, пропуснато и прочее.
Разбира се имаше неща които не зависеха от мен - качество на материал, хигиена на съдовете преди залагане...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часова зона: Европа/София