Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:30

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015, 17:14 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги имам едно много спешно питане и ще съм ви благодарен ако се отзовете по бързичко.След малко започвам вадене на първото вино(за ракия е) и подготовка за второто, питането ми е относно дестилацията тъй като и в двата бидона(сложени с една седмица разлика) проверих захарноста с няколко захаромера и тя е абсолютна 0(на единият дори под нулата), но има видими признаци на ферментация все още,да дестилирам ли утре или да чакам още и евентуалните ползи от това чакане, защото ако не утре следващият път когато ще имам възможност за дестилация е след 5 дни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 09:56 
Аватар

Местожителство: В.Търново
По въпроса за края на ферментацията - най-меродавно е показанието на захаромера - даже не 0, а трябва да слезе под 0-та (на око - 2% под 0-та) - ако е страртирала ферментацията от 24%
Спре ли да пада показанието в рамките на два последователни дена - няма какво да ферментира повече.
Другите признаци - като отделяне на балончета ЦО2 , клечки кибрит и шапки са ала-бала.
Разтвореният въглероден двуокис може да продължи да си излиза и още седмица, зависи от температурите.

По въпроса дали да се дестилира само течност или всичко в казана - преди бях фен на дестилацията само на течност.
Причините са - нямам казан с дебело дъно и ако не е само течно вътре - загаря.
Освен това забелязах, че при дестилация само на течността ракията е по-мека и няма резки вкусови и ароматни излишъци.
Но някак ми стои една постна такава ...

Та сега напоследък пробвам да дестилирам гъсти каши - сливи, винени джибри пак със същия казан, но с едно добавено лъжливо дъно, което имам от друг казан, в който правя озахаряване на пивна мъст за бира. Представлява кръг от две части с панти, за да може да се сгъва от перфорирана неръждаема ламарина с дебелина 2мм + допълнителна неръждаема мрежа за по-фино цедене.
Поставям го на дъното на казана с мрежата нагоре и го затискам на три места с по един плосък камък. Сипвам отгоре джибрите, добавям вода и патоки и рабърквам да стане с консистенция като на джибри с неизточено вино. Паля газовата горелка и я оставям на някаква средна до малка мощност, за да няма прекалено прегряване.
Завира доста по-бавно от когато е само течност.
Тръгва слабо, постепенно се засилва и така продължава много време.
Извличам доста повече алкохол, отколкото когато съм цедил само сока.
Има по-автентични аромати, макар и в началото да се усещат по-остри, но след аериране и отлежаване с дъбов чипс ракията омеква и става доста пивка и с добър аромат.
Трябва да се внимава обаче с патоките - тръгват доста по-рано и винаги са мътни (помътняват на следващия ден). Ракията обаче не е мътна, стига да не се изтърват патоки вътре.
Много съм доволен от последните резултати с джибровата - от 200кг. грозде източих 90л. вино, но имаше поне още 70л. които оставих в джибрите - без да правя втора ферментация с вода и захар - дестилирах гъстите и мокри джибри и сега имам и още 20л. ракия на 55гр. , която след разреждането до 42 ще стане около 25л.
Гроздето беше мерло със захарност 21%, добавих му и 6кг. захар в края на ферментацията за корекция до 23.5%
Резултатът е 90л. вино и 25л. ракия + 7-8л. патоки на 25% и 500мл. първак на 93%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 14:04 
Аватар

Да попитам и аз. :)
Част от джибрите паднаха през изминалата неделя. Предполагам, че до края на тази седмица ще е готова и другата част. Имаме запазена дата за казан на 22.11.15г.
Има ли смисъл да консервирам материала (гроздов) с патоки?
Впрочем, каква е практиката за добавянето на патоки при варене на обществен казан - слагат се предварително в материала, или на място се изсипват в казана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2015, 19:46 
Аватар

Местожителство: София
stanilabg написа:
Част от джибрите паднаха...
Има ли смисъл да консервирам материала (гроздов) с патоки?
Впрочем, каква е практиката за добавянето на патоки при варене на обществен казан - слагат се предварително в материала, или на място се изсипват в казана?

Ти пък ме разби с този си въпрос...
И влез в терминологията. Какво значи "паднало"? Захаромера е потънал безвъзвратно? Предполагам.

Това сме го дъвкали многократно. Но може би ти нямаш опит в дестилацията и затова питаш. Извинявай!

Ако имаш подходящи патоки, като аромат, не гадни, сбъркани, от подобен, най-добре същия материал, спиртоваш сега. 1 месец имаш до казана. И плътно затворено на студено. Пък може да спиртоваш и C2H5OH от аптеката. :megagrin:
А практиката за "обществен казан" или персонален е все тая. Зависи. И как дойде. Но не от казана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015, 11:36 
Аватар

Здравейте,

В Събота измерих захарността и съм много доволен как се развиват нещата. Захаромера показа 5%. Ако се развиват така нещата, тази Събота може и да паля казана :smoker:

Любопитно ми е. В доста от мненията срещам, че ферментацията ви приключва за около седмица. При мен обаче не стана така.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015, 23:02 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Здравейте колеги,
получи се следния проблем при мен,вече повече от 3 седмици не иска да преври джибрата въпраки,че поддържам температура 21-22градуса,а същевременно захаромера пада на дъното като го сложа да меря!На какво се дължи това и как да го оправя,дали е от високия алкохолен градус или...?Днес сипах една кофа вода за всеки случай,но не знам дали ще помогне.Давайте съвет. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 00:04 

Местожителство: София
Как разбра ,че не се преврели?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 10:28 
Аватар

Виждал съм захаромер, който в каквато и пращина да го сложиш винаги потъва.
За захаромера, че е меродавен както е написал виктори по-горе може малко да се поспори. Преди години карах с един руски, купен от левчето, сега с друг пак от там. Та отчитам съществени разлики между двата. Първия като стигне нулата, материала имаше да ферментира още 7-10 дена. Този втория като удари нулата значи я е ударил и ферментацията е приключила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 12:11 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Това че ти се е паднал калпав захаромер не означава че трябва да отричаш захаромерите изобщо!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 13:05 
Аватар

Къде видя да ги отричам :) Това че някой си е взел немски спиртомер и му е намерил кусури не означава, че трябва да се отричат спиртомерите въобще.
Просто не са абсолютни и това трябва да се знае.
Серги, с теб не ми се спори че съм забелязал че ми влияеш негативно на матр'яла.
Сега имам два съда с мерло по 100 л та на петата седмица единия ми е на едно, другия на две и ми е малко под въпрос какво ще стане. Това е понеже рекох, че резултатите винаги са били добри. Подозирам, че това се получи заради ниските температури, но засега ферментират още, та се надявам и да се получи малко вино, не да отиде всичкото за казана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 13:21 
Аватар

Вече някой беше споменал че при тръгнала ферментация не се мери захарноста на разтвора, а специфичната гъстота. Според мене захаромер, който има само една скала ( % захар на литър) не е най точния. 0% захарно съдържание се пада при специфична гъстота 1.000, а дебелите книги казват че СГ на виното е около 0.996-0.994

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 13:53 
Аватар

Но все пак тука става въпрос за материал за ракия, та може би не е нужно да се чака да падне до 0.995.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 14:41 
Аватар

Местожителство: Пазарджик
Ами как разбрах...шуми си и се вдига шапката като го разбъркам,а и клечката гасне... :) макар да го отричат някои това с клечката,но друг път при приключила ферментация не е така.А захаромера иначе си покава горе-долу вярно предполагам,защото с него меря и не е имало проблем,може да има някакво отклонение,но....

Последна промяна Bar_n на 02 Ное 2015, 15:19, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 14:57 
Аватар

Значи виж сега, висок алкохолен градус или висока захарност. Не знам колко ти е била захарността и как е на вкус.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 15:30 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
L34 написа:
....За захаромера, че е меродавен както е написал виктори по-горе може малко да се поспори...

Ице , не съм Серги , Марио съм! :) И не съм виновен че не умееш да се изразяваш писменно. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София