Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 01:17 
Аватар

На 7 Септември заложих два бидона по 90 килограма сливи и следвах съвети които сега вече осъзнавам, че са били тотално погрешни.

Ето и хронологията на събитията:

12 Септември: В два бидона заложих по 90 кг сини сливи. Добавих по 7 кг захар във всеки бидон. Захар а не сироп. Всичко това беше старателно разбъркано с бъркалката за строителни смеси.

Следват три дена бъркане всеки ден с бъркалката.

Тръгна бурна ферментация и се образува шапка.

Бидоните от самото начало оставих в стопанска постройка в която темепратурата е равна на външната. Така че за тези 40 дена е варирала от 32 до 10 градуса.

За последните 8 дни захаромера показва 8% в единия бидон и 5% в другия бидон. И не мърда. Чува се съвсем леко шумолене.

Грешките, които съм допуснал са ми ясни вече. Въпроса е какво може да се направи от тук нататък. Мога ли да докарам ферментацията докрай?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 01:53 
Аватар

Местожителство: Перник
Опитай да затоплиш малко бидоните, че през нощта е доста студено и със сигурност ферментацията спира напълно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 09:41 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Filo , аз бих те посъветвал първо да вкараш бидоните на топло и да не добавяш нищо друго! Изчакай около три дни и ако ферментацията не се възобнови тогава трябва да помислиш за добавяне на дрожди за трудна ферментация - разгледай тук http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80 ... 0%B8%D1%8F . В никакъв случай не добавяй мая за хляб ! Добавянето на вода с цел понижаване на прекомерната захарност е добро решение ако се знае каква е била началната захарност . Сгрешил си че не си я премерил... Ако не ти се чака три дни , за да видиш дали ферментацията ще се възобнови , слагай на топло и едновременно с това добави дрожди за трудна ферментация ! Аз бих добавил ето тези http://vinarko.com/magazin/%D0%B4%D1%80 ... 0%B8%D1%8F

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 10:03 

Местожителство: София
vinarka написа:
Няма за кога да чака. Проблема е бил във високата захарност. Слагай ги на топло, Долей по 20 л топла вода с мая, култивирани дрожди ти си избери, но нещо трябва да сложиш и това е.

Къде видя висока захарност????Как прецени точно 20л???

msergiev написа:
Filo , аз бих те посъветвал

msergiev е написал ясно какво е необходимо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 11:07 
Аватар

Абе...
Не искам да споря.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B2%D0%B0

Цитат:"В 100 грама сини сливи има само 30 калории. Водата е 87 %, захар (9 %), пектинови вещества (0,8 %), белтъчини (0,8 %), влакнини (0,5 %). От органичните киселини преобладава ябълчената (1,3 %), витамини В1, В2, РР, С (10 мг %), провитамин А. От минералите най..."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 11:08 

Мда...екстремно висока-около 20-21%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 12:02 
Администратор
Аватар

Не ми е приятно да се намесвам по този начин, но vinarka - просто прекаляваш. Това правеше с агресивната си некомпетентност и докато се представяше тук като "Христо Петров". Да си смениш профила не е достатъчно, смени си отношението към този форум. Апропо, мултиакаунтингът не е нещо, на което се гледа с добро око в който и да е форум...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 14:17 
Аватар

Пак безсмислени дърляници.Захарта е там някъде дето я е посочил Илиша.
Не е грешка да се добавя директно захар в джибрето без вода. Проблема е че сливата не дава много сок и локално захарността може да отиде твърде високо. С течение на процеса обаче клетките се пукат и сока се увеличава, така че нещата се нормализират. Според мен проблем е студа. Дрождите са "заспали", но не са загинали. Топлото ще оправи нещата , а и не е лошо да види колегата дали на дъното няма неразтворена захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 15:17 
Аватар

Ей винарка, нама да мирнеш и с новия ник. Колко е топло през Септември зависи къде е джибрето. В село Плана палят печки и през Август. Ама са на 1000 м в планината.Колегата спомена че единият е на 8% захар, другият на 5% в момента. И все пак има някаква ферментация. Тази разлика за мен е показателна.
Не вярвам някой да не може да си каже мнението, стига да не се аргументира с лични нападки.

Последна промяна баджо на 20 Окт 2015, 15:54, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 15:49 
Аватар

Като пишеш по сред нощта и стават такива грешки, какво да се прави! На 12 съм заложил материала. Снощи и аз си мислех, че проблема е в температурата, за това увих бидоните с едни черги. В Събота ще премеря захарност и температура в двата бидона и ще доложа!

За съжаление преди Събота няма да мога да проверя за неразтворена захар в бидоните. Също така когато проверявам ще трябва да разбия шапката за да мога да стигна до дъното на бидона и да загреба от там. Това проблем ли е? Аз съм спрял да бъркам от момента в който се образува шапката.

Благодаря за насоките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 16:05 
Аватар

Добре си се постарал за някаква изолация, но от вътре трябва да постъпва топлина, която да запазиш. За съжаление когато ферментацията е мудна , и топлината която се отделя е никаква.А при сливите тя си е такава. Джибрето няма да се прецака от студеното, но и ракия няма да пиеш скоро.
Или трябва да подгряваш, или да го пренесеш на топло, или да чакаш топло време. Последната възможност е най- далечна като време, и най-несигурна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015, 11:56 
Аватар

Здравейте,

Да докладвам развитието със сините сливи:

Събота
1. Околната температура в Събота по обед беше 12 °С. Температурата в бидоните беше 9 °С
2. Мерих захарност. Захаромера застана на 8%, и с температурната корекция излиза 5%. Обаче имам странното чуство, че цялото мерене е компрометирано: Доста е гъст сиропа,а и доста студен, като пусна захаромера застава на 8%. Ако го натисна обаче надолу в цилиндъра се връща само до 5%. Че има остатъчна захарност съм убеден, защото сиропа сладни на вкус и ръцете мъничко лепнат от него.

Неделя по обед разпределих материяла в 3 бидона и ги преместих в помещение с температура 20 °С. Днеска сутринта дядото ми каза, че отново се е образувала шапка в ферментацията е тръгнала.

Не съм добавял нищо в бидоните. Нямах възможност да купувам дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015, 13:35 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Радвам се че си се вслушал в съвета ми ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 20:58 
Аватар

Кашата беше гъста и захаромера отказа да падне под 3%. За това изварих материала. Към джибрите добавих 10л патоки с неизвестно алкохолно съдържание. Излезнаха 43л на 55%, като не съм спирал патоки и ще правя преварка.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София