Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015, 17:55 
Аватар

Както личи от заглавието с един и същи материал - джибри/мавруд /каберне/ ще се пробвам да изкарам трета ракия. Целта на експеримента е - подарък за приятел/една бабичка/. Този, същия приятел събира ябълки из двора си, реже ги на ръка и иска да си прави ракийка. Приготвил си е 15 кг захар и иска да ги сложи около 50 кг. загнили, нарязани ябълки и да си прави ракийка. Понеже рандемана на ябълките не е много висок, а и не се предвижда смилане на ябълките и поддържане на оптимална температура, нито ензим, нито питомни дрожди мисля, че проекта му е обречен на неуспех. Затова съм решил да му подаря моите джибри, от които е изкарвано 2 пъти вино - за ракия. Мисля, че ще има повече успех, отколкото с ябълките. Понеже не можах да намеря тема за трета ферментация, трета дестилация и пр. си позволявам да пусна нова тема. Третото вино ще се вари на аламбик. Става въпрос за 30 л. материал - шлюпки и семки, останали от предните две дестилации/след прецеждане/с посяти културни дрожди в началото. Мисля да сложа пак захарен сироп в съотношение 15/50, винена киселина, и да го чакам да изферментира, при температура 21, 22 гр. Msergiev ми каза - задължително ензим! Още не съм ползвал такова нещо. Какви са вредите и ползите. Задължителен ли е?
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015, 19:44 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Щом Марио ти казва,послушай го
Аз лично я правих тази гимнастика и тогава не слагах ензим....изферментира до 0 за 5 дни,но дрождите бяха Lalvin и нямах никакви проблеми,макар че,тази така наречена ракия не ми хареса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015, 19:59 
Аватар

Знам брат, знам, че нищо не би останало нищо от ароматите, но пред алтернативата със загнили ябълки с неясно начало и край на ферментацията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2015, 10:20 
Аватар

Ако се вложат ензими, няма ли да се образува повече пектин и от там и метилов алкохол ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2015, 10:50 
Аватар

Бих те посъветвал да използваш ябълките. От 50 кг 20 да изхвърлиш, пак ще ти останат за 10 кг захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 17:22 
Аватар

Днес заложих във бидона въпросните джибри/НЕдушмански прецедени/- около 35 кг, захар - 15 кг, вода - 55 л., 30 гр. Винена киселина/лимонтузу/, енизим LafaseFruit 50 гр, активатор Fermactive Activateur 5 гр. Захарта разтворих в по топла вода - примерно 40 градуса, след изстиването и до 27 гр. - добавих активатора, лимонтузуто и ензима. Замерих показателите след забъркването на тази химия, те са следните. Температура на течността - 27 гр., захарност - 15 об.%, на вкус - леко "промит" гроздов сок с дъх на алкохол, на вид - леко,до средно оцветена течност с червеникав оттенък. Чудя се дали да не му сложа още малко захар - примерно 1, 2 кг. :? Не знам каква ракия ще излезе от това, но този за когото е предназначена, въпреки скептичната си нагласа към "модерните неща" и форумът ни, одобри всички мои действия.
....Два часа по-късно или три, вече се чува лек шум в бидона и започва да се образува шапка. Засега - доволен!

:prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:20 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Захарността е много ниска. Добави захар!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
msergiev написа:
Захарността е много ниска. Добави захар!

Защо в'е Марио? добре е, 55л вода на 15 захар е 21-22% захарност идеална е за ракия
през зимни(студения)период....
Пс сега видях че е измерил 15% захарност--- как ги е получил не знам :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:46 
Модератор
Аватар

Ами той е писал че е мерил захарността при температура 27C° , но аз не съм обърнал внимание ! :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 19:14 
Аватар

Айде разберете се де.... сега последно да слагам ли или не? Захарността съм я мерил с руски захаромер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 19:19 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Не пипай нищо. всичко е наред--- а ма трудно ще ти го обясним така че.... Успех...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 19:58 
Аватар

Местожителство: София
Не пипай нищо.
Мани го Марио. Той и друго не е разбрал. Ти си мерил "нещо си". В бидонЯ имаш и алкохол.
Следи си температурите само и гледай да не прегряваш... :(

Ензима е излишен разход, според мен, ма нейсе. Той се слага за първото вино. Да си вземеш повече ценна течност. Сега какво ще взимаш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:55 
Модератор
Аватар

Лъчо , как не те е срам да ме плюеш така!!! :D Ензимите освен течност , освобождават и аромати и багрилни вещества! В случая се борим за и без това малкото аромати , които са заминали по първо и второ направление. А защо не съм разбрал че Живано е премерил общата захарност?! Май ще трябва да се самонакажа - спирам си ракията! За тази вечер...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 21:12 
Аватар

Местожителство: София
Ок, Марио. Извинявай ако съм те засегнал. Не съм искал така да прозвучи. Вярвай ми.
Но не си взимам думите обратно, защото ти вЕрно не си вденал какво е мерил той. И веднага - съвет от теб. Категоричен при това. А на него толко му трябва и се шашка.
Както и да е. Прости ми пак. Пиини едно. Ма без да пушиш. Взел си си единствената цигара за днес. :megagrin:

За ензима... ми не знам. Казваш аромат и цвят. Цвета не му трябва. Аромат... ами за него, най-добре да буха в казана и шлюпките. От тях ако дойде нещо аромат. Ти какво мислиш за последното? Стига да не загори де...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 21:32 
Аватар

И кво...? :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София