Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 17:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 21:36 
Аватар

Миризмата не е на сероводород/развалени яйца, запъртъци/, а просто на яйца - сяра. Или на минерална вода с по-високо съдържание на сяра.
Сложих целия активатор/50 гр/ и целия ензимр//5гр/, барабар с лимонтузуто - наведнъж.
N.B. Миризмата я имаше още докато изцеждах джибрите за втората ракия, но беше едва доловима и не и обърнах внимание.След като дестилирах второто вино и резултата беше значително по-добър от първото/с аромат на коприва/просто забравих за този мирис.
Междудругото, прехвърлих материала в нов бидон. Ит кен бидон! :megagrin: :megagrin: :megagrin: В стария оставих само семките и калта. Не виждам особена разлика в аромата на двата бидона. Пак ще слизам да душа! ;) ;) ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 22:39 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
А'...............................................................................................................................
Все едно да добавиш серниста киселина в бурната ферментация- същата работа.
Друг е въпроса как да ти се помогне....нека да се включат и знаещите(те си знаят кои са). :D
Ps.Така е C2H5OH не прощава на никой.... :D

Последна промяна MONI BARONA на 16 Ное 2015, 12:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 22:59 
Аватар

Наздраве, Мони! И аз пия, ама теб те хваща. Дрождите, дето съм взел бачкат от 12 до 30 гр., соред описанието. Едва ли съм ги "утрепал" За едно обаче си прав - нека помогнат знаещите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2015, 23:36 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
След тези думи не смея да се обадя , щото може да излезе че се имам за знаещ! :lol: Но за да не стане така , че : Докато умните се наумуват , дрождите се налудуват! , ще кажа: добави още 5 грама активатор! И понеже нямаш време , бягай до аптеката и поискай нишадър ! Защото ако утре поръчаш активатор , ще го получиш в други ден. Едно пакетче нишадър от аптеката за човеци е 20 грама и е достатъчно за количеството което имаш. Може да сипеш първо половината...
Да се допълня - точната доза на нишадъра е 0.3g на литър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 10:55 
Аватар

Даааа, аз обаче имам активатор. Лъчо ми даде едно шишенце от 10 гр. и съм използвал 2,5 гр. за втората ферментация с инструкции да добавя още 2,5 гр. на края на ферментацията, както и да не предозирам. Е, аз не добавих 2,5 гр към края на ферментацията , така че сега имам 7,5 гр.
Благодаря msergiev за бързата реакция. Сложих само 2,5 гр. активатор тази сутрин като върнах съдържанието в основния бидон - при семките. В интерес на истината бидона със семките имаше много по-слаба миризма на яйца, което означава, че миризмата не идва от утайката, а от ферментиращите джибри. Другия бидон в който бях отделил само джибрите и сока, миризмата беше без промяна. Температурите бяха както следва: на помещението- 16 гр., на сока - 18 гр., на шапката-19 гр.
Ще добавя още 2,5 гр. активатор, при нужда, след един два дена./не ми се свиди/
Поздрави :prost: :prost: :prost:
18.06 ч. Вече няма миризма на яйца. Благодаря msergiev. Помогна както винаги. :respekt: до ден, два или три ще сложа още активатор. Ще преценя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2015, 18:53 
Аватар

18.06 ч. Вече няма миризма на яйца. Благодаря msergiev. Помогна както винаги. :respekt: до ден, два или три ще сложа още активатор. Ще преценя. :zauf2: :zauf2: :zauf2: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 19:24 
Аватар

Местожителство: София
Живан, докладвай захарността на течността. И температурата на шапката, спрямо околната. Както и миризмите. Не е ли време за 2-3 гр. активатор?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 19:51 
Аватар

Лъчезар, нещата са под контрол. Чух се с msergiev по телефона. Вчера сложих около 1,5 гр. активатор.Днес - още толкова. Миризмата на сяра изцяло изчезна. Температура на околния въздух - 17 гр. На шапката - 22 гр. Потапям шапката , поне по един път дневно/както ти си ми казал/. Не го бъркъм, да не размножавам дрождите излишно. Всеки ден го наблюдавам - така каза Марио и това отговаря на моите разбирания за правене на ракия. Захарността вече гони 5 % об. Другата седмица - ще го нося на бабата, да я зарадвам и да печем третото вино.
Поздрави! :prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:20 
Аватар

Местожителство: София
Благодаря. Браво! Перфектен! Благодаря и на Марио за съпорта. Постоянният контрол отговаря също на моите разбирания.
Ако варите с шлюпките, тази ракия ще стане по-добра от втората. И... със сигурност от първата. Помня Я :D , без да съм я опитвал...

Поздрави бабата от мен. Служил съм в Калотина. Знам ги чукарите там. И джанковата им.

Щях да ти обяснявам за топленето и охлаждането, ма и тази вечер не ми се занимава. Друг път. Щото и снимки правих специално.
Или като се видим.

Между другото, във вторник вечер съм в Арена Армеец, може ли да спрЪ пред Аудито. Или преди или след концерта да се видим. А? Да донеса мостри... Имам от съботно-неделното у-ще при Марио. Няма да дегустираме. Просто ще ти ги оставя.
Утре ще редактирам. Това не е по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2015, 20:50 
Аватар

Със сигурност ще я вари със шлюпките.Ще видим какво ще излезе, може и да и завидя. За вторник - няма шпроблем. Няма какво да ме питаш - паркирай смело!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2015, 21:23 
Аватар

За протокола: Днес слизах при бидонЯ. Изглежда ферментацията е приключила. Захарността гони нулата. Шапката е изтъняла, да не кажа, че почти я няма. Има съвсем лек дъх на сяра като отворя бидона. Вторник или сряда ще мятам в казана. :prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2015, 17:25 
Аватар

Данни от последния мониторинг. Течността си "къкри" тихичко в бидонЯ. Захар, на вкус - няма. При 18гр. температура на течността захарометъра е потънал "под нулата". Досега не съм изчаквал чак толкоз да "падне". Лек мирис на сяра. Казанджийката каза, че ще печем в четвъртък. И те така! :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 23:07 
Аватар

Утре е денят за 3 тата ракия. Пресипах всичката течност от бидона в 4 кофи х 20 литра заедно със шлюпките. Последната кофа се препълни, та се наложи да я върна/само нея/ в бидона и да прецедя материала за да се събере/то не е голяма загуба - на дъното винаги остават семките/. Взех и останалите от прецеждането за тази кофа шлюпки в едно чувалче/за всеки случай/ и утре пътувам. Много ще ми е интересен вкуса и аромата на тази т.нар 3-таракия. Да видим! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2015, 23:29 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
По добре,направи джиброва ракия от стафидите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2015, 11:25 
Аватар

Дотук 5 л на 59 гр. Очарован съм от вкуса,мекотата и аромата. :klatsch: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София