Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Стар меден казан
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 15:32 
Аватар

Местожителство: Перник
Здравейте колеги моля за помощ и който има желание нека се отзове, а който няма да подмине, а не да казва че вече е дискутирано защото смея да твърдя, че съм изчел всичко по темата, но искам по конкретно за моят казан.Реших да пусна в действие медният си казан (най-накрая) ,но нямам серпентина, а и капакът с който разполагам не пасва.Качвам чертежи с размерите на казана, капака, лулата, варел за охладител и две медни менчета които имам желание да заваря отгоре на неръждаемия капак с цел достъп на парата до медна повърхност.Въпросите са ми следните:
1.Серпентината имам намерение да си я навия от тръба ф18-8м. , подходяща ли е като се има в предвид, че казанът събира около 120л.?Мисля да я поставя във варел от 200л. на който ще направя преливник в горният край, а отдолу си има изход за допълване със студена вода.Има и една огъната серпентина в ОLX от неръждавейка пише, че е около 7м. и обеща да и каже и ф-то, дали не е по подходяща, защото четох във форума че е по добре неръждавейка от мед?
2.От къде и какъв тип холендри да си купя за връзка на лулата с казана и със серпентината за да отпадне тестото (тези дни ще ходя до Интерметал-София да видя какво предлагат)?
3.Добре ли ще е да заваря за капакът медно менче и кое от двете които съм качил е по удачно?
4.Как да вържа капака за казана, в предвит разликата във ф-то казан 610мм, капак 550мм , да заваря неръждавейка на капака за да стане 610мм или да заваря някаква шина на казана за да стане той 550мм. , дайте и други предложения и особено ако се сещате за нещо с което ще отпадне тестото?
Много ще съм благодарен на отзовалите се, защото чета от повече от месец и немога да реша твърдо кое как да бъде, а тук има хора ( да не изреждам ) които със сигурност биха ме насочили към правилните решения при добро желание.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 15:54 

Местожителство: София
Ако позволиш един съвет...:
Пусни лулата поне два метра...с 1,35м ще си близо с охладителя до казана...
Моята е почти 3м..с обратен наклон към казана-нещо като въздушен деф.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 16:39 
Аватар

По т.1 - 18мм/8м - достатъчно според мен.
Холендър бронз или месинг или мед... - 32,мм. - има ги навсякъде. Свързването с преходници - продават се пак там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 17:59 
Аватар

Благодаря и на двама ви, че се включихте толкова бързо.Ilu6a и на мен ми се стори къса лулата, но с такава разполагам и си мисля да взема едно парче тръба от 1м. и 2 муфи , но тук изниква въпросът дали ще намеря такива, защото лулата вътрешно е 25/26мм. , но външно е 30мм. ( виждал съм твоят медно неръждаем казан във форума) а и по другите въпроси нищо не казваш.Infomar защо холендър 32 като серпентината ще е 18?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 18:16 
Аватар

Аз също имам стар меден казан за който братовчедите от Драгичево
ми направиха капак,лула и серпентина за 300лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 18:16 
Аватар

Местожителство: Божурище
По т.1 Ф18 е недостатъчно. Може да се навие серпентината в началото на по-голям диаметър а надолу през няколко навивки да се намалява. А друго си е неръждаем кондензер на Либиг с няколко тръбички в паралел, кожухотръбник...
По т.2 Холендрите. Ф25 е малко според мен за лула на 120 литров, ще вдига налягане. Ефекта от наклон на лулата и "лулата като въздушен дефлегматор" ще е почти никакъв заради високата скорост на парите в лулата.
По т.3 Ами монтирай ги и двата медни съда един над друг, като ще е гарга да е рошава. Мисля има начин...
По т.4 Неръждавейка на капака за да стане Ф610. А може и неръждавейка на казана, като при колегата tito с фланците...

Та така по точките мисля... Ако кондензера е кожухотръбник, двете менчета едно върху друго, лулата може да е къса и да не се чака ефекта от нея. Печели се и място. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 18:57 

Местожителство: Burgas
Прикачени файлове:
Picture 5078-1.jpg
Прикачени файлове:
Picture 5081-1.jpg
Прикачени файлове:
Picture 5083-1.jpg
Прикачени файлове:
Picture 5077-2.jpg
Здравейте колеги.Да покажа как съм решени проблемите при мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015, 20:28 
Аватар

Местожителство: BG-Sofia
Георги , днес си взех серпентината 11метрова със дебелина Ф-22. Завършваща на холендър Ф35 от горният край. Долният край завършва на муфа и гайка със две гумени уплътнения,остава да пробиеш един варел и да стегнеш гайката ;) Ф-18 е малко според мен. Лулата ми ще е Ф-35 . По добре е според мен.(във момента и аз сглобявам казан) Утре ще пусна снимка на серпентината. Имам и фланци за теб Ф 590мм вътрешен и Ф 630мм външен диаметър. дебелина 8мм. За серпентина и лула отиди на кооперативния пазар в Люлин . Магазина за ВиК до дюнерите на АЛАДИН. Работят бързо и цените са чук ;) Там има и холендри и преходници , и лула ще ти направят. Купуваш частите и 10 кинта за работа + заварки :megagrin: Иди там за да си спестиш време , нерви и някой лев :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 03:13 
Аватар

tito написа:
За серпентина и лула отиди на кооперативния пазар в Люлин . Магазина за ВиК до дюнерите на АЛАДИН. Работят бързо и цените са чук

Така е. Проблема е, че заваряват с мек припой, но какъв, какво съдържа, става ли за
целта, отровен ли е, трябва да се поинтересуваш, че нещо ме съмняват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 14:10 
Аватар

Не знам какъв е припоя . Ето това взех вчера . Още един човек си взе подобна серпрнтина от по тънка траба.

Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 16:19 
Аватар

Темата започва да се развива и това много ме радва.Юлиане до мангалите ще прибегна само в краен случай, поради лични съображение.ATZ благодарности че се включи, но дай малко повечко подробности за неръждаем кондензер на Либиг, ако може с някакви конкретни стойности за моят 120л. казан или поне някакви препратки да почета.Ако сложа само двете менчета едно върху друго няма ли да намаля с много обема и височината на капака и има ли някакви недостатъци, ако заваря примерно по-малкото менче на върха на неръждаемият капак.Tito серпентината ти е станала уникална (но припоя наистина е малко съмнителен) кажи само за колко литра казан ги взе тези 11м. , а колко ти струваше все пак.При всички случаи ще мина до Люлин да си поговоря с тези хора( мерси че ме насочи ) и да видим какво ще се разберем, но това ще стане най-рано другата седмица.Относно фланците ей сега ще пиша на лични.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 16:42 
Аватар

Не е оловен припоя. Споко. Мен нищо не ме притеснява относно серпентината. ;) 240 лева е цялата серпентина барбар с холендъра и всички части + заварки. Купих си и варел поцинкован за серпентината .
Събота и неделя ще го преработя и ще монтирам серпентината в него , а следващата седмица(надявам се ) ще е готов и купола на моят 200 литров казан от хромникел . Работят го КООП- Бенковски...

Изображение

Ето го и хромникеловият казан (баката) Моята красавица :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 19:13 
Аватар

Местожителство: София
Здравей Георги,
Аз имах подобни проблеми и ето как ги реших:

Прикачени файлове:
20141009_153731_450x600.jpg

Постави едно върху друго двете менчета и ще получиш подобие на попска шапка, лулата която имаш може да ползваш за направата на охладител тип Либих, като за външна тръба може да ползваш и дебелостенно ПВЦ, капака и казана е по-добре да е с фланци, но и със замазване не е чак такъв проблем, всичко е въпрос на количество - колко пари си готов да вложиш.
С този хладник си по-мобилен, разхода на вода е около 300л на един казан 80-90л., аз ползвам една фонтанна помпа и с три бидона 110л. пълни с вода правя едно варене, ако имаш постоянно водоснабдяване няма нужда от подобни упражнения.
Успех.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2015, 22:33 
Аватар

Местожителство: Божурище
Писах за Либих но пропуснах изискването за водата по-горе, постояно течаща... За 120 литра тръба в тръба от неръждавейка няма как да стане, иска си пакет тръби, кожухотръбник. И става сложно. Ако е меден като на Orel, става, но и височината на грубо с оскъдно презапасяване излиза около 1600mm май беше. Днес след обед смятах набързо... Зависи каква мощност ще се подава в казана, има ориентири. И по-добре да е вертикален в полипропиленова тръба за топла вода.
tito, калаените припои за ЗАПОЯВАНЕ е добре да са със съдържание на калая над 95-96%. И за предпочитане повече външни спойки, тоест да не са в парова или течна зона на дестилата.
Преди малко драснах чертежче за двете менчета, да икономисам писане. Това имах предвид, като при Orel но вътре съм очертал премислица. Така ще е по-добре, ако се подгъне малко наобратно дъното, възможно ми се вижда...
tito има да прави укрепваща рамчица за серпентината. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 03:10 
Аватар

Така като гледам колеги кондензера на Либих май ще отпадне, защото основната му цел бе да е неръждаем, а ATZ казва че това е неизпълнимо за моят казан от 120л. , а и при положение че е мед по добре серпентина, че често спират водата(за по 2/3 часа) при мен.Остава дилемата какво ф и каква дължина 6/8м. ф-22 предполагам(нещо немога да схвана калкулатора от homedestiler), подгрявам на газ 9kW.Относно менчетата нищо не ми пречи да вложа двете(май и трето имах някъде), но защо всички ме отказвате от неръждаемият капак който е с d-550mm. , а голямото менче е с d-350mm. , има ли някакъв проблем да се наварят двете менчета като на скицата на ATZ(за подгъването е хитро), но под тях да си остане и неръждавейката.Orel казана ти е станал чудесен и май и аз ще си остана с тесто в предвид цените на фланците, освен ако не измисля нещо за проклетото затваряне(не ми вдъхва доверие ризата), а мисля че и Infomar може да помогне тъй като неговата неръждаема бака има интересно закопчаване.Относно лулата с удължението и например до 3м. както при ilu6a и наклон към казана няма ли да компенсира малкото ф или направо да минавам на ф-35 с 2м. прав участък и 60/40 вертикали?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София