Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 18:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 07:02 
Аватар

Клега, много се задълбочавате. Аз моя го правех на "око" - серпентината 8-9 метра Ф22, фланците са по 25 лева бройката. Тръбата беше по 11 лева метъра.
Тази купешката серпентина е чудесна, но малко скъпичка. Инак е станала супер. :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 22:22 
Аватар

Местожителство: Божурище
Georgi_Romeov:
"...но защо всички ме отказвате от неръждаемият капак който е с d-550mm, а голямото менче е с d-350mm..."

Ами защото в паровата зона по-добро от медта няма, и да не го обсъждаме тук... Слагаш двете менчета и нещо медно за преход. Ако няма мед, минаваш на неръждавейка за прехода, все нещо ще трябва да сложиш.

Georgi_Romeov:
"...Относно лулата с удължението и например до 3м. както при ilu6a и наклон към казана няма ли да компенсира малкото ф..."

Заради малкото Ф има вероятност да вдига налягане а мислиш за замазване с теста и т.н. Освен това от менчетата - въздушни дефлегматори ще дойде основно укрепването а не от лулата.

Кондензерите.
За Либих с медна тръба в тръба, от калкулатори, Ф-25 на 1600mm.
За серпентина, от калкулатори, 12-14m на Ф20-25. Ако се направи на степени с намаляване на диаметъра според мен може общо до 10-11m, на око. ;)
По калкулатори разход на вода около 2,5-3,0 литра на минута. Диаметрите са вътрешните на тръбите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2015, 23:37 
Аватар

Местожителство: София
Много калкулатори много сметки, но …...
При правенето на моя казан ползвах някакви калкулатори, но накрая се съобразих с това което разполагам, L-1100 – ф 18 във ф 28 , както писах 100л. Казан с полезен обем 80-90л. И подгряване с газов котлон 7 kW, смятъм, че в случая е важна скоростта на изваряване и Т на входящата вода. При нормално изваряване с 2-3-4 л. на час през цялото време Т на ракията е около 20*, едва в края при Т 95-96* на върха на колоната, Т на дестилата става 27-30*. Мисля, че при казан 120л. L 1300 – ф 25 ще е напълно достатъчно.
Относно повишеното налягане не ми изглежда особенно сериозно предвид на това, че считате, че при ф 25 и L 1300 мм налягането ще е високо, а при ф 25 и дължина 12-14 м нормално?
Георги двете менчета едно върху друго ще са чудесен въздушен дефлегматор , освен това ще увеличат обема на капака, което също е от значение и то поставени както е написал Atz- да не се отстранява изцяло дъното на 2-то менче, а само 1/3.
По отношение на изчисления разход на вода моя опит показва стой ности на половината от посочените, лятото в горещите дни когато водата от водопровода е относително топла максимума за един казан е бил 500л., а сега както писах е 350л.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2015, 00:35 
Аватар

Orel, имаш и колона, при Георги няма да има. Флегмовото чесло е различно. Друга разлика има и в диаметрите. Едно е Ф25 вътрешен диаметър като паропровод тоест лула, и Ф25 с кондензиране в нея. На предната страница май бях писал, че даже Ф28 е малко за лула. Имах предвид дължината на лулата, няма смисъл да е дълга. Освен това сметките са завишени за подсигуряване. Приблизителни варианти винаги са възможни, накрая ако има недостиг ще се компенсира с разхода на водата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2015, 01:32 
Аватар

Atz не споря от любов към спора, а просто считам на базата на моят скромен опит, че Георги с наличните материали може да реши въпроса си. Винаги е възможно да се направи нещо по-добро, но всичко е въпрос желание и средства. В нета има чудесни примери, но на чудесни цени. Аз лично годишно правя 60-80л. на 65* и имам 4 бурета 2 х 50 л 1-20л. и 1-10л. и никога не мога да ги напълня до край, не че ги изпивам , а гледам да варя само качествен материал и да пия отлежала минимум 1 година ракия, така,че влагането на значителни суми за правенето на такива количества за мен е неоправдано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2015, 22:34 
Аватар

Orel, респект за сътворената от теб система и натрупания опит! Далеч от мисълта за спорове но... Едно е какво показват калкулаторите, друго е опита и кой как си е нагаждал системите. Трето е, както си писал, да се решават нещата с налични материали, все ще има някакъв резултат. Може и да клони към отрицателен но ще има резултат. Ако пък се опра на моя опит с неръждаем кондензер, сигурен съм че Ф38 на 1600-1700mm активна част ще свърши работа на Георги. Но от друга страна съм сигурен и че няма да се изпълни като на картинките, и нещата пак ще отидат към компромисите и нагажданията. Затова и се снишавам за неръждаем. Освен това Георги спомена за проблеми с водата...
viewtopic.php?p=35553#p35553
Да споделя още, изходящата вода от ситемата при мен рядко пада под 72-70*С а към края на дестилацията(зависи каква е) нормално се вдига и до 90-92*С. И друго съм забелязал, за ракиджийските ни цели резултатите от сметките за дефлегматори, кондензери и т.н. е добре солидно да се завишават. Даже с цел бъдещо надграждане, пак е добре...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2015, 00:50 
Аватар

Atz да не разводнява ме темата на Георги, надявам се да се видим при бъдеща среща и да дегустираме опита си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 12:08 
Аватар

Местожителство: Перник
Такаааа, колеги още веднъж да благодаря че отделяте от времето си за моят проблем, но дайте малко по сериозно, а именно питам конкретно за кондензер на Либих а ми отговарят "Ако пък се опра на моя опит с неръждаем кондензер, сигурен съм че Ф38 на 1600-1700mm активна част ще свърши работа на Георги. Но от друга страна съм сигурен и че няма да се изпълни като на картинките, и нещата пак ще отидат към компромисите и нагажданията. Затова и се снишавам за неръждаем. Освен това Георги спомена за проблеми с водата...
viewtopic.php?p=35553#p35553" защо да не е като на снимката, много сложен ли е нещо?
Колебанията са ми за типа на охладителя като и сумата за изработването му не е без значение.Кажете ми с две думи какви са предимставата на Либих(не ми трябва топлата вода за алембик е, а не за колона) и тези на серпентината.Кажете и примерни стойности за двете за моят случай.Конкретно питам за серпентина с размери 4м-ф18, 4-ф20 и 4м-ф22 ще ми стигнат ли като все ще са във варел 200л. и водата ще се подменя периодично.За Либиг дайте повече инфо или някакви калкулатори и схеми.
Аз също варя около 100/150л годишно и то само от грозде и малко от плодове, затова и не се захващам с колона.Кондензера на снимката на АТZ e хубав, но ми е малко голям за моите нужди и финансови възможности.Компромиси винаги ще има с оглед финансите ми, но в разумни граници, затова и немога да си позволя някакво голямо запасяване а иначе ползите от него са безспорни и няма да ги коментираме.Надявам се да бъда правилно разбран и да продължите да помагате малко по конкретно. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 13:15 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Georgi_Romeov написа:
Кажете ми с две думи какви са предимставата на Либих

- евтин
- компактен
- хигиеничен
Недостатък - иска течаща вода с приличен дебит, за да е ефективен. Споменатите по-горе цифри важат само ако ползваш охладителя за източник на топла вода за дефа. Апропо при мен дефа е с отделен независим от охладителя кръг, което ми решава ред проблеми...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 15:43 
Аватар

Местожителство: Перник
Ето товa сa конкретни ползи, блaгодaря ти бaй Тaнaсе.Порaди фaктa, че не ми трябвa топлaтa водa дaйте и някaкви конкретни рaзмери(или кaлкулaтори) по възможност с учaстието нa меднa тръбa ф25, зaщото се е видяло, че ще сменям лулaтa с по голямa.Зa дa не пишa новa темa, aко е възможно и мaлко по подробно зa тип Либих, тръбa в тръбa или пaкет тръби, че нищо не нaмирaм зa тaкъв кондензер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 16:40 
Аватар

Калкулатори за мед и неръждавейка имаше в руския форум ама са за класически Liebig тръба в тръба. Много лесно можеш да си го направиш по-ефективен. Примерно като намотаеш и запоиш върху вътрешната тръба тел с подходящо сечение, така че водата да се движи спираловидно. Или още по-добре шайби, скосени в единия край
Прикачени файлове:
1.gif
и ги наредиш диаметрално противоположно м/у 2-те тръби

ПП. Моят е неръждаем с такива шайби и една тръбичка, малко по-дълга от клавиатурата ми "утилизира" 2.4 кВт със запас - ракията тече с температурата на охлаждащата вода.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 17:58 
Аватар

Разводнявате темата за "стар меден казан"...

Шайби... Защо да е просто когато може да е сложно и при това неефективно... Защо неефективно, не му е тук мястото за обяснения.

Георги ама ти не си наясно... Последно какво, серпентина или Либих, или Либих многотръбен? Мед или неръждавейка?... По сметки или по нагаждане с налични материали! 1/4 от всеки проект е готова ако е точно заданието.
По-горе съм писал числа които не съм ги написал ей така за да напиша нещо. Смятал съм и за Либих, и за серпентина преди да напиша числата. За серпентина с намаляване на диаметъра писах. Избирай!... До сега можеше да е почти готов кондензера. Какво, картинки със сметките от калкулаторите ли да слагам! :)
бай Танас написа:
...Недостатък - иска течаща вода с приличен дебит, за да е ефективен. Споменатите по-горе цифри важат само ако ползваш охладителя за източник на топла вода за дефа...
Не е вярно, както писах сметките са за аламбика на Георги. А понеже стана дума за опита, и него споделих макар да не е на 100% приложим за случая. Относно ефективноста, поредната заблуда... До ефективен Либих се стига ако знаеш какво искаш от него и се зададат съответните стойности за изчисления. А те са, конкретно за калкулациите - мощност, флегмово число ... и стигаме до температура на водата на изхода или специфичен разход на вода който можем да си позволим естествено. Е, за подсигурена течаща вода е вярно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 18:30 
Аватар

Неефективно :nixweiss:
Не съм пробвал, но съм готов да се обзаложа, че въпросната "тръбичка" ще стигне за 4 кВт.
Има ли мераклии за облог? Ама не бутилка ракия. 1000 лв. С жури. Журито прибира парите. Победителят получава 2000. Та да не разводняваме...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 19:01 
Аватар

Разводняваш темата!
Да, сигурно може и 6KW но при 12 литра в минута, на вход вода 14 градуса а на изхода 20 градуса примерно. Може да се сметне. :)
Неефективно е защото при шайбите винаги ще има зони на застой на водата, и вътре няма да охлажда около застоя. Не е като при спиралката с тънък но бързо движещ се поток вода обхващащ навсякъде равномерно вътрешната тръба. Бързо движещ се поток вода и заради малкото разстояние между корпуса и вътрешната част. Та те така...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 19:33 
Аватар

Авторът на темата пита, аз отговарям конкретно. Пробвал съм всички варианти - голи тръби, набраздена вътрешна тръба, спиралка, шайби. При шайбите дебитът на охлаждащата вода не е по-голям, отколкото при спиралата. Макар че няма особено значение, защото който предпочита компактен Liebig няма притеснения за дебита на водата. Ако иска ще я изхвърля в канала, ако иска ще си полива доматите...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София