Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 13:07

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 22:01 
Аватар

Местожителство: Божурище
Съмнява ме да си пробвал всички варианти... По-добре да беше попречел какво се пише в мрежата...
бай Танас написа:
...Примерно като намотаеш и запоиш върху вътрешната тръба тел с подходящо сечение, така че водата да се движи спираловидно. Или още по-добре шайби, скосени в единия край и ги наредиш диаметрално противоположно м/у 2-те тръби...
Заблуждаваш незапознати с материята съфорумци. Не е по-добре... зоните на застой. А телта с подходящо сечение е 1,5 до 2mm.
бай Танас написа:
...Моят е неръждаем с такива шайби и една тръбичка, малко по-дълга от клавиатурата ми "утилизира" 2.4 кВт със запас - ракията тече с температурата на охлаждащата вода.
2,4KW се утилизират, а нагряването колко е, загубите в системата колко са, флегмовото колко е? Или нагряването като е 2,4KW , толкова се и утилизират! ;) Orel написа за разхода на вода в неговата система, аз съм писал някъде, за 5-6 часов процес разхода ми е не повече 90-105 литра. Та колко литра е водата при малогабаритния с шайби, или върви директно водата в доматите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 23:29 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Та докъде бяхме стигнали...
Ако имаш бол вода - помпа, хидрофор, цистерна...и не ти се свиди водата и ако държиш охладителчето да ти е компактно, евтино и лесно за почистване - тогава Liebig. За предпочитане неръждаем, за да си по-спокоен, че медни съединения няма да попаднат в дестилата. Модификации разни.
Може и да е с голямо сечение и дължина, за по-ефективно използване на водата. Но тогава не е компактен. ;)
Може и кожухотръбен, доста по-скъп става...
Ако водата е кът, или спира, или просто искаш да правиш икономии на вода - класическата серпентина във варел. Топлата вода се събира горе, можеш да гребваш по някоя кофа и да сменяш от време на време със студена.
Нали това беше въпроса?
Имаше тема за серпентини. Отиде в коша. Не съм гледал дали е още там...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 00:11 
Аватар

Местожителство: Перник
Колеги най-малкото което исках от тази тема е да се караме, вярно е и че от спора се ражда истината, но дайте по полека.В началото споменах, че всеки който иска да помогне ще съм му благодарен и много се радвам, че се включиха доста от капацитетите във форума като ilu6a,atz,бай Танас, както и специална благодарност към тези които помогнаха на лични - ivo68, orel.Изчетох доста информация, повярвайте ми, включително и темата atz за кондензерите, но просто се чудех кой тип да избера и какви точно размери ще са ми необходими.Споменах, че имам проблеми с ВИК, но пък кондензера на Либих си има своите предимства и си заслужаваше да помисля за една помпа(например от пералня) и подготвени 200л. вода за всеки случай, за мен основната му полза е че може и да е неръждаем със медна спирала примерно от проводник(шайбите на бай Танас са по трудни за намираане и изработка), но така и никой не каза примерно тръба ф-38 във тръба 42(било ппр или пак неръждавейка).АTZ като писах темата за стар меден казан, нямах впредвид само казана а цялата инсталация(лула, серпентина, фланци) така че не мисля, че някой до този момент е разводнил темата и като казвам конкретно нямам впредвид 10/12м и ф20/25(невиждам конкретика).Дотук в темата си изясних, че лулата ми трябва да е ф 35 дълга 220/260мм(с вертикалите), за капака лично според мен фланец-неръждаема основа(която имам) - двете менчета едно върху друго като на чертежа на atz, но за кондензера(ба....ти кондензера) още умувам, дали тръба в тръба неръждаема ф-38 в ф 42 или серпентина във варел, май към това клоня(имам достатъчно място)4/5м ф-22 и 4/5м ф-20.Ако някъде бъркам или още някой даде съвет :respekt: , проекта не го бързам, защото другата седмица ще си дестилирам второто вино, а няма как да си довърша новият казан до тогава и последно като казвам че подгрявам с 9kW на газ не е точно така, защото котлона не е все на max.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 00:41 
Аватар

Браво, за прочетените материали. Още едно браво за лулата на Ф35. Толкова трябва да е оптималното, макар за малкото укрепване в нея. За мощностите е ясно че не са 9KW. Максимум в казана ще влезнат до 6,8-7KW, и то при максимални режими, но трябва да се понесат и те. Като дойде времето да правиш преварка с материал на над 32 до 35% заредени ще разбереш защо трябва преоразмеряване до някакви граници и да не клечиш по 16 часа до казана. Като се заложи и флегмово число като за аламбик и всичко си идва на място. Утре повече...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 13:50 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Колеги, изтрих един пасаж от офтопици и се надявам, да не приемаме темата толкова лично, че да забравяме за какво всъщност сме тук...

Това, че има различни позиции е хубаво, а не повод да се замеряме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2015, 22:41 
Аватар

Вариант за затваряне, може да е от полза на tito и Георги.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 14:38 
Аватар

Местожителство: BG-Sofia
Амиии ... късно го видях този вариант :explode: Много ми харесва . В моят случай долен фланец нямаше да има .Можеше долните планки направо да се заварят за баката , след това един силиконов маркуч разцепен и надянат по ръбът на казана . Красота. Надявам се изработката на короната която чакам да е във този вид който е на снимките . Очаквам 20 ноември със голямо не-търпение :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:28 
Аватар

Много съжалявам tito, снимките ги свалих преди два дни, събрах ги в една...
Не съм напълно сигурен но май не е редно да се заварява по тънка неръждавейка. От високата температура при заварка сплавта ще деструктира, няма да е вече нъръждавейка. Премисли вариант с нитоване, на картинката е така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:44 

Местожителство: Burgas
Здравейте колеги,следя темата и не разбирам защо подминахте и не коментирате затварянето с воден затвор,който показах по горе.От няколко години го ползвам и смея да твърдя,че всичките Ви терзания за затварянето, за мен са отпаднали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 18:53 
Аватар

Воден затвор има само в Белене!
Мони Барона го обясни отдавна, и беше точен... :warn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:08 

Местожителство: Burgas
Нещо не схванах ама нейсе,всеки знае себе си.НАЗДРАВЕ!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:21 
Аватар

kaishev , спокойно. ОставИ ги да се мъчат. И аз съм с воден затвор. Просто. Лесно. Чисто.
Наливаш 2 литра вода и поставяш капака. Е, за по сигурно слагам 2 тухли отгоре. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:26 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
kaishev написа:
Нещо не схванах ама нейсе,всеки знае себе си

На времето спорехме как се казава- воден затвор- водна риза.
сега предлагам да се казва водна ''яка'' якичка вратовръзка и тн. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Абе нещо е нервен и си го изкара на теб. Евала, че не му се връзваш :prost:
Някои му викат не воден затвор, а водна риза. Мони беше писал, че така е правилно.
Семпло и лесно е, да. Някои казват, че част от флегмата се разтваря във водата на затвора-риза :D и има загуби на алкохол.
Аз нямам опит, не мога да кажа доколко е така.
ПП. А стига бе, двама ме изпреварили :lachtot:
Я кажете има ли нещо вярно за загубите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 20:41 
Администратор
Аватар

бай Танас написа:
Я кажете има ли нещо вярно за загубите.

Няма. Флегмата откапва по вътрешния ръб.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София