Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 17:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Дек 2015, 14:12 
Аватар

Местожителство: Кюстендил , 520м. надм. вис.
Здравейте, момчета ! Моля за съвет как да се справя с един странен проблем ! Дряновата ракия /смес с малко сливи/ имаше лек кисел вкус . Дадоха ми съвет да го неутрализирам с активен въглен ! На 5 л ракия сложих 20 гр акт. въглен на прах и в продължение на 5-6 дни разклащах съда . Прецедих през няколко слоя марля и памук , но ракията си остана ЧЕРНА ! :explode: Мъжете в къщи ще ме обесят на първото дърво , че съм си направила алхимични експерименти с техния елескир! :D Давайте идеи какво да правя, моля Ви !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2015, 14:34 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Сложия във фризера, тя сама ще се от таи.И после с едно маркуче изтегли от горе само чистото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2015, 15:04 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Гребни лъжица суров белтък от яйце, разбий го добре във водна чаша с ракия и после интензивно го разбъркай с останалото количество. Остави ракията на спокойствие няколко дни, за се утаи белтъкът на дъното и внимателно отточи избистрената (надявам се) част. Може да се наложи да повториш процедурата.

А за киселата ракия е виновен, който е залагал пращината. Принципно киселината може да се неутрализира, но вкусът от кисел става... лош... :(

Най-доброто лечение е неутрализация, примерно със сода и след това да се сипе заедно с пращината в следващия казан за преварка... ако пращината не е пак оплескана...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2015, 18:28 
Аватар

Ще опитам всички начини .... :) Благодаря Ви, момчета! :2thumbs: После ще рапортувам какви са резултатите !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2015, 21:25 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Не опитвай вси чки начини!!! Опитай правилния - в конкретния случай сложи разбит белтък !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 12:36 
Аватар

:? Момчета, нищо не се получи ! Опитах с малко количество ракия - белтъкът се пресече, падна на дъното , а ракията си остана с непромен цвят-черна! Аз съм фармацевт с 25 години стаж , но за пръв път виждам активен въглен ,който се е разтворил напълно в някаква течност! Когато прецедих И през филтърна хартия , по нея не останаха частички....само леко посивя! Това означава само едно-напълно хомогенна течност! Никога повече активен въглен в ракия - Химакс Фарма са го направили на изключителни фин прах и затова се е разтворил напълно ! Исках да избегна преварката /все пак за 5 литра не си струва/ , но очевидно няма да стане! Иначе ракията,макар и черна, била с невероятен вкус, казаха познавачи! Не ми се смейте....аз бера и събирам дренки, варя ракията с баща ми , но не близвам ! :lol: Благодаря за отзивчивостта Ви ! Рапорт даден ! :D

Последна промяна lenka на 17 Дек 2015, 13:08, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 12:51 
Аватар

Местожителство: Пловдив
lenka написа:
Иначе ракията,макар и черна, била с невероятен вкус, казаха познавачи!

Измисли си някаква търговска марка, все едно нарочно е с такъв цвят ;)
Ще я прекарат и черна, нищо им няма, тъкмо да се прочистят :lol: :prost:
ПП. Дано да е въглен наистина :roll:
Едит: :idea: Дали пък не си заслужава да се запази за илач - ако някой се олаби да му се дава за затягане, стига да е въглен, да не е нещо друго :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 13:10 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
След 1 месец ще се е утаила. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 13:19 
Аватар

Хаха... бай Танасе, прав си ! :2thumbs: А Карбото е истинско- гарантирам ! Хем ще пият хубава ракия, хем ще неутрализират токсините ! :D Само не знам съпругът ми, като разбере какви съм ги свършила, ще мисли така! :datz:

Последна промяна lenka на 17 Дек 2015, 14:07, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 13:22 
Модератор
Аватар

От снощи си мисля че е възможно белтъкът да преципитира заради високия алкохолен градус. Освен това ми хрумна , че по-правилно ще бъде ако бистренето се извърши с бентонит. При всички положения активният въглен не е разтворен , но е много фино диспергиран , така че бентонитът ще го утаи! Освен това бентонитите са алкални , което ще доведе и до намаляване на киселинността наракията - което беше основната ти цел. Препоръчвам ти да опиташ с един по-алкален бентонит , например този http://vinarko.com/magazin/%D0%B1%D0%B8 ... ocol-alpha

Последна промяна msergiev на 17 Дек 2015, 19:57, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 14:57 
Администратор
Аватар

Чистият етанол коагулира белтъка, но понеже успешно съм пробвал с ракия, останах много учуден.

:lab: Затова отново направих преди малко опити с няколко налични ракии - няма пресичане и всичко си е наред :?

Накрая извадих една, която ми подариха преди много години и си отлежава, защото не става за нищо и о, чудо - белтъкът се пресече на мига :) Та тогава се сетих как с оцет се утаява казеин в млякото. Явно бистренето с белтък не върши работа при "вкиснали" ракии.

Има и бистрене с желатин, но не знам как се процедира...

Бентонитът едва ли ще неутрализира съществено киселините, но би трябвало агломерационният му ефект да помогне за колоидния въглерод. Все пак силно се съмнявам, че такава ракия ще става за пиене... :igitt: освен от много специални хора, за които става... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 15:48 
Аватар

Момчета, вече почти не се усеща киселинността, но сега остава неприятната визия като проблем...... Разбрах Ви - и двамата смятате, че бентонитът ще утаи колоидния въглерод, но не разбрах дали ще промени вкуса !? Админ, Вие се съмнявате, че ще става за пиене заради бентонитът ли? Пазителю /m.sergiev/, ако поръчам от този ли трябва да е -Na бентонит Microcol Alpha ? Извинете лаика :datz: и пак Ви благодаря ! :party:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 19:02 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
MONI BARONA написа:
Сложия във фризера, тя сама ще се от таи.И после с едно маркуче изтегли от горе само чистото.
lenka написа:
Ще опитам всички начини .... Благодаря Ви, момчета!
msergiev написа:
Не опитвай вси чки начини!!! Опитай правилния - в конкретния случай сложи разбит белтък !!!
lenka написа:
Опитах с малко количество ракия - белтъкът се пресече, падна на дъното , а ракията си остана с непромен цвят-черна!
И ако сложиш(разбиеш) една чаена лъжица пчелен мед вкусът няма да се промени :D
Пс.не питай учило а питай патило.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 19:11 
Администратор
Аватар

Бентонитът е банално средство за бистрене на вина. Не се прилага без съществена причина, защото променя в известна степен и вкуса, например заради свързването на белтъчни и ароматни компоненти. За бистрене на черни ракии емпиричните знания са съвсем епизодични, така че с достатъчно научен афинитет към дисперсните системи на плодовите дестилати можеш да блеснеш като първопроходец :)

Нямах предвид, че бентонитът ще влоши положението, а че възможностите му да облагороди вкуса в случая са скромни, а пък ефектът на коагулацията успях да репродуцирам само с наистина екстремното си средство.

Можеш да представиш своя принос на форумната среща в събота с ракии "Карбо макс" и "Карбо бенто" :D

ПП
Мони, като отявлен прагматик, правилно ти дума - медът ще има маскиращ ефект. Също и 0,1% глицерин може да добави повече пивкост... Фармацефтична посуда си имаш - експериментирай ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015, 20:08 
Модератор
Аватар

Lenka , извинявай за нескопосано поставения отрмен линк - вече то поправих , но ще го поставя и тук. http://vinarko.com/magazin/%D0%B1%D0%B8 ... ocol-alpha
В случая наистина става дума за натриев бентонит , тъй като той е с по-високо ПеХа от калиевите и калциевите бентонити.
Шефе , четох снощи по въпроса :buch: - не само пиша! :lol: Та общо взето за бистрене на ракии освен белтък и желатин се ползвало и бентонит... Нищо не пречи да се направи опит с една малка проба - от научно любопитство! :) Пък ако резултатът е черен и кисел обещавам да го изпия сам - за наказание!!! :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София