Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2016, 15:22 
Аватар

Здравейте момчета,
Имам проблем с разреждането на цитрусова преварка( ако може да се нарече ракия).Джибрите са от портокали и мандарини ,затова я наричам цитрусова. След двойна преварка от 68% опитах да я разредя до 42% с дестилирана двойно деминерализирана вода. Помътня трябваше да я преварявам трети път. Тази беше стояла в ново буренце от френски дъб месец. Реших, че може да е от разните смоли от бурето. Направих друг опит с прясно изварена, бистра като сълза на 62%. Добавях водата на много тънка струйка, с постоянно разбъркване и пак същото- стана мътна.
Помагайте, имам доста за разреждане а не виждам как?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2016, 19:50 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
vladem написа:
Направих друг опит с прясно изварена, бистра като сълза на 62%. Добавях водата на много тънка струйка, с постоянно разбъркване и пак същото- стана мътна.

Нещо бъркаш при преварката, не е от водата......
Има два вариянта. 1; да е превариш наново, но спри да събираш на по висок градус.
2; е да си е пиеш така.... ама по малко :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 20:50 
Аватар

Може и да бъркам нещо при варенето, но ето как го правя: От първата преварка събирам всичко. Тя тръгва доста слаба( около 50%). При втората преварка отделям първака, после събирам до 46% и то общо става около 66% и това вече се опитвам да разредя, но за сега без успех. От два опита, мътна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2016, 23:29 

Местожителство: София
Пак го направи упражнението с преваряването...но събирай след 55гр всеки литър два поотделно.
И пробвай да разредиш високите градуси...но на не повече от 50гр....ако искаш под 50гр,разреди първо литър и виж какво ще стане като паднеш под 48-50%

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2016, 16:23 
Аватар

Местожителство: Англия
Водата ти е проблема.Аз вече колко пъти варя от мандарини и портокали .Събирам преварката до 40% всичко на 72-73% и само веднъж се получи помътняване на ракията но е разредих с една полска минерална вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2016, 05:33 
Аватар

Местожителство: Плевен
Чудна работа.С интерес следя темите за помътняването на ракията при разреждане,защото никога не ми се е случвало.
Както си описал изваряването,всичко си е ОК.Водата също не е проблем.Преди години държах да разреждам с дестилирана.
После минах на изворна,а след това,явно от мързел,извора е далече,на 4-5 км. :megagrin: започнах да разреждам с минерална или изворна от магазина.Ползвал съм всички марки,които се предлагат.Няма проблем.Мои приятели,както и да прозвучи,не разреждат ракията.Шише ракия,шише водичка.ОТ ЧЕШМАТА.Сипеш в чашката ракийка,долееш с водичка :D
Единственото,което правя преди разреждане е да оставя ракията и водата да си изравнят температурите.Не знам дали има значение,така са ме учили.Продължавай опитите.Изчезвам за риба.Успех. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2016, 13:45 

vnnaidenov написа:
Чудна работа.С интерес следя темите за помътняването на ракията при разреждане,защото никога не ми се е случвало.

Важно е и до колко градуса разреждаш...ако до 50-52% то е ясно ,че няма да как ти се случи помътняване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2016, 18:53 
Аватар

Пробвай с филтърна кана.
Аз жертвах една кана "аквафор" с филтър В-6 с почти изчерпан ресурс. Останах много приятно изненадан от ефекта.
Филтрирах една помътняла ракия 42%, варена преди два месеца. Първата партида падна на 35% заради водата останала във филтъра, но втората си запази градуса. За сметка на това излезе кристално бистра, дори и 35-градусовата. Съвсем леко намали аромата, но за сметка на това се усеща като отлежала ракия.
Филтрите В-6 ги дават за твърда вода. Може и това да оказва влияние.
Мисля си, че така може да се състарява прясна ракия, но нека да се пробва и от други колеги и най-вече да се произнесат химиците.
Моето мнение е, че филтрите на аквафор са по добри от другите. Дори и от тези на брита-каните.
Пропуснах да кажа, че ракията я разреждах с филтрирана чешмяна вода през същия филтър и въпреки това помътня, но след филтриране на разредената ракия всичко се оправи.
Възможно ли е филтъра да задържа или неутрализира евентуални опашни фракции?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 09:46 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
Важно е и до колко градуса разреждаш

Гроздова 45,плодови 42.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 10:31 

vnnaidenov написа:
ilu6a написа:
Важно е и до колко градуса разреждаш

Гроздова 45,плодови 42.

Амии респект!!!
Гроздовата ясно...ама мои плодови аз не съм успявал да сваля на 40-42% и да не почнат да помътняват най-малкото при охлаждане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 10:50 
Аватар

Току що, воден от любопитство, сипах в чаша 47% джанкова. Започнах да доливам на етапи по малко минерална от Княжево/лично точена/, докато количествата се изравниха, че и повече. Остана си бистра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 11:30 
Аватар

Сливова на около 58гр с добавени сушени сливи за цвят и аромат, разредена до 43гр с осмозна вода (по етикет де) нямаше никакъв проблем. След около месец безнадзорно отлежаване се получи голяма изненада - някакви ситни парченца като пресечени белтъци в обилно количество във всичките партиди сливова. След час цедене на 10л през филтър за кафе и споменаване на "разни роднини", оцъклих матрЯла перфектно. Какво стана незнам - водата като миналогодишната, сливите от истинските (без консерванти). Единствената разлика е, че тази година нарязах сливите на парченца и преди разреждането прецедих добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 12:57 

А като ги охладите на минус темп. какво става?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 13:47 
Аватар

В 13.15h разредих по същия начин дюлева, пак нищо. Сега е във фризера, да видим какво ще стане, че и на мен ми е интересно.
Но аз правя ракията малко по така. Админа ще каже, че я правя за анализ, а не за приятели, но аз си знам защо, а и от тях няма отърване докато не намалее, и не ги излъжа че е свършила.
И двете са дестилирани на LM, като не съм допускал градусите на парите повече от 80.
Към 5 ще проверя и ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 16:11 
Аватар

До минусови не съм стигал, но в хладилника на около 7-8гр е отличник :D
Размътената беше на около 3-4гр в мазата, но като се затопли всички отрицателни екстри си остават.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София