Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 16:36 
Аватар

Извадих я. Нищо и няма, бистра си е.
Сега ще повторя всичко с две подарени.

Подарените, със стайна температура, ги разредих с вода от хладилника, без промяна. След два часа престой във фризера никакво помътняване не се наблюдава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2016, 21:50 
Аватар

Ще се опитам да дам още малко пояснения. На първо изваряване тръгва доста слаба- около 45%.Слагам малко захар колкото да подпомогна ферментацията, кило захар на 15 кг. кофа. Работя с такива мерки защото аламбика ми е малък, само 18 литра. Живея в Португалия, тук си го купих( някъде видях пост за Португалските аламбици, наистина са добри), това е оптималната големина за домшно изваряване. Както и да е, от първото изваряване не отделям нищо,всичко събирам. После правя втора преварка която тръгва70% и нагоре,от нея отделям първак окол 200мл.,мисля че това е достатъчно за моя малък казан. Останалото събирам до 45% (излизат около 3л. на 70%) и след това отново отделям патокито.
Водата ми е дестилирана двойно деминерализирана, купувам я от един супермаркет. До сега не съм пробвал с минерална или изворна. Но и до сега това е първата ми ракия която ми помътнява, разреждал съм с тази вода ябълкова и прасковена ракии и не съм имал помътняване. Винаги разреждам до 42%.Разреждам в една пластмасова кофа15л , изливам първо ракията 8л,след което добавям на тънка струйка по малко вода и разбърквам. В началото когато градуса е все още висок се задържа бистра, но падне ли на около 50 гр. почва видимо да помътнява и до като стигне до 42% вече става като хлорирана. Това само с цитрусовата ми се случва. Смятам да пробвам с кана за пречистване на вода с активен въглен, след опита ще пиша. Ако някой намира грешки в това което правя или има идеи как да избегна помътняването, нека пише.Забравих да спомена,че винаги водата и ракията ми са с еднакви температури.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 07:18 
Аватар

Местожителство: Плевен
vladem написа:
става като хлорирана

Чакай сега.При мен винаги така става,но за минута,две се избистря.Писал съм някъде.Точно като хлорирана вода.
И температурата се повишава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 07:24 
Аватар

Местожителство: Плевен
ilu6a написа:
...ама мои плодови аз не съм успявал да сваля на 40-42% и да не почнат да помътняват най-малкото при охлаждане.

Да не би причината да е че аз варя на колони,а ти си с аламбик?Нямам друго обяснение.И това не е.До преди 5-6 години съм варил на аламбик.Е..ш ли му майката.Предавам се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 10:22 

Местожителство: София
Ами то от аламбик до аламбик има разлика...и аз съм правил сливови дестилати ,които не помътняват на 40гр...но от 2-3 години насам...сляза ли под 48% ,при охлаждане почват да опалесцират.
Има някаква повреда в моя телевизор явно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 11:03 
Аватар

Признаци на помътняване могат да се наблюдават, дори и при разреждане с дестилирана вода на спирт 98%, ако преди това в него са залагани някакви сушени плодове за цвят и аромат.
Перфектен дестилат може да помътнее от вода с висока електропроводимост.
Температурната разлика между вода и дестилат, колкото и голяма да е, не оказва влияние за помътняването, това от личен опит с моите ракии.
Сигурно има и друго обяснение за помътняване на добър дестилат, но аз не се сещам.
За другите случаи причините са ясни.
Има някъде назад тема за това, и колега който не пише вече във форума, направи специални лабораторни изследвания и пояснения за помътняването, но не мога да я открия. Ако някой се сети нека я качи, че се повтаряме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 19:28 
Аватар

Местожителство: Варна
И аз започвам да си мисля, че проблемът с помътняването ще излезе от сушените плодове които слагаме за оцветяване и подобряване на материала. Тази година на 60 л 62 гр ракия сложих 1 кг стафиди. След две седмици придоби приятен жълтеникав цвят и подсилен гроздов аромат. Също така помътня (това се получава всяка година). След наливане в 10 л бутилки и оставане в покой мътилката падна на дъното. Източих бистрата ракия но при разреждане до 42-43 гр отново потъмня и даже пак се получи утайка. Пак повтарям помътняването и утайката се получиха при разреждане на кристално бистра ракия. Водата е от селската чешма с която от години си разреждам ракията. Сега ще купя от аптеката дестилирана вода да пробвам и ще ви кажа резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2016, 21:37 
Аватар

Току що разредих преварката от Портокалова ракия до 40 гр. с вода от Кауфланд- Сан Тера , най евтината и няма никакво помътняване, изобщо не съм гледал температурата на двете.Дестилата е на аламбик 125 л.
Поздравления за форума , научих много нови неща :lab: :thumbs1:

http://prikachi.com/images.php?images/606/8679606M.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/608/8679608t.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2016, 09:39 
Аватар

Не знам от колко време вариш в това помещение, но ще прецакаш плочките под пиростията. Моята е на бетон, и за четири години вече си имам дупка точно под пламъците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2016, 13:52 
Аватар

Успях, преборих се с помътняването. Да припомня: проблема бе помътняването на цитрусова ракия при разреждане. Първо смених водата от дестилирана на изворна( купувам я от един супермаркет), Помътнява помалко с тази вода. До 50% не променя бистротата, остава си бистра. От там надолу почва да размътва и когато стигне 43% си е направо "хлорирана". Тогава я прекарвам през кана за пречистване на вода, някой преди мен го беше предложил аз просто потвърждавам- работи, става, пречиства. Прекарвам я два пъти , при първото прекарване остват някакви нюанси, но при второто става кристално чиста на 43%. Ами това е ,аз съм доволен от резултата, даже и прекалено силния портукалов аромат силно намалява. Пие се чудесно, Наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2016, 01:07 
Аватар

Радвам се, че и при теб се е получило с филтрирането :thumbs1:
Каква кана(филтър) ползва?
Защото при мен не се налагаше повторно филтриране и много малко повлия на аромата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София