Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 08:35 
Аватар

Здравейте,отдавна съм регистриран във форума,но досега повече обичах да чета и да се уча.Сега обаче има малко зор и искам да питам патилите и знаещите.
Купих грозде септември месец с намерение да правя ракия.Захарноста му беше 17. Махнал съм му чепките,смлях го,сложих му захар в съотношение 1/3.5 за да мога да му вдигна малко захарноста и съм го сложил навън на сянка в бидони. Това добре,обаче вече 6-7 месеца не спира да ври и продължава да ферментира.Пробвах да му затворя капаците,не става ,ще гръмнат.Надуват много. Взех малко материал,сложих захаромери ,4 на брой.Показват ми нула градуса.Загрях го на котлона и след като завря го запалих и гори с чуден син пламък.Дори след махането му от котлона продължава да гори около 5-10секунди. Реших да пробвам да сваря един казан и от 270литра ми пусна едва 30 литра ракия. Това е прекалено малко според мен.Останалия материал сега го сложих на воден клапан и той си бълбука сякаш съм го заредил вчера.
Държа да кажа,че варя ракия от 20 години и не съм се сблъсквал досега с такъв проблем. Никога не съм слагал дрожди или мая. Винаги съм вадил хубава качествена ракия и добро количество.
Може ли някой сега да ми каже на какво може да се дължи това, което става тази година.Защо не може да ферментира материала?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 09:12 
Аватар

ppeytchev написа:
от 270литра ми пусна едва 30 литра

Колко грозде и колко кг захар си сложил?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 09:24 

Местожителство: София
Въобще не си струва да се коментират някакви неща,които стоят навън и "ферментират" седем месеца...
Излей ги в канала и догодина направи нещата както е редно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 10:17 
Аватар

Илюшка, моите уважения, но човека пише че прави ракия от 20 години и предполагам че и друг път ги е правил тези неща "навън" :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 12:30 

L34 написа:
, но човека пише че прави ракия от 20 години и предполагам че и друг път ги е правил тези неща "навън" :)

Добра е "технологията " значи???
Аз лично не виждам как можем да му помогнем за някаква гняс,оставена без надзор седем месеца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 12:49 
Аватар

От такава "ГНЯС" други години съм вадил по около 55-60 литра хубава ракия от 1 казан.Уважавам знанията,които имате но не подценявайте опита който имат хората.И според тебе тази "ГНЯС" какво трябваше да я направя? Да я сваря след един месец,нищо че ферментацията си тече с пълна сила.
Та на въпроса за хората,които искат да помогнат с мнение това да не се повтаря повече.
Купих 700кг грозде и съм сложил 60кг захар разбита с 200 литра вода.Това съм го разпределил в бидони от по 150л. и съм ги бъркал в продължение на месец сутрин и вечер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 13:10 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
"Технология" , при която ферментацията протича половин тодина надали може да се нарече добра! Нека не смесваме понятията - постигането на подобни резултати не би трябвало да се нарича Опит , а традиция !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 13:40 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Предполагам че ферментацията е тръгнала сега по топлото време :nixweiss:
А ми опитай я на вкус и ако няма някои нетипични за материала промени(плесени) и др.
исчакай да до ферментира и на казана....
пс. По принцип на такъв материал се отделя малко повече първак и съответно на
по голям градус поатока....С'иреч свиваш малко рандемана за по качествен алкохол..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 13:59 
Аватар

Смело мога да кажа,че ферментацията си продължи цяла зима с изключение на много студените дни. Материала си е наред.Няма никакви миризми и подобни отклонения.Носих на приятели да си кажат мнението и те ми поръчаха дори да им наточа да си имат за пиене бяло винце за лятото.Единствено е леко сладко все още. Надявам се ,сега като се стопли времето за по-дълго да спира тази ферментация и да видя какво ще излезе от цялото това приключение. Въпроса ми е,евентуално на какво може да се дължи това. Некачествено грозде, не-добра захар. И не на последно място,за пръв път слагам материал на това място,северно и усойно,никога не вижда слънце. Все от нещо ще е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 14:10 
Аватар

ppeytchev написа:
Въпроса ми е,евентуално на какво може да се дължи това. Некачествено грозде, не-добра захар. И не на последно място,за пръв път слагам материал на това място,северно и усойно,никога не вижда слънце. Все от нещо ще е.

Не постоянната температура на ферментацията. :!: Както пишеш и не си слагал дрожди,
това са факторите за продължилата няколко месеца сага :D
Пс Споко и на мен ми се е случвало, не е болка за умиране ама се бърка качеството и
най вече количеството ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 14:21 
Аватар

Когато си сложил материала тръгнала ли е бурна ферментация и какво е показал захаромера. Най-малкото трябва да следиш с каква скорост пада за седмица или за определен период от време за да разбереш какви са изгледите да ферментира както трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 18:57 
Аватар

Веднага след слагане на захарта тръгна бурна ферментация. Така си варя ракия винаги и така я вареше дядо ми ,от който явно съм се учил и досега не се е случвало подобно нещо. За около 20 до 30 дни винаги материала за ракия си е ферментирал и съм вадил хубава ракия и като качество и като количество,просто защото никога не слагам развален плод и избягвам и всякакви химии които се продават. Това наистина си е ТРАДИЦИЯ.
Не съм мерил захарност по време на ферментацията,защото или съм късметлия или традицията е хубава,но винаги съм бил доволен досега. Където и да занеса от моята ракия винаги е била харесвана и най-важното...ИЗПИВАНА с удоволствие.
Както и да е,проблема ще остане неясен,поне за мен. Сега ще чакам да се "набълбука" и ще ви споделя дали има разлика при другите варки в сравнение с първата. Всичко е едно към едно,така че ще видим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 19:33 
Аватар

ppeytchev написа:
избягвам и всякакви химии които се продават.

Селектираните дрожди не са химия......
ppeytchev написа:
Не съм мерил захарност по време на ферментацията,защото или съм късметлия или традицията е хубава,но винаги съм бил доволен досега. Където и да занеса от моята ракия винаги е била харесвана и най-важното...ИЗПИВАНА с удоволствие.

Винаги има първи път да знаеш.... :lachtot: :lol: :lachtot:
Пс. наздраве и да докладваш за финала :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 20:30 
Администратор
Аватар

ppeytchev, очевидно си оплескал нещата здраво, та като начало преразгледай малко по-критично традициите на дядо си и погледни първо тук:

viewtopic.php?f=30&t=3086
viewtopic.php?f=7&t=3085

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2016, 22:50 
Аватар

Местожителство: Варна
ppeytchev написа:
...... И не на последно място,за пръв път слагам материал на това място,северно и усойно,никога не вижда слънце. ...

Дали това не е проблема!?!? :? Май само това си променил от дългогодишната традиция......

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София